
Nem érdekli igazán az Amnesty Internationalt a csíki romák helyzete – nyilatkozta az Új Szó című napilapnak Szőke Domokos csíkszeredai alpolgármester, miután a hét elején a nemzetközi jogvédő szervezet harminchatezer tiltakozó levelet adott át az önkormányzat képviselőinek.
A petíció aláírói a Tavasz utcai szennyvíztározó biztonsági övezetébe telepített romák helyzetére hívták fel a székelyföldi város vezetőinek figyelmét. A városháza hét évvel ezelőtt költöztette ki a Nagy Imre utcában lakó romákat a szennyvíztározó biztonsági övezetébe, mert korábbi lakhelyük lakhatatlanná vált. Akkor azt ígérte számukra az önkormányzat, csak ideiglenesen szállásolják el őket a szennyvíztározó szomszédságában.
A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság aligazgatója szerint senki sem tudja pontosan, milyen környezeti ártalomnak van kitéve az, aki az ülepítő tőszomszédságában lakik. Korábban tervezte a városvezetés, hogy felmérik az ott élők általános egészségi helyzetét, ez azóta sem valósult meg. Egy évvel a nagy port felkavaró tiltakozássorozat után Szőke Domokos alpolgármester nem adott konkrét választ arra kérdésre: sikerült-e bármit is javítani a telepen élők életkörülményein?
A polgármester elmondta: számtalan programot működtetnek, de ha nincs az ott élő romákban együttműködési készség, akkor nincs mit tenni. Hozzátette: „sokkal veszélyesebb a szennyvíznél és a fertőző anyagoknál, hogy a romák gyerekei meztelenül szaladgálnak a házak körül, és mindenhova odarondítanak, a saját házuk köré is”.
Az alpolgármester szerint az Amnesty International országos akciót folytat a kilakoltatott romák érdekében, ám nem fordít figyelmet a helyi sajátosságokra.
Fotis Filippou, az Amnesty International képviselője szerint nem az iktatószámon múlik, hogy az önkormányzat tudomásul veszi-e a problémákat. „Célunk, hogy figyelmeztessük a helyi hatóságokat: őket terheli a felelősség a helyzet rendezéséért. Biztosítaniuk kell minden helyi lakos számára a lakhatási feltételeket, mert ez emberi alapjog. Nekik kell közvetíteniük a helyi közösségek között, hogy közösen tudjanak megoldást találni” – hangsúlyozta a jogvédő, aki szerint az elmúlt hét év alatt már megoldást lehetett és kellett volna találni a romák gondjaira.
hirado
2011.04.20. 10:31