
Ma is érkeztek haza turisták Egyiptomból. A luxori gép néhány perces késéssel érkezett Ferihegyre, a rajta ülő magyarok nyolc napot töltöttek kint, legtöbbjük hajón nyaralt.
"A hajóhoz katonai védelmet kértek, minden délután elindult egy felvonuló tömeg, de hamar elmentek, egyetlen egy esetben volt, hogy gumikat égettek volna" – mondták a Híradónak a leszálló utasok. Többen úgy érezték, nem kaptak elég információt, nagy volt a bizonytalanság. Napokig nem volt tv-adás, internet, korlátozták a telefonálást is Egyiptomban.
A napokban turisták ezrei próbálnak mielőbb kijutni az országból. Több ország különgépekkel menekíti állampolgárait Egyiptomból. Már a magyar külügyminisztérium sem ajánlja, hogy bárki az országba utazzon.
Leállítják a Magyarországról induló chartereket is, amíg nem rendeződik a helyzet. Még 400 magyar turista van kint, őket szombaton és vasárnap hazahozzák. Több száz utasnak van most is befizetett egyiptomi útja, nekik az utazási irodák másik utat ajánlanak, vagy visszakapják a pénzt.
Magyar turisták nincsenek veszélyben, a nagy turistaparadicsomokban ugyanis nincs tüntetés – mondta az Estében Szántó Zoltán turisztikai szakújságíró. A szakember tapasztalatai szerint az Egyiptomhoz és – Tunéziához – hasonló árfekvésű és földrajzi elhelyezkedésű úti cél nem áll rendelkezésre, így az a hasonló tájakra utazni vágyóknak vélhetően el kell halasztaniuk a pihenést.
A Külügyminisztérium ma I-es fokozatba, utazásra nem javasolt országok közé sorolta Egyiptomot, így az előre befizetett pénzt visszakapják azok, akik befizettek valamely üdülésre egy utazási irodánál és nem élnek az iroda által felkínált más lehetőséggel.
Szántó Zoltán szerint hazánkban az egyik legnépszerűbb úti cél Egyiptom. Az afrikai ország I-es kategóriába sorolásáról a szakember úgy vélekedett: nincs ezen az állásponton minden ország, hazánk részéről ez egy elővigyázatosságból tett, "korrekt döntés volt".
Mubarak engedett
Hoszni Mubarak egyiptom államfő hétfő este megbízta Omar Szulejmán alelnököt, hogy azonnal kezdjen párbeszédet valamennyi politikai párttal reformokról, beleértve az alkotmányos és törvényhozási reformokat is. Ez utóbbiak célja, hogy világos alkotmány- és törvénymódosítások szülessenek, s azok végrehajtásának pontos menetrendjét is meghatározzák.
A kezdeményezést a Mubarak távozását követelő tüntetők által keddre meghirdetett, egymilliósnak szánt tömegdemonstráció előestéjén jelentették be.
hirado
2011.02.01. 10:35