HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Lehallgatási botrány után megkésett bocsánatkérés

t: 364

Lehallgatási botrány után megkésett bocsánatkérés

„Napról napra újabb leleplezések tanúi lehetünk. Nagyon fontos, hogy teljes és tisztességes hivatalos vizsgálat legyen az ügyben, hogy a rendőrség végre végigvigye a nyomozást, eddig ugyanis nagyon lazán kezelték az ügyet, amely még a vádemelésig sem nagyon jutott el. Fontos, hogy a lap végre bocsánatot kért, és elismerte, milyen veszélyes játékot űzött. Nagyon komoly médiabotrány ez” – mondta igencsak indulatosan és teljes joggal Peter Hain volt munkáspárti miniszter, aki hallani sem akar arról a bocsánatkérésről, amely több évet késett.

Az ügy az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb botránya, és valószínűleg most is csak a jéghegy csúcsát látjuk, amelyet már nem lehetett eltitkolni - hangzott el az MR1 - Kossuth Rádió reggeli műsorában.

Az eset kezdete évekkel ezelőttre nyúlik vissza. Az egyik leggátlástalanabb brit bulvárlap, a vasárnaponként megjelenő News of the World 2004 és 2007 között több száz, de lehet, hogy több ezer politikus, közéleti személyiség, színművész és híresség telefonüzenetrögzítőjét törte fel. A lap sokáig igyekezett azt a látszatot kelteni, hogy egyetlen riportere csinytevéséről van szó. Clive Goodmant, a királyi hírekért felelős szerkesztőt és az általa megbízott magándetektívet, Glenn Mulcaire-t 2007-ben börtönbüntetésre ítélték, amiért Vilmos és Harry herceg telefonüzeneteit lehallgatták, és az így szerzett információkat közzétették. Hiába, az öldöklő versenyben szenzáció kellett, minden áron...

Az egyre dagadó botrány elérte David Cameron kormányfőt is, miután kommunikációs igazgatója, Andy Coulson, a lap korábbi főszerkesztője a támadások hatására lemondásra kényszerült. Kevéssé volt ugyanis hihető, hogy főszerkesztőként ne tudta volna: egyes munkatársai illegális módszerek alkalmazásával jutnak szenzációként tálalható értesülésekhez. Cameron szomorúan búcsúzott sajtótitkárától: „A Downing Street sajtófeladatait nagyon profin, korrekt módon végezte, jó munkatársam volt, de megértem, miért akar távozni. A lapnál történtek miatt főszerkesztői posztjáról lemondott, és úgy érzem, kétszer bűnhődik ugyanazért, de döntését elfogadom és a legjobbakat kivánom neki.”

Hosszú huzavona és tagadás után aztán a napokban végre maga a tulajdonos, Rupert Murdoch sajtóbirodalma ajánlotta fel „fenntartás nélküli bocsánatkérését” a történtekért, majd vasárnapi számában először kért elnézést nyilvánosan maga a News of the World, „elfogadhatatlannak” nevezve a történteket. Bár a lap jelentős kártérítést ajánlott fel, sokan nem fogadták el. Több tucat per bírósági tárgyalása épp a napokban kezdődött el.

A botrány rengeteg kérdést vet fel. Nem csak a bulvárlapoknál uralkodó belső szervezeti kultúráról, de arról is, miért nem vizsgálta ki az ügyet a rendőrség. Meg arról, hogy egyes politikusok nagyon is közel álltak ahhoz a Murdoch-hoz, aki épp most akarja megvenni a Sky televízió többségi tulajdonjogát. Biztos, hogy egy ilyen ember és egy ilyen sajtóbirodalom hatalmát kell még jobban növelni azzal, hogy engedélyezik a terjeszkedést? Túl sok kérdés, túl kevés válasz. Az egész már régen nem csak telefonok lehallgatásáról és egyes hírességek személyiségi jogairól szól. Sokan érzik úgy: a bulvárbotrány épp a lényeget fedi el, hogy ne kelljen arról beszélni, ami az igazi botrány.

hirado

2011.04.16. 10:16

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek