HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Fosztogatások, járványok, vandalizmus - A Katrina után eluralkodott a káosz

t: 753

Fosztogatások, járványok, vandalizmus - A Katrina után eluralkodott a káosz

Nagy erőkkel folyik a túlélők mentése a Katrina hurrikán és a nyomában fellépő árvíz által sújtotta területeken, csütörtökön már megérkeztek a texasi Houstonba a New Orleans-i Superdome stadionból evakuáltak első csoportjai.

Küzdelem a káosz ellen

A katasztrófa sújtotta államokban elszaporodott fosztogatások láttán a hatóságok kemény fellépést helyeztek kilátásba.

A Pentagon további tízezer nemzeti gárdistát vezényelt Mississippi, Louisiana és Alabama államokba, ahol már 11 ezren vesznek részt a közrend helyreállításában és a mentésben.

New Orleans polgármestere szerdán az eluralkodó káoszban kihirdette a rendkívüli állapotot, és 1500 rendőrt arra utasított, hogy szakítsák félbe a túlélők mentését, s vegyék fel a küzdelmet a városban és környékén fosztogató fegyveres bandákkal. "Mindent meg fognak tenni, amire szükség van" a helyzet ellenőrzéséhez a statárium körülményei között - szögezte le Ray Nagin a televízióban.

George Bush elnök csütörtökön az ABC televíziónak nyilatkozva "zéró toleranciát" hirdetett meg a törvénysértőkkel szemben, legyen fosztogatásról, a benzinárakkal való nyerészkedésről vagy az áldozatoknak adakozni kész emberek becsapásáról.

Az evakuálás megkezdődött

A polgármester szerdán elrendelte a városban maradt jó százezer ember evakuálását.

A Superdome stadionban meghúzódó csaknem húszezer ember kitelepítése megkezdődött, az első buszkaraván már meg is érkezett a texasi Houstonba, ahol az óriási Astrodome baseball-stadionban helyezik el őket.

Az evakuálást csütörtökön átmenetileg félbeszakították, mivel ismeretlenek rálőttek az evakuálásban közreműködő egyik helikopterre. Randalírozó elemek a Superdome körül szemétből, hulladékból máglyákat gyújtottak. A Superdome előtt helyi idő szerint csütörtök délelőtt hatalmas tömeg várakozott arra, hogy elszállítsák őket.

Járványok fenyegetnek

A hatóságoknak a fosztogatókon kívül a járványok kivédésére is gondolniuk kell.

Főleg emésztőrendszeri megbetegedésektől tartanak, miután New Orleans 80 százaléka víz alá került, és a csatornák kiöntöttek. Tízezer kórházi beteget is el kell szállítani a környező államokba. Nyolc egészségügyi központot kell kiüríteni, amelyek az áradás ellenére folyamatosan fogadják a sebesülteket és az olyan betegeket, akiknek rendszeres ellátásra - dialízisre, besugárzásra - van szükségük. A börtönökből több ezer embert kell evakuálni és más hasonló intézményekben helyet teremteni nekik.

Becslések szerint a gátak befoltozása után egy hónapig is eltarthat, mire a vizet kiszivattyúzzák a városból, az ivóvízvezeték-hálózat átmosása is legalább egy hónapot vehet igénybe. Az elektromos hálózat helyreállításánál a vízbe gázoló szerelőknek mérges kígyókra is ügyelniük kell.

George Bush amerikai elnök texasi birtokáról Washingtonba visszatérve az Air Force One elnöki gépről megtekintette az árvíz sújtotta területeket. A hurrikán pusztítását az amerikai történelem egyik legsúlyosabb természeti csapásának nevezte. Kijelentette, hogy az újjáépítés évekig is elhúzódhat, de el fogják végezni a munkát és a nagyszerű New Orleans városa is talpra fog állni.

Valószínűleg ezrek vesztették életüket a katasztrófában

A halálos áldozatok végső számát még nem tudták megállapítani. A hatóságok Louisiana államban 50-100 halottal, Mississippiben pedig legalább 110-zel számolnak, de Alabamából még nincs semmilyen összesítés. New Orleans polgármestere korábban úgy nyilatkozott, hogy legalább százak, de valószínűleg ezrek veszthették életüket a városban. Ha szavai beigazolódnának, a Katrina lehet a legtöbb halálos áldozatot szedő természeti katasztrófa.

Az amerikai bányaügyi hatóság adatai szerint a hurrikán az ország olaj- és benzintermelésének mintegy negyedét szakította meg. A Mexikói-öböl térségében a termelés 95 százaléka leállt. A parti őrség szerint húsz olajfúró sziget elsüllyedt vagy elsodródott a helyéről. Nyolc finomító leállt. Bush elnök elrendelte, hogy a stratégiai tartalékokból pótolják a kiesett mennyiséget. A benzinkutaknál sok helyen óriási sorok várakoznak tankolásra. A Chevron már korlátozza az egyszerre vásárolható benzinmennyiséget a térségben, ami felvásárlási pánikot válthat ki. A hatóságok erőfeszítéseket tesznek a termelés beindítására, de a technikai feladatokon túl a munkásokról is gondoskodni kell.

Az amerikai társadalom megmozdult az áldozatok és károsultak érdekében: országszerte felajánlásokat tesznek, hogy befogadják a hajléktalanul maradt embereket. Hollywoodban színészek és zenészek árverést szerveznek, s a befolyó összeget az amerikai vöröskeresztnek utalják át.

hirado

2005.09.01. 20:59

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek