HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Terrortámadás London központjában

t: 497

Terrortámadás London központjában

Robbanóanyag nyomaira bukkantak

Robbanássorozat rázta meg csütörtök délelőtt Londont. Hivatalos tájékoztatás szerint összesen négy robbanás történt- három a metrón, egy pedig egy emeletes buszon. A korábbi jelentések még összesen hét detonációról szóltak. Kórházi források szerint több mint kétszázan megsérültek, és halottak is vannak. A CNN a mentőegységekre hivatkozva azt írja, hogy két számjegyű a halottak száma, egyes beszámolók húsz halottról szólnak. A hatóságok a teljes metróhálózatot és részben a buszközlekedést is leállították.

A robbanások után a hadsereg több páncélozott csapatszállítója vonult fel a Russel Square környékén és más városrészekben. A brit hadvezetés közölte, hogy az úgynevezett "polgári vészhelyzeti készültség" lépett életbe. Londonban és környékén összeomlott a mobiltelefon-szolgáltatás a rendkívüli túlterheltség miatt.

A robbanások az Aldgate East és a Liverpool Street, a Russell Square és a King's Cross metróállomások között, illetve az Edgware Road metróállomáson, valmint egy buszon a Tavistock Square-en történtek. Az érintett állomások többsége a város üzleti negyedében van, az Edgware Road környéke pedig a külföldiek körében kedvelt, sok arab lakik arrafelé - mondta az [origo]-nak telefonon egy Londonban élő magyar nő. A hivatalos híradások eleinte arról szóltak, hogy nem terrortámadás történt, de ezt senki nem hitte el, a londoniak mindig attól féltek, hogy a metróban történik valami - tette hozzá.

Sir Iain Blair londoni rendőrfőnök szerint az egyik detonáció helyszínén robbanóanyag nyomaira bukkantak.

A brit közlekedési hatóság szerint az első robbanás 8 óra 49 perckor történt a Metropolitan vonalon a Liverpool Street és az Aldgate East állomás között. Az első hírek még arról szóltak, hogy áramkimaradások okozták a detonációkat. A CNN szerint ebben a robbanásban ketten vesztették életüket. A Liverpool Street London egyik legnagyobb vasúti és metrócsomópontja; közvetlenül mellette van a kelet-európai átalakulás finanszírozására alakult Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).

A metrón történt robbantások mellett egy buszt is merénylet ért. A Tavistock Square-en levegőbe röpített emeletes buszon a SkyNews értesülései szerint egy öngyilkos merénylő robbantott.

A londoni kórházakban rendkívüli készültséget rendeltek el, és felfüggesztették a nem sürgős esetek fogadását. A CNN szerint a mentőegységek már az összes túlélőt felhozták a földalattiból, csak a halálos áldozatokat hagyták lenn. A városközpontban lévő St Mary Kórházba 26 sérült érkezett (8-an súlyos 4-en kritikus állapotban), akik többnyire végtagsérülést, égéseket, vágásokat, töréseket, fejsérüléseket, illetve füstmérgezést szenvedtek. A whitechapeli londoni királyi kórházba 182 sérültet szállítottak, akik közül 123-at már hazaengedtek.

Blair Londonba megy, az al-Kaida felelősséget vállalt

Tony Blair rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy egyértelműen terrortámadás történt. A brit miniszterelnök elcsukló hangon halottakról és sérültekről beszélt, és közölte, hogy Londonba utazik a G8-csúcsról, hogy személyesen tájékozódjon a helyzetről. Blair hozzátette, hogy a világ vezető hatalmainak találkozója folytatódik, és csütörtök este ő is visszatér a tárgyalóasztalhoz. A brit kormányfő szerint az is egyértelmű, hogy a robbanássorozatot a G8 csúcstalálkozó nyitónapjára időzítették.

Charles Clarke belügyminiszter azt mondta: a kormány egyelőre nem tudja, kit terhel a felelősség "ezért az elborzasztó bűncselekményért". A belügyminiszter közölte: a londoni földalatti hálózat zárva van, és "egy ideig zárva is marad". A belügyminiszter nem mondott számszerű adatokat a halálos áldozatok és a sérültek számáról.

