Cipruson, Lettországban, Máltán, Szlovákiában, Olaszországban és Csehországban, továbbá Franciaország tengerentúli területein folytatódott szombaton az Európai Parlament új képviselő-testületének négynapos megválasztási folyamata.
Szombaton szavaztak az amerikai kontinensen lévő magyar külképviseleteken is.
Az EP-választások csütörtökön kezdődtek meg Nagy-Britanniában és Hollandiában. Írországban pénteken szavaztak. A legtöbb EU-tagállamban - köztük Magyarországon - vasárnap rendezik meg a választást. Csehországban és Olaszországban kétnapos a voksolás, a csehek pénteken és szombaton szavaztak, az olaszok pedig szombaton és vasárnap adhatják le szavazatukat. Összesen mintegy 375 millió választópolgárt várnak az urnákhoz, az átlagos részvételi arány a felmérések szerint nem éri el az 50 százalékot.
A hivatalos eredményeket csak az összes európai szavazókör bezárását követően, vasárnap 22 órától lehet közzétenni.
Csehországban szombat délután két órakor zártak a szavazóhelyiségek. Becslések szerint a részvétel mintegy 30 százalékos volt. Csehországban 22 EP-képviselőt választottak, kettővel kevesebbet, mint öt évvel ezelőtt. A legutolsó felmérések szerint legfeljebb 4-5 parlamenti párt lesz sikeres, és szerez legalább egy mandátumot. Várhatóan a Polgári Demokratikus Párt és a Cseh Szociáldemokrata Párt megszerzi a mandátumok legalább kétharmadát, rajtuk kívül csak Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának jósoltak több mandátumot.
Szlovákiának eddig 14 EP-képviselője volt, ez most 13-ra csökken. Várható, hogy a legtöbb mandátumot a Robert Fico kormányfő vezette Irány-Szociáldemokrácia párt (Smer-SD) fogja megszerezni. Mandátumot nyerhet ezúttal a nacionalista Szlovák Nemzeti Párt (SNS)is, amelynek eddig nem volt képviselője az Európai Parlamentben. A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) eddig két képviselője volt Brüsszelben, s a párt célja, hogy ezt a két mandátumot megőrizze. Felmérések szerint a választás iránti érdeklődés nem túl nagy, az arra jogosultak 20-30 százaléka járulhat az urnákhoz. Öt évvel ezelőtt a részvétel 17 százalék alatt volt, az egész EU-ban a legalacsonyabb.
Lettországban az EP-választásokkal egy időben helyhatósági választásokat is tartanak. A letteket megillető 8 EP-mandátum megoszlásának megjóslásáról eltérnek a vélemények, de a helyhatósági választás az előrejelzések szerint bizonyosan a jelentős orosz ajkú kisebbség nevében is fellépő, jelenleg ellenzéki, baloldali Harmónia Központ előretörését hozza majd.
Olaszországban, ahol szintén helyhatósági választásokat is rendeznek, szombat délután kezdődött meg a kétnapos voksolás. Itália 72 képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe. A választási kampányban európai kérdések nem játszottak szerepet, sokkal inkább Silvio Berlusconi miniszterelnök magánélete, esetleges válása. A baloldal reméli, hogy túljut a mélyponton, míg Berlusconi abban bízik, hogy pártja, a Szabadság Népe a médiakampány ellenére is több mint 40 százalékot ér el, s ezzel, mint a jobboldal "legfontosabb csoportja", ő állíthat elnököt az EP élére.
Franciaország hét tengerentúli területén és megyéjében szombat délben kezdődött meg az EP-választás. Először fordult elő, hogy a tengerentúli francia állampolgárok - az időeltolódás miatt - egy nappal korábban adhatják le voksukat az európai választásokon, de az eredményeket csak az európai urnák lezárása után, vasárnap este hozzák nyilvánosságra. Franciaországnak eddig 78 képviselője volt, ezután 72 hellyel fog rendelkezni az Európai Parlamentben.
hirado
2009.06.06. 22:22