A beiktatáson megjelent John Kerry szenátor is, aki az elnökválasztási küzdelemben Bush ellenfele volt. Az amerikai biztonsági ügyekben illetékes tisztviselők az ünnepség megkezdésekor úgy nyilatkoztak: nincs olyan új értesülésük, amely szerint terrortámadás fenyegetné a beiktatási ünnepséget.
A beiktatása után elmondott beszédében a szabadság világméretű térnyerésének előmozdítást ígérte George W. Bush amerikai elnök. Az elnök kifejtette azt a meggyőződését, hogy a szabadság globális kiterjesztésétől remélhető a leginkább a béke megteremtése a mai világban. "Az események tanulsága és a józan ész következtetése az, hogy a szabadság megmaradása Amerikában egyre nagyobb mértékben függ attól, hogyan érvényesül a szabadság más országokban" - hangsúlyozta az elnök, miután letette az esküt az alkotmányra.
George W. Bush - az első amerikai elnök, George Washington teremtette hagyományt követve - bal kezét egy bibliára helyezte, és az alkotmányban rögzített eskü szövegéhez a végén hozzátette: Isten engem úgy segéljen.
Az elnök beszédében hangsúlyozta, hogy az emberi szabadság ereje törheti meg a gyűlölködés és neheztelés uralmát és pellengérezheti ki a zsarnokot. Az elnök szólt a szövetségesekről is. "Amerika minden szövetségese tudhatja: tiszteletben tartjuk az Önök barátságát, számítunk tanácsaikra, függünk segítségüktől".
A rendkívüli biztonsági intézkedések közepette megtartott beiktatási szertartást százezren nézték végig.
A beiktatási ünnepséggel párhuzamosan tüntetések zajlottak Washingtonban és más amerikai városokban is az iraki háború és az elnök politikája ellen.
[LHP.HU]
2005.01.21. 09:47