Honduras elűzött elnöke csütörtökön haza akar utazni José Miguel Insulza, az Amerikai Államok Szervezetének főtitkára kíséretében.
Manuel Zelaya hétfőn Managuában jelentette be szándékát a latin-amerikai országok elnökeivel tartott találkozón. Daniel Ortega nicaraguai államfő meghívására gyűltek össze az amerikai szabadkereskedelmi szövetség alternatívájaként létrehozott regionális szabadkereskedelmi övezetet (ALBA), a riói csoportot és a közép-amerikai országok integrációs szervezetét alkotó országok vezetői, hogy megvitassák a hondurasi helyzetet.
Zelaya kedden New Yorkban felszólal az ENSZ-közgyűlés rendkívüli ülésén, majd szerdán Washingtonban tárgyal. Jorge Reina Idiaquez, Honduras ENSZ-nagykövete készítette elő a közgyűlésben kedden előterjesztendő határozati javaslatot, amelyben az ENSZ-tagállamok elítélik az államcsínyt, és támogatásukról biztosítja Zelayát.
Barack Obama amerikai elnök hétfőn megismételte, hogy az Egyesült Államok Zelayát tekinti Honduras törvényes elnökének, az eltávolításához vezető cselekedetek törvénytelenek, és veszélyes precedenst teremtene, ha sikerrel végződne a puccs. Követelte Zelaya hatalmának és jogköreinek visszaállítását Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, az Európai Unió és kivétel nélkül minden latin-amerikai ország is.
Hétfőn, a Zelaya elleni katonai államcsíny másnapján, jelentősen romlott a helyzet Hondurasban. A fővárosban, Tegucigalpában az elnöki palotánál összecsaptak a megbuktatott államfő hívei a rendfenntartó erőkkel, és sokan megsebesültek, civilek, katonák és rendőrök egyaránt.
Hondurasban a katonaság vasárnap tartóztatta le és küldte száműzetésbe Costa Ricába a baloldali elnököt az alkotmánymódosításról tervezett népszavazás körül kirobbant vitában. Néhány órával később a hondurasi parlament megfosztotta tisztségétől Zelayát, és Roberto Micheletti házelnök személyében azonnal meg is választotta utódját.
hirado
2009.06.30. 10:12