Az indiai Gudzsarát államban három éve folynak a muzulmán nők elleni támadások. 2002-ben egy vonat felgyújtásával vádolták meg a muzulmán közösséget. Azóta kétezer ember halálát okozta a hindu tömegek bosszúja. A kormány az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet jelentése szerint évek óta nem tesz semmit, hogy megállítsa a vallási indíttatású erőszakhullámot.
A Bharátija Dzsana párt (BJP) által vezetett gudzsaráti kormány hivatalnokai terjesztették el, hogy a 2002 februárjában történt vonattüzet muszlimok tervelték ki és hajtották végre. Ezek után semmit nem tettek, hogy megakadályozzák azokat a széleskörű támadásokat, amelyeket hindu tömegek követtek el a muszlim kisebbséggel szemben, és amelyekben több pártfunkcionárius és állami hivatalnok is részt vett - olvasható a jelentésben.
Egy muzulmán nő, aki 14 családtagját veszítette el, és maga is csoportos nemi erőszak áldozata, a következőkről számolt be: "Molesztálni kezdték a lányokat és letépték róluk a ruhát. A meztelen lányokat megerőszakolták a tömeg előtt. Megölték Shamin két éves kisbabáját. Megölték anyai nagybátyámat, apám nővérét és annak férjét is. Miután megerőszakolták a nőket, megölték mindet. Megölték az én gyerekemet is. Feldobták a levegőbe és egy kőre esett. Miután engem megerőszakoltak az egyik férfi a nyakamra lépett és megvert."
Egy másik nő végignézte, amint családtagjai és szomszédai halálra égnek a család üzletében, egy pékségben. Csak kevés áldozat meri vállani a bírósági tárgyalásokkal járó megaláztatást, a legtöbben annyira szégyellik magukat, hogy megpróbálják eltitkolni a velük történteket.
A támadókat az igazságszolgáltatás szervezeti hiányosságai miatt nem büntették eddig meg. A támadások során a rendőrség nem avatkozott be, sőt néha rendőrök is részt vettek az erőszakban. Amikor az áldozatok megpróbáltak feljelentést tenni, a rendőrség nem pontosan jegyezte fel a vallomásukat és nem folytatott le vizsgálatot.
Több nő esetében a rendőrség arra hivatkozva zárta le a vizsgálatatot, hogy nem tudták beazonosítani az erőszaktevőket és gyilkosokat. Az orvosok gyakran nem pontosan töltötték ki az orvosi leleteket az Amnesty jelentése szerint. A bírák és ügyészek több esetben nem védték meg a tanukat a fenyegetésektől, a vádlottak pártját fogták és felmentették őket.
Több esetben ezek az emberi jogi visszaélések emberiség elleni bűntettnek számítanak. Az indiai központi kormányzat, melyet 2004 májusáig a BJP párt vezetett, nem ítélte el a gudzsaráti kormányzatot az erőszakos cselekményekért - olvasható az Amnesty jelentésében.
[LHP.HU]
2005.01.28. 22:26