HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Egyiptom: megkéseltek egy svéd riportert

t: 810

Egyiptom: megkéseltek egy svéd riportert

Súlyosan megsebesült az STV svéd közszolgálati televízió újságírója, Bert Sundström Kairóban.

A televízió közlése szerint a kairói eseményekről tudósító munkatársát egyelőre ismeretlen körülmények között megkéselték. Jelenleg kórházban ápolják, állapota súlyos.

Sundströmnek élőben kellett volna jelentkeznie a Tahrír térről, ám telefonját egy arabul beszélő férfi vette fel. Azt kiabálta, hogy az egyiptomi kormány letartóztatta az újságírót. Vasárnap az STV másik két újságíróját vették őrizetbe, majd gyorsan el is engedték őket.

Számos külföldi újságírót tartóztatott fel vagy vett őrizetbe a rendőrség és a hadsereg szerda óta. Másokat civil ruhás emberek, feltehetően a Hoszni Mubarak egyiptomi elnököt támogató tüntetők vertek meg vagy fenyegettek meg. Célponttá váltak - igaz kevésbé - a Tahrír téren is, ahol a Mubarak támogatói által körülzárt kormányellenes tüntetők egyre idegesebbek.

A Bizottság az Újságírók Védelméért nevű, New York-i székhelyű nemzetközi Szervezet közölte, hogy az utóbbi 24 óra leforgása alatt 24 újságírót vettek őrizetbe, 21-et támadtak meg, öt esetben pedig az újságírók felszerelését vitték el. Külföldi és egyiptomi újságírókat egyaránt értek atrocitások.

A biztonsági erők által legutóbb őrizetbe vett újságírók között voltak a The New York Times, a The Washington Post és az al-Dzsazíra munkatársai. A Fox News amerikai tévétársaság tudósítóját és operatőrét a Tahrír tér közelében verték össze. A BBC brit közszolgálati televízió felszerelését a kairói Hilton hotelből rabolták el, míg az Egyesült Államok által finanszírozott Alhurra televízió kairói irodáját be kellett zárni, mert fegyveresek betörtek és az ott dolgozó újságírók megölésével fenyegetőztek. Az AP amerikai hírügynökség egyik irodájából botokkal felszerelt randalírozók elvitték a műholdas felszerelést.

Brian Hartman, az ABC News amerikai televízió tudósítója és csapata a kairói repülőtérről a városba tartott, amikor fegyveresek megállították, és azzal fenyegetőztek, hogy levágják a fejüket. Az amerikaiak csak annak köszönhetik életüket, hogy libanoni operatőrük odahívott egy helyi vént, akivel elsimította az ügyet.

Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője elítélte az újságírók "módszeres célba vételét", amelyet az amerikai külügyminisztérium a "megfélemlítést célzó összehangolt hadjáratnak" minősített.

Elítélik az újságírók elleni erőszakot

Több vezető külföldi politikus ítélte el csütörtökön az Egyiptomból tudósító újságírók elleni erőszakot.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a sajtószabadságot garantáló nemzetközi normák megsértésének, így elfogadhatatlannak minősítette a munkájukat végző tudósítók elleni támadásokat és megfélemlítéseket. Hangsúlyozta, hogy Washington a leghatározottabban elítéli a békés tüntetők, emberjogi aktivisták, külföldi diplomaták és állampolgárok elleni erőszakot.

Rámutatott, hogy az egyiptomi kormánynak és hadseregnek kötelessége megvédeni mindazokat, akiknek a biztonsága veszélyben forog, és bíróság elé kell állítania a támadókat.

Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője ugyancsak elfogadhatatlannak minősítette a média megfélemlítését célzó eseményeket, és az őrizetbe vett újságírók azonnali szabadon engedését követelte.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Christian Wulff német államfő egyetértett abban, hogy "teljességgel elfogadhatatlan és botrányos" a külföldi újságírók tevékenységének korlátozása

William Hague brit külügyminiszter "elfogadhatatlannak és ijesztőnek" tartja az újságírók elleni támadásokat, valamint az internet és mobiltelefon-szolgáltatás korlátozását. Hague a tüntetések során előfordult erőszakos események teljes és átlátható kivizsgálását, emellett a hatalom rendezett átadását szorgalmazta.