A robbantások miatt az al-Kaida nemzetközi terrorista szervezet vállalta a felelősséget egy internetes közlemény szerint. A meg nem erősített hitelességű bejelentés a "Titkos Szervezet - Európai al-Kaida" aláírással jelent meg egy iszlámisták által gyakran látogatott internetes honlapon, a Spiegel német hetilap internetes kiadásának értesülése szerint. A támadásokat állítólag az afganisztáni és iraki brit jelenlétre válaszul követték el.

A Scotland Yard percekkel a londoni robbantások előtt jelezte Izrael nagykövetségének, hogy figyelmeztetéseket kapott a várost érő lehetséges terrortámadásokról - mondta csütörtökön egy izraeli illetékes. A brit rendőrség első embere a maga részéről azt mondta: nincs tudomása semmiféle előzetes figyelmeztetésről. Az izraeli illetékes névtelenül adta nyilatkozatát, beosztására való tekintettel. A zsidó állam londoni nagykövete bejelentette, hogy a képviseleten rendkívüli állapot van érvényben, a nagykövetség épületébe senki sem léphet, és belőle senki sem távozhat. Az egyik londoni robbantás helyszínének közelében izraeli részvétellel gazdasági tárgyú konferenciát tartanak és oda várták Benjamin Netanjahu izraeli pénzügyminisztert. A robbanások még az ő érkezése előtt történtek.

A Scotland Yard főparancsnoka, Sir Ian Blair utalva azokra a korábbi nyilatkozatokra, amelyek szerint csak idő kérdése, hogy Londont terrortámadás érje - azt mondta: "valószínűleg ez az, amitől tartottunk". A Scotland Yard vezetője szerint legalább hat robbanás történt, és a helyszínek "legalább egyikén biztosnak tűnik valamilyen robbanószer használata". Sir Ian Blair szerint a hatóságok kezdik a helyzetet ellenőrzés alá vonni. Arra intette ugyanakkor a londoniakat, hogy egyelőre maradjanak ott, ahol vannak.

Charles Clarke belügyminiszter késő délelőtt rövid közleményben kérte a londoniakat, hogy ha nem feltétlenül szükséges, ne menjenek ki az utcára. Hozzátette: értesülései szerint a robbanások több esetben "rettenetes sérüléseket okoztak", nem bocsátkozott ugyanakkor találgatásokba arról, hogy mi okozhatta a detonációkat.

A nyomok az al-Kaidára utalnak
A láthatóan összehangolt csütörtöki londoni robbantássorozat a tavalyi madridi vonatrobbantások jegyeit viseli magán, és hasonlít azokra a módszerekre, amelyeket az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat alkalmaz merényletei végrehajtásakor - vélekednek biztonságpolitikai szakértők.

A lehető legnagyobb károk okozására és a pánikkeltésre irányuló módszereket az al-Kaida 1998 óta alkalmazza. Abban az évben Kelet-Afrikában két amerikai nagykövetség ellen hajtottak végre pokolgépes támadást, majd 2001. szeptember 11-én az Egyesült Államokban eltérített repülőgépekkel csaptak le - emlékeztetnek rá a szakértők.

Azóta az ilyen, az al-Kaidának vagy valamilyen hozzá hasonló szélsőséges muzulmán szervezetnek tulajdonított merényletek többször is megismétlődtek Indonéziában, Kenyában, Marokkóban, Szaúd-Arábiában, Törökországban és Spanyolországban.

A londoni metróban, illetve a város buszokon elkövetett csütörtöki robbantások azonban leginkább a tavaly március 11-én Madridban elkövetett merényletsorozat utánzatának tűnnek. A spanyol fővárosban sporttáskákban elrejtett 10 robbanószerkezet lépett működésbe négy, utasokkal zsúfolt vonatszerelvényen a reggeli csúcsforgalomban. Összesen 119 ember vesztette életét a detonációkban.

Az MTI által idézett Rolf Tophoven német biztonságpolitikai elemző szerint a londoni és a madridi robbantások között sok a hasonlóság. "Szerintünk most is terrorista támadásokról van szó" - fogalmazott. Az első pillanatra is igen nyilvánvalónak tűnik a londoni támadások összehangoltsága, és ez az al-Kaida vagy egy hasonszőrű szervezet által alkalmazott "klasszikus" merényletsorozatra utal - vélekedett Gorka Sebestyén budapesti elemző. "A madridi eseményekkel a párhuzam nyilvánvaló" - fogalmazott a magyar szakember.

