HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Londoni robbantás: ismétléstől tartanak a hatóságok

t: 221

Londoni robbantás: ismétléstől tartanak a hatóságok

Blair: a merényletsorozat felelősei szélsőséges iszlámisták lehetnek

Tony Blair miniszterelnök, aki a londoni alsóházban számolt be hivatalosan a történtekről, a kormány nevében először tett utalást a tettesek valószínű kilétére. Blair kijelentette: a jelek arra mutatnak, hogy a merényletsorozat felelősei szélsőséges iszlámisták, "abból a fajtából, amelynek tagjai az elmúlt években oly sok ártatlan emberéletet oltottak ki Madridban, Balin, Szaúd-Arábiában, Oroszországban, Kenyában, Tanzániában, Pakisztánban, Jemenben, Törökországban, Egyiptomban, Marokkóban, New Yorkban és sok más helyen".

Blair erőteljes szavakkal vette védelmébe a brit terrorelhárítást, mondván: nem volt olyan előzetes értesülés, amelynek ismeretében elejét lehetett volna venni a múlt csütörtöki londoni merényletnek. Az olyanokat, akik elég elvetemültek ahhoz, hogy ilyen módon gyilkoljanak le teljesen ártatlan civileket, természetüknél fogva egyébként is igen nehéz megállítani, és a brit titkosszolgálatok az elmúlt években minden lehetségest megtettek az ország biztonságának megvédésére - mondta a brit kormányfő.

52-re emelkedett az áldozatok száma

A kormányfő megerősítette, hogy 52-re emelkedett a merényletben bizonyítottan meghaltak hivatalos száma, de - egyenes utalással arra, hogy ez nem a végleges szám - hozzátette: összesen 74 család mellett dolgoznak speciális rendőrségi gondozók.

Sir Ian Blair, a Scotland Yard főparancsnoka ugyanakkor a legvéresebb merénylet helyszínén, a King,s Cross állomás előtt tartott kora esti sajtótájékoztatóján azt mondta: a 74 kirendelt gondozó nem azt jelenti, hogy ennyi lesz a halálos áldozatok száma, mert vannak olyan családok, amelyeknél több lelki gondozó is dolgozik, de a végleges szám biztosan több lesz, mint a jelenleg érvényes 52. Hozzátette azonban: arra nem számít, hogy eléri a százat.

A Scotland Yard hétfőn bejelentette, hogy megtörtént az első két, női áldozat azonosítása; mindketten brit állampolgárok voltak.

Megkerült az összes magyar

Abelovszky György londoni magyar főkonzul hétfő délután közölte: a képviselet megtalálta azt a magyar állampolgárt is - egy fiatal nőt -, akit otthoni megkeresés alapján aznap még kerestetett a brit hatóságokkal.

A konzulátus keresőlistáján hétfő reggel még hat magyar volt - a legutóbb megtalált fiatal nőn kívül egy négytagú család és egy munkavállalás céljából érkezett férfi -, de utóbbiak a nap folyamán maguk jelentkeztek.

A főkonzul azt mondta, hogy a diplomáciai képviselet keresőlistájáról ezzel az összes név lekerült.

Több biztonsági riadó volt a nap folyamán

A nap folyamán egymást követték a biztonsági riadók Londonban. Először a londoni kormányzati negyed főutcáját, a parlamenttől a Trafalgar-térig húzódó, kormányhivatalok szegélyezte Whitehallt ürítették ki csaknem egy órára, miután egy emeletes városi buszon gyanús csomagot találtak. A csomagról a Scotland Yard illetékese a riadó lefújása után csak annyit közölt, hogy annak jellege "nem tette indokolttá ellenőrzött robbantás végrehajtását".
Délután a legsúlyosabb merénylet színhelyét, a King,s Cross metró- és vasútállomást kellett kiüríteni szintén egy gyanús csomag miatt, de ezt a riadót is hamar lefújták.

Újabb támadásra készülnek?

A hétfői The Times szerint a hatóságok a létező legmagasabbra emelték a terrorfenyegetettségi készültséget, mert attól tartanak, hogy az elkövetők - akik a rendőrség szerint biztos, hogy életben vannak - újabb támadásra készülnek.

A vezető brit lap biztonsági forrásai szerint a pokolgépeket elhelyező összes merénylő a King,s Cross állomáson gyülekezett, és itt szálltak fel a később felrobbantott szerelvényekre, amelyek mindegyike áthaladt ezen a hatalmas, öt földalattivonalat összefogó metró- és vasúti csomóponton.

A cikk szerint a 191 emberéletet kioltó tavalyi madridi vonatrobbantások elkövetői is hasonló módon, egy helyről kiindulva helyezték el bombáikat a különböző vonatokon.

A The Times forrásai szerint lehetséges, hogy az első londoni robbantások után csaknem egy órával, a 30-as buszon működésbe lépett pokolgép a támadássorozatnak a metróból menekülő utasok ellen tervezett második hulláma lett volna, de mivel a metróhálózatot pillanatok alatt lezárták, az elkövető esetleg pánikba esett, vagy azt a parancsot kapta, hogy célozza meg a londoni tömegközlekedés másik jelképértékű eszközét, a londoni buszt.

hirstart

2005.07.11. 22:40

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek