Az Európai Bizottság (EB) kész törvénnyel kötelezni a tagállamokat és az autógyártókat az eCall nevű automatikus segélyhívó rendszer bevezetésére - áll az EB pénteki közleményében. A bizottság "még egyszer és utoljára" felkérte az összes tagállamot, hogy gyorsítsák fel a rendszer bevezetését, amelyet most még önkéntes alapon tehetnek meg.
"Itt az idő, hogy a tagállamok, és az autóipar továbblépjenek a szócséplésen, és végre cselekedni kezdjenek" - figyelmeztetett Viviane Reding az EU információs társadalomért felelős biztosa. Az EB kijelentette: ha nem történik lényeges előrelépés 2009 végéig, jogszabállyal fogják kötelezővé tenni az életmentő technológia bevezetését.
A gépkocsikba beszerelt eCall nevű páneurópai rendszer baleset esetén automatikusan felhívja a 112-es általános európai segélyhívót, és közli a mentéshez szükséges legfontosabb adatokat. Így a mentők jóval hamarabb tudnak kiérni egy baleset helyszínére.
Az EB eredetileg azt tervezte, hogy az önkéntes alapon működő rendszer már 2009-ben feláll, de az egyelőre sehol sem működik. A 27 európai tagállam közül hat - Nagy-Britannia, Franciaország, Írország, Málta, Dánia és Lettország - utasította vissza a rendszer bevezetését, a magas költségekre hivatkozva. A többiek pedig az összehangolt európai bevezetést várják. Izland, Norvégia és Svájc önként vállalata a rendszer bevezetését, annak ellenére, hogy nem tagjai az Európai Uniónak.
Az EB szerint a rendszer segítségével évente 2500 ember halálát tudnák megakadályozni, ha az egész Unió területén bevezetik, és akár 15 százalékkal is csökkenhet a súlyos sérülések száma.
Európa útjain 2008-ban több mint 1,2 millió balesetben csaknem 39 ezren vesztették életüket, és több mint 1,7 millióan sérültek meg - áll az EB közleményében.
hirado
2009.08.26. 10:17