A madridi robbantások a parlamenti választások előtt három nappal történtek, és most úgy tűnik, hogy a Nagy-Britanniában is a fontos belpolitikai eseményekhez időzítették a csütörtöki robbantásokat - sorolják a szakértők a további hasonlóságokat. Ráadásul, jelenleg Skóciában rendezik a G8-ak csúcstalálkozóját, és ez rendkívül sok rendőri erőt leköt.

Nagy-Britanniának már 3 évtizedes tapasztalata van az észak-írországi terroristákkal folytatott harcban, de szélsőséges muzulmánok támadásával eddig még nem szembesült, bár a brit rendőrség esküszik rá, hogy már számos merényletkísérletet meghiúsított, és többször is sikeres csapást mért a merényletre készülőkre, Oszama bin Laden al-Kaidájának és a mögé felsorakozott szervezeteknek most valószínűleg Nagy-Britannia a célpontja már csak azért is, mert Tony Blair kormánya teljes mértékben támogatja George Bush amerikai elnököt a terrorizmus elleni küzdelemben, ideértve Afganisztán és Irak megszállását is.

A londoni robbantások pontos következményei még nem ismeretesek, de okozhatják akár a pénzpiacok összeesését is, és Londont, mint a legnagyobb európai pénzügyi központot káoszba taszíthatják. Hiszen a bin Ladentől származó propagandaüzenetekből élesen kiviláglik, hogy az al-Kaida támadásaikor nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy azok gazdasági célpontok és kulcsfontosságú létesítmények ellen irányuljanak - hívják fel rá a figyelmet a szakértők.

Készültségben az európai nagyvárosok

A londoni merényletek nyomán a világ számos pontján fokozták a hatóságok terrorelhárító óvintézkedéseiket. Dominique de Villepin francia kormányfő bejelentette, hogy Franciaországban a négy fokozatú skálán azonnal a második legmagasabb szintűre emelték a készültséget - narancsszínűről pirosra váltva.

A Berlin tömegközlekedéséért felelős hatóság ugyancsak megemelte készültségi szintjét. Az itt alkalmazott három szint közül a másodikra, sárgára váltottak, igyekezve megnyugtatni a helyi lakosságot, mondván, hogy csupán elővigyázatossági intézkedésről van szó.

A lengyel rendőrség közölte: fokozták a biztonsági intézkedéseket a vasúti és az autóbusz-pályaudvarokon, repülőtereken és a varsói metró vonalain, a szóvivő megfogalmazása szerint "minden olyan helyen, amelyet lehetséges támadási célpontnak tekintünk". Lengyelország, Nagy-Britanniával együtt az Egyesült Államok szoros szövetségese Irakban.

A washingtoni metró- és autóbuszvonalakra robbanószerek felismerésére kiképzett kutyákkal felszerelt géppisztolyos rendőröket küldtek járőrözni, a városban a londoni hírek hallatán azonnal megemelték a riadókészültségi szintet.

Az Európai Unió igazságügyi biztosa a brit kormányfőhöz hasonlóan terrortámadásnak minősítette a robbanásokat. "Tragikus bizonyságot szereztünk arról, hogy a terrorizmus ismét lecsapott Európa szívében, olyan országra sújtva le, amely az Európai Unió elnökségét adja, s egyben vendégül látja a G8 találkozó résztvevőit" - jelentette ki Rómában Franco Frattini.

Az olasz politikus szerint haladéktalanul össze kell hangolni az (európai) hírszerző és rendőri erőket, és megadni Nagy-Britanniának mindazt a segítséget, amelyre most szüksége van.

Az Európai Parlament elnöke szintén terroristákat tett felelőssé a londoni földalatti és buszjáratok ellen intézett támadásokért. Strasbourgban közzétett nyilatkozatában Josep Borrell "összehangolt akcióknak" nevezte a robbantásokat, számos halálos áldozatról téve említést. Az EP képviselői egyperces néma felállással adóztak a londoni áldozatok emlékének.

A kelet-londoni Stratfordban lesz a London által elnyert 2012-es nyári olimpiai játékok olimpiai központja. A London Underground, a metrót üzemeltető cég délelőtt bejelentette, hogy teljesen leállította a forgalmat a hálózat egészén.

Az eseményekkel egy időben zajlik a G8-csúcs, ahol a világ leghatalmasabb országainak vezetői tanácskoznak egymással a skóciai Gleneagles-ben.

origo

2005.07.07. 15:22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek