HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > 96 éves korában elhunyt a nácivadász

t: 503

96 éves korában elhunyt a nácivadász

Kilencvenhat éves korában Bécsben meghalt Simon Wiesenthal, a II. világháborús náci háborús bűnösök leghíresebb üldözője.

A hírt Marvin Hier rabbi, a Los Angeles-i Simon Wiesenthal Központ elöljárója jelentette be kedden. Wiesenthalt, aki az antiszemitizmus és az előítéletek elleni harcnak szentelte életét, álmában érte a halál bécsi otthonában
"Azt hiszem, úgy emlékszik rá a világ, mint a holokauszt lelkiismeretére. Bizonyos szempontból ő lett a holokauszt áldozatainak állandó képviselője, akinek eltökélt szándéka volt az igazságszolgáltatás kezére juttatni a legsúlyosabb bűntett elkövetőit" - nyilatkozta az elhunytról Hier rabbi.

Simon Wiesenthal 1908-ban született a galíciai Buczaczban. Prágában építészdiplomát szerzett, majd a lengyelországi (ma ukrajnai) Lvivben élt, innen hurcolták el a németek 1941-ben. Több koncentrációs tábort megjárt, de végül a mauthauseni láger felszabadulásakor egyike volt a kevés túlélőnek. Nem sokkal később nekilátott a népirtások résztvevői ellen szóló dokumentumok összegyűjtésének, dolgozott az amerikai hadsereg háborús bűnöket kivizsgáló részlegének, majd a CIA elődjének is.

Adatait az 1946-os nürnbergi perben is felhasználták. 1947-ben több társával létrehozták Linzben a Zsidó Történelmi Dokumentációs Központot, amely elsősorban a rejtőzködő bűnösök felkutatását tekintette céljának. Wiesenthal információi alapján sikerült 1960-ban Argentínában elfogni Adolf Eichmannt. 1961-ben megalapította a bécsi Zsidó Dokumentációs Központot, amely számos Gestapo- és SS-tisztet kutatott fel, köztük az Anna Frankot letartóztató Karl Silberbauert, a treblinkai és sobibori hóhért, Fritz Stanglt vagy Hermine Ryant, aki bűnrészes volt a majdaneki lágerben legyilkolt több száz gyermek halálában. Összesen több mint 3000 náci háborús bűnösnek akadtak a nyomára, akiknek a 60 százalékát elítélték.

A Simon Wiesenthal Központ 1977-ben alakult meg New York-i székhellyel, de vannak irodái Los Angelesben, Jeruzsálemben, Párizsban, Torontóban és Buenos Airesben is. A központ ma már nemcsak a holokauszttal, hanem más népek és népcsoportok elleni bűnökkel is foglalkozik, valamint neonáci személyek, honlapok adatait is gyűjti.

hirado

2005.09.20. 12:07

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek