
Törökország mintegy háromezer állampolgárát menekítette ki szerda reggel a kelet-líbiai Bengáziból.
Az ankarai külügyminisztérium közlése szerint két török komphajó 1500-1500 embert vett fedélzetére, és mintegy húsz óra múlva érkezik a délnyugat törökországi Marmaris kikötőjébe.
Egyes dél-ázsiai országok is bejelentették, hogy ők is állampolgáraik kimenekítésére készülnek.
India 18 ezer állampolgára él Líbiában, ebből háromezer Bengáziban. Az állam légi és tengeri úton készül az emberek kimenekítésére. Nirupama Rao indiai külügyi államtitkár elmondta: utasítást adtak a Vörös-tengeren tartózkodó, ezer fő befogadására képes hajójuknak, hogy maradjon a térségben.
Banglades Ázsia egyik legszegényebb országaként nagyban függ külföldön dolgozó állampolgárainak hazautalt jövedelmétől. Midzsarul Kvajesz bangladesi külügyi államtitkár közölte, hogy nagyon aggódnak a Líbiában tartózkodó mintegy hatvanezer honfitársuk biztonságáért. Több lehetőséget is mérlegelnek, az evakuálás az egyik megoldás.
Neomal Perera Srí Lanka-i külügyminiszter-helyettes elmondta, hogy nem tudnak repülőgépeket biztosítani a menekítéshez. Hivatalosan mintegy 1200 állampolgáruk dolgozik Líbiában, de az ott dolgozók tényleges száma sokkal több lehet.
Nepál, amelynek kétezer állampolgára van a térségben, ugyancsak evakuálási terveket készít.
Dél-Korea szerdán közölte, hogy az elmúlt hét tiltakozó akcióiban négy dél-koreai építkezést ért támadás Líbiában. Szöul felszólította állampolgárait, hogy ha tudják, hagyják el az országot. A dél-koreai hatóságok azt tervezik, hogy rendkívüli légi járatokat indítanak, vagy esetleg tengeri úton menekítik ki honfitársaikat.
Líbiában jelenleg mintegy 1400 dél-koreai van, ebből ezer a különböző dél-koreai cégek alkalmazásában áll.
Az egy hete kezdődött kormányellenes líbiai felkelésben eddig 300 ember - 242 civil és 58 katona - vesztette életét.
hirado
2011.02.23. 10:04