
A Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erők támadást indítottak a nyugat-líbiai Nálút város ellen, hogy helyreállítsák ellenőrzésüket a Tunéziával határos település felett.
A harcokban mintegy 50 kormánykatona meghalt. Egy, a városba tartó, aknavetőkkel felszerelt katonai gépkocsioszlopot a NATO légiereje megtámadott.
Folytatódnak a harcok Dzsebel-el-Garbi hegyvidéki területen is, ahol a kormányerők elleni műveleteket a népfelkeléshez február 17-én csatlakozott berber törzsek irányítják.
Harcok híréről érkeztek jelentések ez-Zintan, Jafran és el-Kala települések környékéről is. A felkelők ezekről a helyekről fenyegetik a Miszrátát ostromló kormányerők ellátási vonalait.
Miszráta a harmadik legnagyobb líbiai város, 200 kilométerre keletre fekszik Tripolitól.
Szakértő: EU-s zsoldosok is harcolnak Kadhafi oldalán
Egy görög szakértő szerint Líbiában a kormányerők oldalán 300-500 európai, köztük EU-tagállambeli zsoldos harcol.
A Párizsban dolgozó görög szakértő, Michel Koutouzis elmondta, az európai zsoldosok a nehézfegyverekre, a helikoptertechnológiára és a katonai taktika területére szakosodtak. Napi zsoldjuk akár több ezer dollárra is rúghat. Legtöbbjük Fehéroroszországból, Ukrajnából és Szerbiából érkezett az észak-afrikai országba, de vannak közöttük uniós tagállamokból is. Így például jelentős számú a lengyel helikopterszakértő, található közöttük belga, brit, francia és görög állampolgár is.
"A líbiai társadalomban tabunak számít a saját törzsbéliek meggyilkolása. Ez az egyik oka annak, hogy miért van szüksége Moammer Kadhafi vezetőnek külföldi harcosokra" - mondta Koutouzis, aki februárban és márciusban Észak-Afrikában nyert tapasztalatait összegezte.
Az európaiakénál sokkal nagyobb számban béreltek fel zsoldosokat Kadhafiék a Közép-Afrikai-Köztársaságból, Csádból, a Nigeri Köztársaságból, Maliból és Szomáliából, akiknek a napi bére eléri a 2000 dollárt (mintegy 400 ezer forintot). Ők a Líbia déli részén még működő közel tucatnyi katonai repülőtereket használják.
Kadhafi hadseregének a létszáma a gyakori dezertálások miatt 25 ezerre zsugorodott. De két fia parancsnoksága alatt is van három, jól fölszerelt egység, számukat összesen 35-50 ezer közé teszik.
Volt CIA-főnök: Kadhafi bukása egy időre megnehezítené a terrorizmus elleni küzdelmet
A kormányellenes lázadással és NATO-csapásokkal küzdő Moammer Kadhafi líbiai vezető esetleges bukása az Egyesült Államok számára azzal a veszéllyel fenyeget, hogy rövid távon megnehezíti a terrorizmus elleni küzdelmet - vélekedett Michael Hayden, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt vezetője.
A volt tábornok, aki 2006-2009 között állt a CIA élén, egy keddi egyesült államokbeli konferencián kijelentette: a CIA jó munkakapcsolatot tartott fenn Kadhafival és egykori külügyminiszterével, az április elején külföldre szökött Músza Kuszával.
"Bármit is gondolnak Kadhafiról és Músza Kuszáról, jó partnerek voltak a terrorizmus elleni harcban" - mondta Hayden hallgatóságának.
Kadhafi a nemzetközi közösség "számkivetettjének" számított, miután 1998-ban utasítást adott a PanAm amerikai légitársaság egyik gépének a skóciai Lockerbie feletti felrobbantására. A líbiai vezető 2003-ban azonban ismét elnyerte a Nyugat kegyeit, az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat ellen pedig saját hatalmi érdekeit követve küzdött.
hirado
2011.04.27. 10:44