Honduras elűzött elnöke nyugalomra szólította fel honfitársait, és egyúttal arra kérte őket, hogy ne engedelmeskedjenek a "jogbitorló kormánynak".
A Globo rádió által sugárzott nyilatkozatában Manuel Zelaya nyugalomra és az erőszak elkerülésére kérte híveit szerdán, két nappal azután, hogy egy tüntetés zavargásba torkollott a hondurasi fővárosban. Az összetűzésekben 18 katona és 276 tüntető sebesült meg. Zelaya ugyanakkor polgári engedetlenségi mozgalmat szorgalmazott, hangsúlyozva, hogy az alkotmány alapján senkinek nem kötelessége engedelmeskedni "egy jogbitorló kormánynak, sem másnak, aki a fegyverek erejével jutott hatalomra".
A Panamavárosban tartózkodó politikus közölte azt is, hogy egyelőre nem tér vissza hazájába. Megvárja, hogy az átmeneti kormány milyen választ ad az Amerikai Államok Szervezetének (AÁSZ) ultimátumára. Az AÁSZ szerdán 72 órát adott a közép-amerikai ország új vezetésének Zelaya hivatalba való visszaállítására, különben felfüggesztik Honduras tagságát a szervezetben.
Honduras növekvő elszigetelődésének jeleként az Egyesült Államok felfüggesztette a katonai együttműködést az országgal, de július 6-ig halasztotta a döntést a segélyek kérdéséről. A Világbank és az Amerikaközi Fejlesztési Bank ugyancsak az együttműködés befagyasztása mellett döntött.
Egy Tegucigalpától nyugatra fekvő, közös irányítás alatt álló légi támaszponton mintegy 600 amerikai katona állomásozik, s az Egyesült Államok innen indítja nagyobb közép-amerikai biztonsági és kábítószer-ellenes műveleteit. Az együttműködés befagyasztása a nemzetközi akciókat nem érinti, csak a hondurasi hadsereggel való közös műveleteket. A 2008-as költségvetési évben Honduras 51,4 millió dollárt kapott Washingtontól, a 2009-esben pedig 43 millió dollárra számíthat.
Washington megítélése szerint "bölcs" döntés volt Zelaya részéről, hogy nem váltja be azt az ígéretét, miszerint csütörtökön hazautazik. Thomas Shannon, az amerikai külügyminisztérium latin-amerikai ügyekért felelős államtitkár-helyettese kedd este Washingtonban megbeszélést folytatott Zelayával, aki köszönetet mondott az amerikai támogatásért.
Hondurasban a katonaság vasárnap tartóztatta le és küldte száműzetésbe Costa Ricába az államfőt az alkotmánymódosításról tervezett népszavazás körül kirobbant vitában. Néhány órával később a hondurasi parlament megfosztotta tisztségétől Zelayát, és Roberto Micheletti házelnök személyében azonnal meg is választotta utódját.
Micheletti szerdán megerősítette, hogy nem hajlandóak tárgyalni Zelayáról. Kijelentette, hogy a volt elnök hazatérhet, de mivel körözés alatt áll, letartóztatják és bíróság dönt majd sorsáról. A gazdag üzletember Zelaya népszerűsége az utóbbi hónapokban 30 százalék alá süllyedt, mivel számos honfitársának nem tetszik, hogy a konzervatív politikát hirdető államfő baloldali fordulatot vett, és az Egyesült Államokkal ellenséges latin-amerikai országok, köztük Venezuela vezetőihez csapódott.
hirado
2009.07.02. 10:10