HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Helyzetkép árvíz után

t: 178

Helyzetkép árvíz után

Özönvízszerű esőzések, orkán erejű szél, tomboló folyókká változott patakok. Románia csaknem fele esővíz-tengerré vált, miután másfél héttel ezelőtt helyenként 220 liternél is több eső zúdult egy-egy négyzetméterre. A víz semmit sem kímélt, és semmi sem állhatta útját. Átszakította a gátakat és a hidakat, házakat mosott el, és vasútvonalakat rongált meg.

A károk mérlege megdöbbentő. 11 ezer ház került víz alá, 2660 megrongálódott, több mint 600 összedőlt. 12 ezernél is több embert kellett kitelepíteni. Az árvízben 21-en meghaltak. A hivatalos nyilatkozatok szerint főleg olyan idős emberek, akik nem akarták elhagyni az otthonukat. Románia egyes részeit, például Moldvát teljesen elzárta a víz a külvilágtól, ezeket a területeket csak helikopterrel lehetett megközelíteni.

Az állatok megfulladtak. Fertőződtek a kutak, nem volt ivóvíz. A múlt hét végén magyar mentőcsapatok indultak az árvíz sújtotta térségbe. Víztisztító és fertőtlenítő berendezéseket vittek. Civil szervezetek is a helyszínre siettek, segélycsomagokat osztottak az ott élőknek.

Mára a víz már visszahúzódott, de továbbra is katasztrofális a helyzet Romániában. A Kárpátok keleti csücskében bárhová néz az ember, csak pusztulást lát. Romba dőlt hidak és otthonok, levegőben lógó vasúti sínek. Két héttel a katasztrófa után sok helyen még mindig nincs áram, víz és telefon.

Kelet felé haladva az árvíz első nyomait a Gyimesekben találjuk. A jávárdi patak fél óra alatt áradt meg a hegyekben. Az itt élő csángó magyarok azt mondják, akkora erővel zúdult le a víz, hogy a vele érkező kövek mindent szétzúztak, ami az útjukba került. Az emberek azt hitték, mindenüket elvesztik.

Ott jártunkkor egy háromfős magyar mentőcsapattal találkoztunk. Szivattyújukkal épp a kutakat fertőtlenítették. Errefelé nincs csatorna és a fúrt kutakba a víz bemosta a trágyát és az emberi ürüléket. Több mint 1500 kút van, szivattyúja viszont senkinek sincs. Így jól jön a magyar segítség.

„A fertőtlenítést és a szivattyúzást is úgy kezdjük el, hogy fentről megyünk lefelé. Aztán egyik völgyből a másikba, amíg nem végzünk” – mondta Bagyó Sándor, a Vízimentők Balatoni Szakszolgálatának vezetője.

Egy nappal később újabb hét magyar speciális-mentő csatlakozott a csapathoz, újabb szivattyúkkal. Így talán egy hét alatt végeznek a fertőtlenítéssel. Itt dolgozik a legfiatalabb magyar speciális-mentő is. Bodó László mindössze 15 éves. Azt mondja, inkább mentéssel tölti a vakációt, minthogy otthon üldögéljen.

„Különösen azért kellek én ide, mert sok mindent elvégzek a tömlő tekerésén kívül, a szivattyú, meg minden cipelése. Kicsi vagyok, és bárhová be tudok jutni, és mozgékony is vagyok” – mondta Laci.

rtlklub

2005.07.24. 23:16

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek