
Egy hónappal ezelőtt vett gyökeres fordulatot a német álláspont az atomerőművekkel kapcsolatban a fukusimai erőmű tragikus eseményei kapcsán. A vita tovább tart, Angela Merkel kancellárnak többfrontos harcot kell folytatnia.
Keddi sajtóértesülések szerint nem csak a legnagyobb energetikai konszernek lázadtak fel az atomerőművek bezárásának felgyorsítása ellen, de Merkel pártjában, a konzervatív CDU-ban is erősödnek a féket követelő hangok. A négy legnagyobb konszern - az RWE, az E.ON, a Vattenfall és az EnBW - már korábban bejelentette, hogy a hét legrégebbi erőmű működésének három hónapra történt felfüggesztése miatt a maga részéről is felfüggeszti annak a fűtőelemadónak a költségvetésbe történő befizetését, amelyet a kormány - a parlament jóváhagyásával - az elmúlt évben határozott el.
A szóban forgó adó az energetikai hálózat korszerűsítését és a megújuló energiaforrásokra való áttérés felgyorsítását szolgálja. Az említett négy cég a moratórium miatt szerződésszegéssel vádolja a kormányt, az RWE perrel fenyegetőzik.
A kancellár mindennek ellenére tartani kívánja magát az atomerőművek tervezett mielőbbi leállításához. Merkel utasította a gazdasági és a környezetvédelmi minisztériumot, hogy haladéktalanul dolgozza ki az "energetikai forradalom" felgyorsításának programját. A kormány a tervek szerint június közepéig elő akarja terjeszteni az ezt célzó fő irányokat, és módosítani kívánja az érvényben lévő "atomtörvényt", amely szabályozza az erőművek működési idejét.
hirado
2011.04.12. 10:19