Barack Obama amerikai elnök a hazafiság, egyben a szolgálat és emlékezés országos napjává nyilvánította szeptember 11-ét, az Amerika elleni 2001. évi terrormerényletek nyolcadik évfordulóján.
Obama felszólította a szövetségi intézményeket, hogy eresszék félárbocra az amerikai zászlókat azoknak a tiszteletére, akik életüket vesztették a 2001. szeptember 11-i támadásokban.
Egyúttal felhívta az amerikaiakat, hogy a hazafiság szellemében, az ártatlan áldozatok emlékére vegyenek részt valamilyen közösségi munkában, tartsanak megemlékezéseket, és péntek reggel 8.46-kor egy perc néma csönddel emlékezzenek a halottakra. (Nyolc éve ebben a percben csapódott a terroristák által eltérített négy repülőgép egyike a Világkereskedelmi Központ északi tornyába New Yorkban.)
A kongresszus 2001 decemberében a hazafiság napjává nyilvánította szeptember 11-ét, amely egy 2009 áprilisában elfogadott törvény értelmében egyúttal a szolgálat és emlékezés országos napja lett.
"Tisztelettel adózunk (...) mindazoknak, akik meghaltak, és megerősítjük azon elvek és célok iránti elkötelezettségünket, amelyek egyesítették az amerikaiakat a támadások nyomán" - fogalmazott Obama.
Leszögezte: el kell fogni mindazokat, akik elkövették a szörnyűséges bűncselekményeket, igazságot kell szolgáltatni azoknak, akik meghaltak, és meg kell védeni az országot minden fenyegetéssel szemben.
Az amerikai elnök egy másik rendeletében meghosszabbította egy évvel azt a rendkívüli állapotot, amelyet a csaknem 3 ezer áldozatot követelő 2001-es merényletek után néhány nappal George Bush akkori elnök vezetett. Bush azzal indokolta döntését, hogy fennáll az újabb támadások közvetlen veszélye. A rendkívüli állapotot Bush minden évben meghosszabbította, és Obama idén folytatta elődje gyakorlatát. A kongresszusnak küldött üzenetében úgy foglalt állást: továbbra is fennáll az a terrorfenyegetettség, amely miatt 2001-ben bevezették a rendkívüli állapotot, ezért tartotta szükségesnek a hosszabbítást. Az elnök rendkívüli állapot esetén a szokásosnál kiterjedtebb jogkörrel rendelkezik.
Az Egyesült Államokban nem mindenki fogadta örömmel, hogy Obama a nemzeti szolgálat napjává nyilvánította a korábbi hazafiság napját. Egyesek attól tartanak, hogy a szolgálat beárnyékolja az emlékezés komor napját. "Egyszer csak már a Föld napját fogjuk ünnepelni, fákat ültetünk, és az emlékezés egyre elhalványul" - mondta Debra Burlingame, akinek a bátyja volt az American Airlines Pentagonba csapódott repülőgépének pilótája.
Joe Biden alelnök a tervek szerint pénteken részt vesz a New York-i megemlékezésen, Obama elnök az áldozatok családtagjaival találkozik a Pentagon előtt tartandó emlékünnepségen.
Az események időrendje
2001. szeptember 11-én reggel 19 terrorista elrabol négy utasszállító repülőgépet az Egyesült Államokban. Mint kiderült, az öngyilkos támadók az üzemanyaggal és utasokkal teli gépeket élő bombaként kívánták felhasználni.
8 óra 46 perc (közép-európai idő szerint 14 óra 46 perc) - Egy eltérített utasszállító repülőgép csapódik New Yorkban a Világkereskedelmi Központ (WTC) iker felhőkarcoló-tornyainak egyikébe.
9 óra 4 perc - Egy második repülőgép a WTC másik toronyépületébe csapódik be, ezt és a 110 emeletes épületet megrázó hatalmas robbanást a CNN hírtelevízió élő adásban közvetíti.
9 óra 40 perc - A floridai Sarasotában tartózkodó George W. Bush amerikai elnök bejelenti: "nyilvánvalóan terrortámadás történt". Bush azonnali, mindenre kiterjedő nyomozást rendel el a terroristák felkutatására és visszaindul Washingtonba.
9 óra 40 perc - Az amerikai Szövetségi Repülésügyi Hatóság (FAA) az ország történetében először elrendeli az összes légi járat törlését, fél órával később az Egyesült Államokba tartó transzkontinentális járatokat Kanadába irányítják át.
9 óra 50 perc - Washingtonban kiürítik a Fehér Ház épületét.
9 óra 53 perc - Egy harmadik utasszállító gép a washingtoni Pentagon-épületbe csapódik az egyik épületszárny első emeleti szintjén. A védelmi minisztérium épülete kigyullad.
10 óra 05 perc - Összeomlik a WTC iker-felhőkarcoló déli, majd 10 óra 28 perckor másik tornya is. A környék utcáit több tonna törmelék, Manhattan déli részét hatalmas porfelhő borítja be, s megsemmisül a tornyokat kiszolgáló öt épület is.
10 óra 10 perc - Pennsylvania államban lezuhan egy újabb eltérített Boeing 767-es repülőgép, fedélzetén 44 utassal. A United Airlines 93-as, New Yorkból San Franciscóba tartó járatán az utasok felvették a harcot a terroristákkal. A hírt 11 óra 26 perckor jelentik be.
10 óra 13 perc - Megkezdődik a New York-i ENSZ-székház, majd a washingtoni kormányintézmények kiürítése.
11 óra 17 perc - Rudolph Giuliani New York-i polgármester felszólítja a város lakosait, hogy hagyják el Manhattan déli részét.
12 óra 4 perc - Bezárják a Los Angeles-i, tíz perccel később a San Franciscó-i repülőteret is.
13 óra 4 perc - George W. Bush amerikai elnök a Barksdale légitámaszponton bejelenti, hogy az amerikai fegyveres erőket fokozott harckészültségbe helyezték. Sajtótájékoztatóján ígéretet tesz, hogy elfogják és megbüntetik a New York-i Világkereskedelmi Központ és a Pentagon támadóit.
13 óra 27 perc - Anthony Williams washingtoni polgármester rendkívüli állapotot hirdet ki a városban.
14 óra - Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) bejelenti, hogy az amerikai értékpapír-piacok délután nem nyitnak ki, fél ötkor közlik, hogy a tőzsde másnap is zárva marad.
15 óra 55 perc - Az egyik nebraskai légi bázison tartózkodó Bush elnök telefonon vezeti a Nemzetbiztonsági Tanács ülését.
16 óra - A CNN hírtelevízió kormányzati forrásokra hivatkozva közli, hogy a merényletekért valószínűleg a szaúdi milliárdos Oszama bin Laden felelős.
17 óra 20 perc - Összeomlik a WTC már kiürített, 47 emeletes hetes számú épülete is.
18 óra 54 perc - George W. Bush elnök visszaérkezik a Fehér Házba.
19 óra 45 perc - New Yorkban bejelentik, hogy 78 rendőr és az elsőként a helyszínre érkezett 400 tűzoltó fele vesztette életét a merénylet helyszínén.
20 óra 30 perc - George W. Bush elnök a Fehér Házból közvetített tévébeszédében közli: ezrek haltak meg a terrorista cselekménysorozat következtében. Az elnök biztosítja hallgatóságát, hogy a szövetségi kormányzat működőképes, és közli: az Egyesült Államok felkutatja a felelősöket és igazságot szolgáltat; ennek során nem fog különbséget tenni a terrorcselekményt elkövetők és a nekik menedéket nyújtók között. (A New York-i terrortámadásnak 2749 áldozata volt, a terrorcselekményekben érintett négy repülőgépen összesen 266 ember utazott.)
hirado
2009.09.11. 10:39