
A két fiatal kurd újságíró által két éve létrehozott, Kurdish Voice nevet viselő rádió a Szuleimáníja város közelében fekvő Kalar városban működött. Éles hangú beszámolókban ostorozta a kurd autonóm kormányt, és politikai reformokat követelt.
A rádió egyik vezetője a kormányt tartja felelősnek a támadásért, s úgy vélte, hogy a kurd vezetők el akarják nyomni a személyi szabadságjogokat.
Egy hónapon belül már a második tömegtájékoztatási eszközt némították el ily módon Kurdisztánban. Február 20-án fegyveresek tönkretették a berendezéseket és felgyújtották a Nalia nevű televízió szuleimáníjai stúdióit. A támadással nyilván azt akarták megtorolni, hogy a televízió felvételeket sugárzott a napok óta tartó tüntetésekről és a Kurd Demokratikus Párt (PDK) székháza elleni ostromról.
A három tartományból álló Kurdisztánban február 17-én kezdődtek utcai megmozdulások, s azóta mindennapossá váltak a több száz fős tüntetések a régióban.
A kurdisztáni elégedetlenkedők nem a szövetségi kormány távozását követelik, hanem a helyi, korruptnak tartott vezetés menesztését, politikai reformokat, több munkahelyet és a közszolgáltatások színvonalának javítását akarják elérni. Mivel Irak többi részéhez képest Kurdisztánt viszonylagos stabilitás és jólét jellemzi, sok kurd elégedetlen amiatt, hogy a térség két fő politikai pártja, a Maszúd Barzani vezette PDK és a Dzsalal Talabani iraki elnök nevével fémjelzett Kurd Hazafias Szövetség szoros gyeplőn tartja a politikai és a gazdasági életet is.
hirado
2011.03.06. 23:02