
Vadásznak-e Kadhafira?
Liam Fox brit védelmi miniszter egy lehetőségnek nevezte, hogy Kadhafi is célponttá válhat, de ez szerinte azért problematikus, mert ebben az esetben számítani kellene polgári áldozatokra is, márpedig a Nyugat jelenleg kínosan ügyel arra, hogy ezt elkerülje.
Laurent Teisseire, a francia védelmi minisztérium szóvivője hétfőn határozott nemmel válaszolt a Kadhafi kiiktatására vonatkozó kérdésre. Mint mondta: a vonatkozó ENSZ-határozat sem a közeli, sem a távoli jövőre nem irányoz elő ilyesmit. William Gortney amerikai védelmi szóvivő is úgy nyilatkozott, hogy Kadhafi neve nem szerepel a célpontok listáján.
Kadhafi békemenete
A Jana líbiai állami hírügynökség vasárnap éjjeli jelentése szerint Kadhafi találkozott egy népi bizottság tagjaival, hogy megszervezzenek egy felvonulást Bengáziba. A menetben több líbiai törzs is képviseltetné magát. A résztvevők békés szándékuk jeléül olajággal a kezükben vonulnának városba, ugyanakkor fegyveresek is kísérnék őket, mert – mint a hírügynökség fogalmaz - a másik oldalon is fegyveresek vannak.
A híradás szerint a tiltakozás célja meghiúsítani a Líbia szétszakítására és kifosztására irányuló külföldi terveket.
Vizsgálják a tűzszünetet
A diplomáciai egyeztetések mellett francia gépek folytatják a légtérzárlat betartásának ellenőrzését. A brit védelmi minisztérium illetékesei úgy nyilatkoztak, hogy a Líbia elleni eddigi légicsapások sikeresek voltak. A brit légierő Tornado típusú harci gépei szombaton Norfolkból szálltak fel és intéztek támadásokat Líbia légvédelmi rendszere, főként a Tripoli környékén koncentrálódott célpontok ellen, majd vissza is tértek a brit támaszpontra. Az 1982-es falklandi háború óta ez volt a brit légierő által végrehajtott legtávolabbi légitámadás.
Hamarosan dönt a NATO
Brüsszelben az éjjel jóváhagyták a NATO-nagykövetek a Líbia elleni fegyverembargóról szóló határozat végrehajtását, de arról nem sikerült dűlőre jutni, hogy a szövetség miképpen lépjen fel Líbia ellen. A repüléstilalmi zóna ügyében Törökország akadályozta meg a politikai megállapodást. Ankara ellenzi a hadműveletet, és azt követelte partnereitől, hogy vizsgálják felül a NATO esetleges szerepvállalására vonatkozó elképzeléseket. Ezt azzal indokolta, hogy a nyugati országok koalíciója által szombaton indított katonai támadások megváltoztatták a helyzetet, és a csapások civilek halálához vezetnek.
A 28 tagország brüsszeli NATO-nagykövetei ma ismét összeülnek, hogy megállapodjanak a műveleti terv gyakorlati megvalósításának kérdésiről. Korábban jól tájékozott források azt közölték, hogy a NATO tengeri blokádot létesít Líbia körül.
Találat érte Kadhafi palotakomplexumát
Közben találat érte Moammer Kadhafi tripoli palotakomplexumát. Valószínűleg két manőverező robotrepülőgép csapódott be az épületegyüttes vendégházába. A CNN a szövetségesek egyik katonai vezetőjétől úgy tudja, hogy azért lőtték Kadhafi egyik személyes palotakomplexumát, mert annak részei katonai parancsonkságként is működhettek.
A polgári áldozatok számáról vitáznak
A líbiai állami televízió arról számolt be, hogy 64-en haltak meg a nyugati országok támadása miatt. Az amerikai egyesített vezérkar főnöke azonban vasárnap este azt mondta, hogy nem voltak polgári áldozatok. Az orosz külügy egyik szóvivője szerint azonban vannak civil halottak, és a támadásokban több nem katonai célpontot is találat ért. Oroszország a légicsapások befejezését szorgalmazza.
Egyre többen csatlakoznak a nemzetközi koalícióhoz
Az elsődlegesen öt országból - Nagy-Britannia, Franciaország, az Egyesült Államok, Kanada és Olaszország - álló nemzetközi katonai koalícióhoz már más országok is csatlakoztak. Így például Dánia négy F-16-os vadászbombázóval vasárnap már részt is vett líbiai bevetéseken.
Az első csapásokat francia, brit és amerikai repülők, hadihajók és tengeralattjárók hajtották végre szombaton. Vasárnap már négy olasz vadászbombázó is sikeres küldetést hajtott végre, míg Kanada F-18-asai keddtől lesznek bevethetőek a szicíliai Trapani támaszpontjáról. Belgium hat F-16-os gépe hétfőtől vesz részt a légicsapásokban. A görög védelmi minisztérium közölte, hogy három támaszpontját tudja felajánlani a szövetséges erőknek a líbiai akciók végrehajtásához, de vadászgépeket nem küld amisszióba. A krétai bázisra hétfőn kell megérkeznie hat katari Mirage gépnek.
Sali Berisha albán miniszterelnök vasárnap közölte, hogy országa kész minden "szükséges létesítményt" a nemzetközi koalíció rendelkezésére bocsátani. Berisha üdvözölte a Líbia elleni katonai műveletek megindítását, csakúgy mint Hashim Thaci koszovói miniszterelnök és Mario Dragun horvát külügyi szóvivő.
Traian Basescu román államfő vasárnap a román közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Bukarest tiszteletben tartja a Líbiáról szóló BT-határozatokat, és várja a NATO döntését. Hozzátette, hogy a NATO-tag Románia a katonai beavatkozásban nem képes részt venni, de támogatni tud egy humanitárius műveletet.
hirado
2011.03.21. 11:29