
Farinas Santa Clara-i otthona erkélyére kiállva kiabálva adott hangot ellenzéki nézeteinek, mire jött két rendőr és elvitte.
Farinas társa, Zapato, tavaly 85 napon át folytatott éhségsztrájkot azt követelve, hogy a hatóságok javítsanak a politikai elítéltek fogva tartásának körülményein. 2010 február 23-án halt meg egy havannai kórházban, 42 évesen. Halála évfordulójának közeledtével a napokban szerte a karibi szigetországban ellenzékiek tucatjait vették őrizetbe.
Farinast a múlt hónapban három alkalommal is előállították - mindig rövid időre.
Akkor Elizardo Sanchez, az Emberi Jogok és Nemzeti Megbékélés Kubai Bizottságának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a hatóságok változtattak a rendszerbírálók elleni fellépésük módszerén. Az "enyhe elnyomás" keretében az ellenzékieket nem hosszú évekre vetik börtönbe, hanem csak néhány napra, vagy órára önkényesen előállítják őket, mint ahogy ezt Farinas esete is mutatja. Az ilyen típusú "zaklatásos" esetek száma tavaly kétezer fölé nőtt a korábbi pár százról.
A Zapato-ügy nagy nemzetközi felháborodást váltott ki, sokan vádolták azzal a kubai hatóságokat, hogy túl későn részesítették megfelelő orvosi ellátásban az éhségsztrájkoló Zapatót. Halála után Farinas lépett éhségsztrájkba, s csak azután hagyta abba akcióját, hogy a havannai kormány nyár elején beleegyezett 52 politikai elítélt szabadon bocsátásába. A neves ellenzékit az Európai Parlament 2010-ben Szaharov-díjjal tüntetette ki.
hirado
2011.02.24. 10:18