> Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre - több ország is aggodalmának adott hangot
Észak-Korea bejelentette, hogy hétfő reggel sikeres föld alatti kísérleti atomrobbantást hajtott végre. A sztálinista vezetésű távol-keleti ország egyúttal rövid hatótávolságú rakétát is kilőtt kísérletképpen. Ez volt a második észak-koreai kísérleti atomrobbantás; az elsőt 2006 októberében hajtotta végre a kelet-ázsiai ország.
Phenjan a KCNA hivatalos hírügynökség útján tudatta a kísérleti atomrobbantás az észak-koreai nukleáris elrettentő erő erősítését célzó lépések részét képezi, ezen intézkedések pedig az ország védelmét szolgálják. A második atomrobbantás ereje, s az ellenőrzés technikai színvonala egyaránt meghaladta az első tesztét - ismertette a Yonhap dél-koreai hírügynökség a beszámolót.
A KCNA nem közölte a második robbantás helyszínét. Az első tesztet az ország északkeleti részén végezték.
Phenjan április végén már figyelmeztetett arra, hogy végrehajtja második kísérleti atomrobbantását. Az újabb nukleáris kísérlet az eddiginél is mélyebb nemzetközi elszigeteltségbe taszíthatja Észak-Koreát, viszont növelheti Kim Dzsong Il észak-koreai vezető hazai népszerűségét.
A japán kormány "elfogadhatatlan lépésnek", az erre vonatkozó 2006-ban hozott BT-határozat megsértésének nevezte az észak-koreai kísérletet, s kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgős összehívását. Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet bejelentette, hogy a BT még a nap folyamán rendkívüli ülést tart az észak-koreai atomkísérlet ügyében.
Ri Mjong Bak dél-koreai elnök rendkívüli tanácskozásra hívta biztonsági kabinetjét. Az amerikai és az orosz kormány egyelőre nem reagált érdemben az észak-koreai kísérlet hírére. Mint mondták, még ellenőrizniük kell minden, erről szóló értesülést.
Közben a Yonhap dél-koreai hírügynökség diplomáciai forrásra hivatkozva azt jelentette néhány órával a nukleáris teszt észak-koreai bejelentése után, hogy Phenjan kísérletet hajtott végre egy rövid - 130 kilométer - hatótávolságú rakétával is. A föld-levegő rakétát az ország északkeleti részén fekvő Muszudan-ri indítóállásról bocsátották fel. Ugyaninnen indítottak április 5-én egy nagy hatótávolságú rakétát. Ezért a kísérletért az ENSZ BT megrótta Észak-Koreát.
Magyarország elítéli az észak-koreai nukleáris kísérletet
A hétfő reggeli atomkísérlet nemcsak a térséget, hanem az egész nemzetközi közösséget fenyegeti - mondta Várkonyi László szakállamtitkár
Az orosz hadsereg szerint húsz kilotonna erősségű volt a robbanás
Az orosz hadsereg megfigyelőállomásai észlelték az észak-koreai nukleáris kísérletet, a robbantás húsz kilotonna erősségű volt - közölte hétfőn az orosz védelmi minisztérium egy neve elhallgatását kérő illetékese.
Belföldi rendszerünk észlelte, hogy Észak-Korea nukleáris kísérletet hajt végre - idézte az orosz ITAR-TASZSZ hírügynökség a tisztségviselőt.
Az orosz védelmi tárca illetékese egyúttal nyugalomra intett a kísérleti atomrobbantás után.
EU: "nagyon nyugtalanító hír"
"Nagyon nyugtalanító hírnek" nevezte az észak-koreai atomrobbantásról szóló bejelentést hétfőn az Európai Unió külkapcsolatokért felelős biztosa.
Benita Ferrero-Waldner Bangkokban kapta az első - akkor még hivatalosan meg nem erősített - tájékoztatást a kísérletről. Azt mondta, hogy amennyiben a hír beigazolódik, akkor az nagyon nyugtalanító lesz, és mindenképpen el kell ítélni.
Az EU külkapcsolati biztosa Hanoiba igyekezett, ahol európai-ázsiai külügyminiszteri találkozót tartanak, 45 ország részvételével. Az EU és az ASEAN-országok mellett jelen van Kína, Japán és Dél-Korea is.
A tanácskozás eredetileg tervezett napirendjét - gazdasági válság, Mianmar - megfigyelők feltételezése szerint alaposan átírhatja az észak-koreai atomrobbantás híre, bár Ferrero-Waldner tervezett találkozója a mianmari külügyminiszterrel így is jelentős hatással lehet az egykori Burmában tapasztalt emberi jogi jogsértések nemzetközi megítélésére.
Az amerikai elnök "súlyos aggodalmának" adott hangot
Az észak-koreai nukleáris -, illetve rakétakísérletek súlyos aggodalomra adnak okot minden ország számára, és cselekvésre kell, hogy sarkallják a nemzetközi közösséget - közölte hétfőn az amerikai elnök.
Barack Obama úgy fogalmazott, Phenjan tettei "fenyegetést jelentenek a békére".
"Észak-Korea szándékosan és meggondolatlanul kihívást intéz a nemzetközi közösséghez. Magatartása növeli a feszültséget, és aláássa a stabilitást Északkelet-Ázsiában" - áll a Washingtonban kiadott közleményben.
Japán elfogadhatatlan lépésnek nevezte a kísérletet
A japán kormány az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgős összehívását szorgalmazza az újabb észak-koreai atomkísérlet után - jelentette be hétfőn Jabunaka Mitodzsi japán külügyminiszter-helyettes.
Ezt erősítette meg a japán kormány kabinetfőnöke, Kavamura Takeo is, aki a nukleáris tesztet "elfogadhatatlan lépésnek", az erre vonatkozó BT-határozat megsértésének nevezte. A Kyodo japán hírügynökség úgy tudja, hogy Tokió korábbi Észak-Korea elleni szankcióinak szigorítását is fontolóra vette.
Franciaország elítéli a kísérletet
Franciaország határozottan elítéli az észak-koreai nukleáris kísérletet - jelentette ki hétfőn Bernard Kouchner francia külügyminiszter Abu Dzabiban, egy a tengeri biztonságról folyó nemzetközi konferencia megnyitóján.
"A ballisztikus kísérlet észak-koreai híre nem jó hír, és határozottan elítéljük addig is, amíg nem többet tudunk róla mind technikai, mind pedig stratégiai szempontból" - hangsúlyozta a francia diplomácia vezetője.
hirado
2009.05.25. 10:20