
Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor neje is több jótékonysági akcióban részt vállalt az elmúlt évek folyamán. A szocialista miniszterelnök és a Fidesz vezére politikai tőkét is kovácsolhat mindebből. Már ha tud – állítja a politikai elemző.
Nyugaton teljesen természetes, hogy egy politikus felesége is megjelenik férje mellett és aktívan segíti a munkáját. Clinton és Blair neje rendkívül sokat tett vagy tesz a férjéért, de Mihail Gorbacsov nemzetközi elfogadásában is szerepet játszott felesége Raisza – mondta lapunknak Szabados Krisztián politikai szakértő, a Political Capital igazgatója.
Hazánkban is felértékelődött a feleségek szerepe. Az államférfiak rajtuk keresztül nem politikusként, hanem „közemberként” jelenhetnek meg a nyilvánosság előtt. Nejeik pedig egy klasszikus, a többség által követendőnek és szimpatikusnak tartott szerepben tűnhetnek fel, hiszen gyermekeket nevelnek és segítenek a rászorulókon. Megjelenésükkel és viselkedésükkel szimpatizánsokat és szavazókat is szerezhetnek férjeik számára. A politikai elemző úgy véli, hogy nem csak a nőket, de a férfiszavazókat is megfoghatja egy csinos politikusfeleség.
Szabados szerint viszont egy jelentős különbség megfigyelhető Dobrev Klára és Lévai Anikó között. Lévai aktívan soha nem vett részt a politizálásban. Inkább háttérbe húzódott és csak jótékonysági akciók, illetve a családjuk bemutatása során kapott önálló szerepet. Dobrev Klára viszont sokkal aktívabb politikai szerepet vállalt. Amikor a tervezett luxusadó kapcsán Szijjártó Péter és Répássy Róbert fideszes képviselők a házuk előtt tartottak sajtótájákoztatót, Dobrev egy rendkívül jól koreografált „rögtönzés” keretében, gyermekével együtt megjelent az épület bejáratánál és válaszolt a sajtó kérdéseire.
Az egyik párt kampányában részt vevő cég kommunikációs tanácsadója mindehhez hozzátette: a szőlőbotrány kevésbé érintette Lévai Anikót, hiszen az ügy nem róla, hanem férjéről szól.
Dobrev viszont komoly segítséget nyújtott Gyurcsány elfogadtatásához. A miniszterelnök kijelentései után – amelyeket több nőszervezet is sérelmesnek talált – szinte minden eseményen kézen fogva jelent meg feleségével – tette hozzá a szakember.
szinesbulvár
2005.08.12. 12:59