HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > "Csonka" német választások: a piacok borúlátóak - a nemzetközi sajtó válságtól és bénultságtól tart

t: 541

"Csonka" német választások: a piacok borúlátóak - a nemzetközi sajtó válságtól és bénultságtól tart

Minimális előnnyel, de győztek az ellenzéki kereszténydemokraták a német parlamenti választásokon. Eddigi szövetségesükkel, a liberális szabaddemokratákkal együtt sincs meg azonban a kormányzó többségük. A piacok borúlátóak a választások miatt, a nemzetközi sajtó pedig többnyire válságként értékelte a végeredményt.

A CDU/CSU a szavazatok 35,2 százalékát nyerte el, Gerhard Schröder kancellár szociáldemokrata pártja az SPD pedig 34,3 százalékot ért el. Az új német alsóházban, a Bundestagban így az eddigi konzervatív ellenzéknek 225 helye, a kormányzó szociáldemokratáknak pedig 223 képviselőjük lesz.

Az előre hozott választásokon jól szerepelt a liberális Szabad Demokrata Párt. Az FDP a voksok 9,8 százalékát szerezte meg. A keletnémet szocialista múltú Baloldali Párt szinte ugyanannyi szavazatot kapott, mint a zöldek, azaz kicsit több mint 8 százalékot. A kereszténydemokraták és a szociáldemokraták is újabb szövetséges után néznek. A CDU a zöldek felé hajlik, a szociáldemokraták pedig egykori szövetségesüket a liberálisokat próbálják magukhoz csábítani. A mérleg nyelve a Baloldali párt lehetne, de velük nem hajlandó együttműködni Schröder.


Abszolút meglepetésnek minősítette a németországi választások eredményét az osztrák államfő. Heinz Fischer úgy fogalmazott: be kell vallania, hogy meglepetésként fogja fel a választási eredményt. A kormányalakítási lehetőségekkel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy Ausztria évtizedek óta minden német kormánnyal kiválóan együtt tudott működni.

A piacok borúlátók

Az euró négyheti mélypontra zuhant a dollárhoz képest hétfő reggelre, az európai részvénypiacok várhatóan többnyire veszteségekkel nyitnak, mert a vasárnapi németországi választások kimenetele, az előzetes eredmények alapján, egyelőre majdnem döntetlennek látszik.

Bénaság fenyegeti Németországot?

A lehetséges legrosszabb végeredmény alakult ki a vasárnapi németországi választásokon, az országot politikai bénulás fenyegeti - vélte a La Libre Belgique című belga napilap a témát elemző vezércikkében, a voksolás másnapján. A jobboldali újság szerint a választók egy része félt a változtatástól, míg másik nagy csoportját az újítás óhaja irányította. Németország viszont nem engedhet meg magának olyan kormányt, amelynek gúzsba kötött kézzel kell irányítania.

Válságként értékeli a spanyol sajtó a választást

A konzervatív ABC szerint a Gerhard Schröder kancellár és az Angela Merkel vezette ellenzék közti váratlan döntetlen súlyos válságba taszítja Németországot. A lap mindazonáltal a kormányfő vereségének nevezi a voksolást, míg egy lehetséges nagykoalícióról úgy vélekedik, hogy az a gyakorlatban egy "béna mamut" lenne, amely képtelen nagy döntéseket hozni. Nem fűz az ABC nagyobb reményeket egy olyan kormányhoz sem, amely állandó kisebbségben van a Bundestagban egy szűkös relatív többséggel. Éppen ezért nem valószínű, hogy tartós lesz a megalakuló kormány - írja.

A választások utáni bizonytalanságot emeli ki két gazdasági lap. Az Expansión szerint éppen ez a bizonytalanság az, amelyre Németországnak jelenleg a legkevesebb szüksége van, míg a Cinco Dias úgy látja, hogy a jelenlegi helyzet megbénítja a szükséges gazdasági reformok menetrendjét.

A Schröder-korszak még nem ért véget?

Gerhard Schröder kihúzta döntetlenre a vasárnapi választásokon, s a leköszönő kancellár megőrzi befolyását a német politikai életre - írták orosz lapok hétfőn, rámutatva a koalíciós alkudozás nehézségeire.

Bár a konzervatív ellenzék csekély különbséggel nyert, élén Angela Merkellel, akiből kancellár lesz, a Schröder-korszak még nem ért véget - állapította meg a Kommerszant, hozzátéve: a leköszönő kancellár gyakorlatilag kihúzta döntetlenre, és megmarad a nagypolitikában.

Borúlátóan ítélt a lengyel sajtó

A jobboldali Rzeczpospolita szerint "az Európai Unió legerősebb gazdaságával rendelkező ország a félelem győzelmét élte át, a nadrágszíj-meghúzás félelméét". A lap úgy véli, bár nehéz előrelátni, hogy milyen összetételű lesz Németország következő kormánya és annak politikája, minden bizonnyal ellentmondások és kibékíthetetlen érdekellentétek marcangolják majd.

A balközép Gazeta Wyborcza megállapítja: "A németeknek elegük van Schröderből, aki hét év alatt képtelen volt az országot növekedési pályára állítani. Ugyanakkor az utolsó pillanatban megijedtek egy lehetséges jobbközép koalíciótól. Bármely pártok is alkotják majd az új kormányt, széteső lesz, és arra ítéltetik, hogy tervek nélkül cselekedjen."

A Zycie Warszawy "Merkel keserű diadaláról" és Németország "politikai patthelyzetéről" írt. A baloldali Trybuna viszont üdvözölte a német szociáldemokraták által elért jó eredményt, méltatva Schröder "bölcsességét és karizmáját", mert a kancellár akkor sem tette le a fegyvert, amikor az SPD többi tagja már megadta magát, és fáradhatatlan választási kampányát csodálatra méltó siker koronázta.

hirado

2005.09.19. 10:36

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek