Roman Polanski azért nem léphet be az Egyesült Államokba, mivel az év elején a kaliforniai Fellebbviteli Bíróság elutasította kérését, hogy az őrizetbe vétel kockázata nélkül Los Angelesbe mehessen ügyének újratárgyalására.
A rendező tavaly decemberben nyújtotta be keresetét Los Angeles-i ügyvédjén keresztül. A lengyel-francia filmrendezőt 31 évvel ezelőtt állították bíróság elé a kiskorú Samantha Geimer-rel folytatott kapcsolat miatt.
A filmrendező előzőleg már jelezte, hogy nem térhet vissza az Egyesült Államokba, így a bírósági meghallgatáson sem vehet részt. Az Oscar-díjas, lengyel származású filmrendezőt 1978-ban állították bíróság elé, mert "törvénytelen nemi érintkezést folytatott egy kiskorúval".
Ügyvédje szerint bizonyíték van rá, hogy a most 75 éves Polanski "rosszhiszemű ügyészi magatartás" áldozata volt a három évtizeddel ezelőtti eljárás során, amelyben a rendező elismerte, hogy "törvénytelen nemi érintkezést folytatott egy kiskorúval".
A lengyel szülők gyermekeként Franciaországban született Polanskit azután tartóztatták le, hogy a 13 éves lány szülei feljelentést tettek ellene a rendőrségen. A rendező először elismerte az ellene felhozott vádakat, ám vallomása után elhagyta az Egyesült Államokat.
A vádat azonban máig nem ejtették ellene, ezért Polanski azóta nem léphetett az Egyesült Államok területére. Ezért nem vehette át 2003-ban a "Zongorista" című filmjéért neki ítélt Oscar-díjat sem.
Mégsem áldozat, vagy régen volt?
Az ügyben megszólalt Polanski oldalára állva az egykori "áldozat" is. A bíróságnak írt levelében a ma 45 éves Samantha Geimer azt állította az év elején, hogy " az ügy részleteinek közzététele nagy károkat okoz nekem, szeretett férjemnek, anyámnak és három gyerekemnek. A kerületi ügyész ténykedésének áldozata lettem."
hirado
2009.05.08. 08:54