
Nem egy ázsiai országban halálbüntetést, Dél-Amerikában több tízévnyi börtönt és Nyugat-Európában is súlyos büntetést lehet kapni, ha valakinek a táskájában több kiló kokainit vagy heroint találnak, nálunk legfeljebb nyolc év jár ezért. Az MR1-Kossuth Rádió körképet készített a drogcsempészetről.
Kínában a drogfutárok is méreginjekciót kapnak, legutóbb egy 53 éves brit férfit végeztek ki, mert négy kiló heroint akart Londonba csempészni. A rokonok a férfi zavart mentális állapotára hivatkoztak, de még azt sem engedték meg a hatóságok, hogy egy brit orvos megvizsgálja.
Jelentős különbségek vannak a börtönök között
A Dél-Amerikában elfogott drogfutárok valamivel szerencsésebbek. A magyar csempészekkel, csaknem hússzal Iványi Gábor metodista lelkész tartja a kapcsolatot. Mint mondja, sokuknak esélye sincs, hogy átjusson a határon, mert napokkal korábban ott a fényképük a reptéren. Vannak olyan, kisebb tételt szállító futárok, akiket direkt arra választanak ki, hogy megbukjanak. Ez egyfajta figyelemelterelő hadművelet, mert ezzel is bizonyítani lehet, hogy a hatóság teszi a dolgát – tehát mindehhez a hatóságok együttműködése is szükséges. Közben az igazán nagy szállítmányok zavartalanul kijutnak az országból.
A dél-amerikai börtönökben egészen mások a viszonyok, mint Európában, kívülről lehet anyagilag támogatni a rabot, sőt, a feleség mondjuk be is költözhet mellé a cellába, ha vállalja, hogy bármikor meggyilkolhatják; az ottani börtönökben ugyanis alig van belső őrizet, nincsenek fegyveres őrök, és szabadon mászkálnak a gengszterek és a sorozatgyilkosok is.
Változó európai elbírálás
Európába főként a kolumbiai és perui drogfutárok jutnak be. Olaszországban több mint száz embert tartóztattak le kábítószer-csempészés miatt csak áprilisban. Volt köztük például egy 61 éves kolumbiai asszony is, akinek a duplafenekű bőröndjében kilenc kiló kokaint rejtettek el. Európában elsőként a milánói repülőtéren avattak fel drogambulanciát, oda viszik a futárokat, megröntgenezik őket, és ha kell, sürgősségi beavatkozást is végrehajtanak rajtuk, nem ritka ugyanis, hogy a lenyelt kapszula kinyílik, és meg kell menteni a futár életét. A milánói reptéren tavaly hetven embert tartóztattak le drogcsempészésért. A törvények szigorúak, a börtönbüntetés 6-18 évig terjed. 2008 óta nyolc magyart tartóztattak le Rómában és környékén, köztük két nő volt.
Németországban az igazán szigorú büntetésre csak a kemény droggal kereskedők és a bűnszervezetben működők számíthatnak. Az országba három főbb útvonalról érkezik a kábítószer: Spanyolországból, Skandináviából és a Balkánról, és forró pont még a holland határ. Ott sem azokra vadásznak, akik elrejtettek egy kevés, Hollandiában legálisan kapható könnyű szert, hanem azokra, akik több száz kiló hasissal, vagy nagy mennyiségű kemény droggal akarnak átmenni. A büntetés 1-15 évig terjedő börtön lehet. A németek számtalan enyhítő körülményt vesznek számításba, tiszteletben tartják az emberi jogokat, és a fogyasztást önmagában nem is büntetik.
Becslések szerint a Németországba irányuló drogszállítmányok 70 százalékát lefoglalják a hatóságok, de a legnépszerűbb szereket, a marihuánát, az amfetamint és kokaint még így is bárhol könnyen be lehet szerezni.
A koszovói albán maffia irányítja a nyugat-európai drogpiacot
Szerbiában is több tíz év jár a csempészésért, bár a hatóságok inkább a kábítószer-terjesztő bandákat próbálják felszámolni – kevés sikerrel. A Vajdaságban is egyre komolyabb problémát okoz a drog terjedése, már a kis települések iskolái környékén is lehet venni. A rendőrök gyakran elfogják a terjesztőket, a hálózatot azonban képtelenek felszámolni, a nagy halak általában megússzák. Szerbián keresztül megy át a Közel-Keletről Nyugat-Európába szánt szállítmányok jó része, a szerb rendőrség szerint a koszovói albán maffia a nyugat-európai drogpiac fő irányítója.
Az pedig köztudott, hogy a szerb állampolgársággal is rendelkező, 41 éves montenegrói Darko Saric a Dél-Amerikából érkező szállítmányok fő irányítója. Saric több emberét már letartóztatták, de őt még nem találták meg. Több tízmillió eurónyi vagyont halmozott fel, rengeteg ingatlant vásárolt, Újvidéken 17, Belgrádban 13 értékes ingatlanra tett szert, Újvidék központjában például két luxusszálló az övé.
hirado
2011.04.19. 20:07