Amerikai-egyiptomi tárgyalások folynak az átmenetről

Az Egyesült Államok tárgyalásokat folytat egyiptomi tisztségviselőkkel különböző lehetőségekről, amelyek előmozdítják a hatalomváltás békés átmeneti folyamatát az észak-afrikai országban - közölte Tommy Vietor, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője csütörtökön.

A The New York Times című napilap előzőleg arról számolt be, hogy az Obama-kormányzat egyiptomi illetékesekkel tárgyal egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Hoszni Mubarak egyiptomi elnök azonnali hatállyal lemond, és átadja a hatalmat egy Omar Szulejmán alelnök vezetésével megalakuló átmeneti kormánynak.

Vietor hangsúlyozta, hogy több lehetőséget megvitattak az egyiptomiakkal, de a döntéseket az egyiptomi népnek kell meghoznia.

Mubarak elleni harcra szólított fel az Egyiptomi Iszlám Dzsihád

Nyilvánvaló utalással Hoszni Mubarak elnökre, a "fáraó és romlott pártja elleni" küzdelemre szólította fel híveit az Egyiptomi Iszlám Dzsihád egyik alapítója.

A távollétében halálra ítélt Szárvat Szaláh Sehata egy iszlamista honlapon közzétett, angolra csütörtökön lefordított felhívásában üdvözölte a "tiszteletre méltó egyiptomi nép lelkes és bátor kiállását a zsarnokság ellen".

Felszólította az egyiptomiakat, hogy folytassák küzdelmüket, ne elégedjenek meg minisztériumi reformokkal, árcsökkentésekkel, béremelésekkel vagy más megoldásokkal, amelyeket "a kutyaszorítóba került diktatórikus rendszer" ajánl. Az egyiptomi hadsereget és a biztonsági erők "tisztességes" tagjait arra kérte, hogy támogassák a népet, teljesítsék elvárásaikat.

A volt ügyvéd Sehata 1981-ben hagyta el Egyiptomot. Afganisztánban csatlakozott az Egyiptomi Iszlám Dzsihád vezetőjéhez, Ajmán az-Zavahrihez, aki jelenleg az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat kettes számú vezetője. Ügyvédjei többször azt állították, hogy Sehata szakított az al-Kaida vezetőivel 1998-ban, és semmi köze sincs a 2001. szeptember 11-i Amerika-ellenes merényletekhez.

A most 51 éves Sehatát az Atef Szedki akkori egyiptomi miniszterelnök elleni 1993-as merényletkísérletben való részvételéért ítélték halálra. Neve szerepelt a gyanúsítottak első listáján, amelyet a Fehér Ház adott ki, közvetlenül a 2001. szeptemberi merényletek után.

Berlin figyelmeztet, a franciák nem utaztatnak

A német külügyminisztérium nyomatékosan óva intette a német állampolgárokat attól, hogy Kairóba, Alexandriába vagy Szuezbe utazzanak.

Csütörtök este kiadott közleményében a külügyi tárca az erőszakos egyiptomi összecsapásokkal indokolta figyelmeztetését, amellyel kiegészítette két nappal korábbi felhívását. Kedden határozottan azt tanácsolta mindenkinek, hogy egyáltalán ne utazzon Egyiptomba. Ez vonatkozik a vörös-tengeri üdülőhelyekre és általában az egész országra.

Berlin azt tanácsolta minden, Egyiptomban tartózkodó állampolgárának, hogy szigorúan tartsa be a kijárási tilalmat, a nap fennmaradó részében pedig lehetőség szerint mindig tartózkodjon biztonságos helyen, különösen február 4-én, pénteken.
A német utazási irodák szövetsége már kedden törölte minden egyiptomi útját február közepéig.

A francia utazási irodák úgy döntöttek, hogy egy héttel meghosszabbítják - február 14-ig - a tunéziai és egyiptomi nyaralások felfüggesztését, tekintettel a legutóbbi fejleményekre. Tunéziába január közepe óta, Egyiptomba pedig múlt hét péntek óta nem indulnak francia csoportok.

hirado

2011.02.04. 10:36

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek