Az észak-oszétiai Beszlan 1. számú iskolájában, ahol öt éve a tanévkezdés napján a történelem legvéresebb túszszedési akciója kezdődött meg, kedden kora reggeltől gyülekeztek mindazok, akik meg akarnak emlékezni a több mint háromszáz halálos áldozatról.
A teljesen romba dőlt iskola tornaterménél már hajnalban összegyűltek az áldozatul esett gyermekek szülei, valamint a Beszlani anyák és a Beszlan hangja nevű társadalmi szervezetek tagjai, s közülük sokan három napig szándékoznak virrasztani a helyszínen, mint a tragédia óta minden évben.
Az iskola környékén három napig gyászzene szól, mindenütt virágok vannak, s gyertyák égnek. A romokra az áldozatok portréit akasztották ki, valamint transzparenseket, amelyek arról tanúskodnak, hogy a helyiek a tragédiát továbbra sem bocsátják meg a hatóságoknak.
A megemlékezésen részt vesznek hivatalos küldöttségek is, valamint az Alfa és a Vimpel kommandós egységek Beszlanban elesett tagjainak hozzátartozói.
2004. szeptember 1-jén egy, az orosz csapatok Csecsenföldről való távozását követelő kommandó elfoglalta az észak-oszétiai Beszlanban az 1. számú iskolát, foglyul ejtve az ott tartózkodó több mint 1100 embert. Kommandósok három nap után megrohamozták az épületet, ám az akció vérfürdőbe torkollott: 331 ember, köztük 186 gyerek vesztette életét.
Az orosz parlament vizsgálóbizottsága 2006 decemberében megállapította, hogy a különleges biztonsági erők fellépése nem veszélyeztette a túszok életét; nem ők, hanem a terroristák robbantották fel az iskolát. Az áldozatok hozzátartozói és sok orosz azonban úgy véli, a hatóságok ma is eltitkolják a tények egy részét. Tiltakoznak az ellen is, hogy a 32 fős csecsen kommandó egyetlen túlélőjét leszámítva senkit sem büntettek meg a beszlani tragédiáért.
Korábban a Beszlan hangja és a szervezet társelnöke, Ella Keszajeva ellen eljárás indult útjelző tábla jogosulatlan kihelyezése miatt, mert "Putyin irányvonala" felirattal a romos iskola felé mutató táblát állítottak fel. Ljudmilla Alekszejeva, a Moszkvai Helsinki Csoport jogvédő szervezet vezetője akkor úgy vélte: a szervezetet politikai okból üldözik, "mert mindent elkövet, hogy ne engedje lezárni a nyomozást, amelynek ki kellene derítenie, valójában mi okozta ennyi ember és köztük ennyi gyerek halálát".
A 28 éves Nurpasi Kulajevet, akit a hatóságok a beszlani általános iskola elleni akció egyetlen túlélő terroristájaként tartanak nyilván, még 2006-ban életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték de a Beszlan hangja kitartóan vitatja a vizsgálatok hivatalos eredményét, s állítja, hogy több terrorista is túlélte a 2004. szeptemberi támadást.
hirado
2009.09.01. 10:43