HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Kilenc év alatt húsz újságírót gyilkoltak meg Oroszországban

t: 785

Kilenc év alatt húsz újságírót gyilkoltak meg Oroszországban

Oroszországban 2000 óta 17 újságírót gyilkoltak meg tevékenysége miatt - áll a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) elnevezésű nemzetközi szervezet jelentésében, amelyet kedden mutatták be Moszkvában azzal, hogy a dokumentum összeállítása idején további három újságíró vesztette életét.

Washingtonban egy hónappal ezelőtt ismertette előzetesen a CPJ oroszországi helyzetfelmérését, s azóta emelkedett húszra az Oroszországban megölt újságírók száma. Eszerint Oroszország a meggyilkolt sajtómunkások számát tekintve a 3., a fel nem derített újságíró-gyilkosságok számát tekintve a 9. helyen áll a világon, s csak egyetlen esetben ítélték el a gyilkosság elkövetőjét.

Az áldozatok között a sajtóban létező foglalkozások szinte mindegyikének képviselői megtalálhatók - szerkesztők, riporterek, szemleírók, fotósok, és még egy kiadót is megöltek. Némelyikük nemzetközi hírű volt, mint Anna Politkovszkaja és Jurij Scsekocsihin, a Novaja Gazeta munkatársai, mások kis helyi lapoknál dolgoztak: a közös, hogy mindannyian a kormány, az üzleti élet, a rendvédelmi szervek és a szervezett bűnözés befolyásos személyiségeit érintő kritikus cikkeket publikáltak - mutat rá a jelentés.

A CPJ megállapította, hogy az orosz újságírók ellen elkövetett gyilkossági ügyekben a nyomozás mindig titkolózás közepette folyik, gyakran érhető tetten érdekellentét és a külső politikai erők által gyakorolt nyomás. A szervezet gyakran találkozik azzal, hogy a nyomozók nem is foglalkoznak azokkal a szálakkal, amelyek az áldozat újságírói tevékenységével hoznák összefüggésbe a gyilkosságot, időnként eltitkolnak fontos bizonyítékokat, és az ügyészek a bíróság előtt gyenge bizonyítéklánccal lépnek fel.

A New York-i székhelyű nemzetközi szervezet szerint a kialakult helyzet az orosz sajtóban az öncenzúra kialakulásához és ezzel a létfontosságú kérdések nem kielégítő megvilágításához, vagy teljes ignorálásához vezetett. A jelentés Oroszországra vonatkozó része felszólította az orosz vezetést: egyértelműen és nyíltan ítélje el az újságírók elleni bármiféle támadásokat, vessen véget a kritikus újságírás kiszorításának és kriminalizálásának, és követeljen konkrét lépéseket a rendvédelmi és igazságügyi szervektől az újságírókat érő támadások felderítésére.

hirado

2009.09.15. 12:11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek