HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Hétvégi összefoglaló New Orleansból

t: 603

Hétvégi összefoglaló New Orleansból

Már korábban kijutott a városból Fábry Pál is a magyarországi Pulitzer-díj megalapítója.

Norman Mineta amerikai közlekedési miniszter szombat esti washingtoni sajtóértekezletén közölte, hogy a szombaton megnyitott légihidat mindaddig működtetik, amíg szükség van rá. A helikopterek és repülőgépek segítségével teljesen kiürítették szombaton New Orleansban a konferenciaközpontot és a Superdome stadiont, amelyet eredetileg menedékhelynek alakítottak át, de amely pokollá változott az odakerült emberek számára.

Közel ötvenezer ember várt majdnem egy hétig e két helyen, mire végre mindenkit elszállítottak buszokon és helikoptereken. A kiszabadultak éjjelente rájuk törő bandákról, nemi erőszakról, gyilkosságokról számoltak be. A halálos áldozatokról még mindig nincsenek megbízható összesített adatok; egy rendőr elmondta, hogy egyedül a Superdome-ban sebtében kialakított hullaházban száz holttestet látott.

A sajtóval megjelent hírekkel ellentétben Fábry Pál, a magyarországi Pulitzer-díj megalapítója családjával együtt szerencsésen kijutott a városból - tájékoztatta az MTI-t László Ágnes, a Fábry Pál életéről szóló könyv szerzője. Fábry, aki 1962-től élt New Orleansban, jelenleg Texas államban tartózkodik.

New Orleans nemzetközi repülőterén azonban még több ezer ember várakozik. A hatóságok az egyik terminált sürgősségi betegellátóvá alakították át. Az orvosok itt az elmúlt napokban 3-5 ezer embert kezeltek, szombatra azonban már csak 200 bajba jutottal volt dolguk. Roy Williams, a repülőtér igazgatója elmondta, hogy az orvosi segítség ellenére 30 ember meghalt, főként betegek, idősek.

Michael Chertoff belbiztonsági miniszter bejelentette, hogy a szövetségi kormány minden lehetséges eszköz és forrás birtokában van a mentési és helyreállítási munkák felgyorsításához.

Az amerikai kormány New Orlenasba vezényelt hétezer további hivatásos katonát és tízezer nemzeti gárdistát. Az erősítéssel már 50 ezer fölé emelkedik a bevetett katonák száma, akik közül 11 ezer a hivatásos, a többi a nemzeti gárda tagja.

Az amerikai elnök a térségben tett pénteki szemleútja nyomán döntött a katonák kivezényléséről, mondván "a feladat nagysága több erőforrást igényel. Sok állampolgárunk nem kapja meg a szükséges segítséget, és ez elfogadhatatlan..." Egy korábbi nyilatkozatában Bush elutasította azt a felvetést, hogy az Egyesült Államok nem képes a kétfrontos harcra, nem tud egyszerre háborút viselni Irakban, és megbirkózni a természeti csapás következményeivel. "Mindkettőt elvégezzük. Van elegendő erőforrásunk ahhoz, hogy mindkettőt megtegyük" - mondta.

A Superdome autóbuszokkal való kiürítését a szomszédos Texas állam nagyszabású mentési akciója tette lehetővé, ahol újabb befogadóhelyeket nyitottak a Katrina hurrikán pusztítása miatt menekülni kényszerülőknek. A lassan országos méretűvé váló segélyakcióban 94 ezer, otthonát elhagyni kényszerülő ember már fedélre lelt a vöröskereszt kilenc államban létrehozott, összesen 284 menedékhelyén. Az áldozatok megsegítésére gyűjtött adományok értéke szombatra meghaladta a 200 millió dollárt.

Megoszlik az amerikai közvélemény a Katrina hurrikán okozta katasztrófa kezelését illetően - derült ki egy közvélemény-kutatás vasárnap ismertetett eredményéből. A mintegy ötszáz megkérdezett 47 százaléka bírálta az amerikai elnöknek a természeti csapásra adott válasszal kapcsolatos teljesítményét, és 46 százalékuk volt elégedett vele.

Az amerikai kormány bírálatok kereszttüzébe került a katasztrófa kezelését illetően. Azt vetették a szemére, hogy alábecsülte a várható tragédia mértékét, és túl lassan reagált.

Vezető amerikai szenátorok is "hatalmas kudarcnak" nevezték azt, ahogy a washingtoni kormányzat reagált a Katrina hurrikán pusztítására, és kétpárti vizsgálatot kezdeményeztek az okok feltárására.

Bush elnök magas rangú tanácsadói a fekete amerikaiak vezetőivel találkoztak, akik aggodalmuknak adtak hangot a Katrina hurrikán sújtotta feketék szenvedéseire adott lassú kormányzati válasz miatt; a legrégibb fekete polgárjogi szervezet vezetője azonban arra figyelmeztetett, hogy most nincs idő a "bűnbakkeresésre", az életmentésre kell összpontosítani.

Jesse Jackson tiszteletes és az afro-amerikai közöség más választott vezetői az elmúlt napokban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a szövetségi kormány válasza a természeti csapásra "a faji igazságtalanságban gyökerezik". Jackson "kolosszális katasztrófának" nevezte a mentési munkálatokat, s hevesen bírálta az országos katasztrófaelhárító ügynökséget.

Vasárnapig a világ ötvenöt állama és több nemzetközi szervezet ajánlotta fel segítségét az Egyesült Államoknak a Katrina hurrikán okozta károk enyhítésére. Az adományozók között egyaránt felsorakoztak gazdag országok, mint Katar, szegények, mint Afganisztán, barátok és szövetségesek, mint Franciaország, Magyarország és ellenségek, mint Kuba.

A Katrina hurrikán és a bagdadi tömegpánik áldozataiért imádkozott vasárnap XVI. Benedek pápa. "Szeretném az imámat a halottakért és hozzátartozóikért elmondani, a fedél nélkül maradt sebesültekért, a betegekért, a gyermekekért, az öregekért, s áldásom adom mindazokra, akik a nehéz mentési és újjáépítési műveletekben vesznek részt" - mondta.

Az al-Kaida terrorhálózat Abu Muszab az-Zarkávi vezette iraki csoportja egy vasárnapi közleményében kifejezte örömét azok miatt a károk miatt, amelyeket a Katrina hurrikán okozott, és hangoztatta, hogy az Egyesült Államok "összeomlásának kezdetét" látja bennük.

hirado

2005.09.04. 21:45

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek