HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Szennyezett tengerek

t: 270

Szennyezett tengerek

A tengeri kagylók úgy táplálkoznak, hogy átszűrik a testükön a vizet: amit abban tápanyagként hasznosítani tudnak, azt felhasználják, amit nem: elraktározzák. A hepatitis A vírus is elraktározódik a kagyló testében, így kerülhet az asztalra. És hogy a vízbe hogyan kerül?

„Sajnos az emberi figyelmetlenség az oka az ilyen dolgoknak. Főleg az emberi fekália az, amitől a hepatitis A vírus belekerülhet a kagylókba” – nyilatkozta Mészáros Judit zoológus.

A hepatitis A vírus májgyulladást okoz. A magyarok pedig különösen érzékenyek erre a vírusra. A balkáni országokban az emberek 90%-a 20 éves korára már átesik a betegségen vagy immunitást szerez. Magyarországon ez az arány a 45 évesek körében is csak 40 százalékos. Nagyobb veszélyben van, akinek nincs oltása.

„Hogy nem kell megfertőződni? Elsősorban ezeket hőkezelve kell fogyasztani a kagylót-csigát, tehát csak akkor veszélyes, ha nyersen fogyasztják, illetve ha valaki csak nyersen szereti, akkor van hatékony védőoltás” – mondta dr. Ócsai Lajos, az ÁNTSZ járványügyi főosztályvezetője.

A magyar hatóságok egyelőre nem tapasztalták azt, amit a németek, hogy nyaralásból hazatérve megnőne a hepatitis-fertőzések száma. Azt mondják ennek az az oka, hogy sok magyar ódzkodik a nyers tengeri ételektől. A tisztiorvosi szolgálattól azt az információt kaptuk, hogy egyelőre nem vizsgálják az országba érkező nyers tengeri élelmiszereket sem.

rtlklub

2005.07.19. 23:08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek