HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Ártárgyalások miatt vádolják kémkedéssel a Rio Tinto alkalmazottait

t: 477

Ártárgyalások miatt vádolják kémkedéssel a Rio Tinto alkalmazottait

A kínai acélipari üzemek és külföldi cégek közötti ártárgyalásokkal függ össze, hogy kémkedés vádjával letatóztattak négy embert a Rio Tinto ausztrál bányaipari óriásvállalatnál - közölte a kínai állami tömegtájékoztatás.

A gyanú szerint egy ausztrál állampolgár, Stern Hu és emberei megvesztegették egy kínai acéltermelő üzem alkalmazottait, hogy titkos információkhoz jussanak a Kínába irányuló vasércimportról külföldi társaságokkal folytatott idei tárgyalásokon, és ezzel kárt okoztak a kínai nemzetgazdaságnak - idézték hivatalos újságok a pekingi nemzetbiztonsági minisztérium közleményét.

Hírek szerint Hu és három társa többek között megszerezte kínai tárgyalóknak az egyeztetésekről készített összefoglalóit, és ezekből megtudták, hogy mi a kínai küldöttség végső álláspontja, meddig engedhet a tárgyalásokon.

A Rio Tinto - a világ harmadik leghatalmasabb bányaipari vállalata - vezetésével folynak tárgyalások a vasérctermelők és kínai acélgyártó üzemek között. Kína szeretné elérni, hogy jelentősen csökkenjen a nyersanyag ára. A kínai kormány stratégiai iparágnak tekinti az acélgyártást, és számos adatot - köztük a nyersvas beszerzési árát - titokként kezel. Kémkedésért életfogytig tartó szabadságvesztés a legmagasabb kiszabható ítélet Kínában.

Stephen Smith ausztrál külügyminiszter úgy nyilatkozott, "egy olyan országban, mint Ausztrália, nehéz megérteni, mi az összefüggés kereskedelmi tárgyalások és a nemzetbiztonság között". Elmondta azt is, ausztrál diplomaták pénteken felkeresik Stern Hut a börtönben.

Közben a Chinalco kínai konszern közölte, nincs összefüggés a sanghaji letartóztatások és aközött, hogy néhány hete meghiúsult a Chinalco és a Rio Tinto tervezett stratégiai megállapodása. Barnaby Joyce, az ausztrál szenátus vezetője - a konzervatív ellenzék parlamenti képviselője - azt mondta, "úgy tűnik", a kínai állami vállalat kudarca váltotta ki az őrizetbe vételeket.

A Chinalco a közelmúltban a kétszeresére - 18 százalékra - kívánta emelni részesedését a Rio Tintóban; az üzleti ajánlatra össztüzet zúdítottak egyes politikai szereplők Ausztráliában - köztük Joyce -, fenyegetésként festve le az erőforrások külföldi kézbe kerülését. Ezt és a részvényesek tiltakozását látva a Rio Tinto inkább a tőkeemelés mellett döntött, és elhatározta, hogy szövetségre lép vetélytársával, a BHP Billiton céggel.

hirado

2009.07.10. 10:59

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek