> Nem a vallás, a szegénység szítja a muszlimok körüli feszültséget Nyugaton
A munkanélküliség és a szegénység sokkal erősebb forrása a muszlimok és az őket befogadó amerikai és európai társadalmak közötti feszültségeknek, mint a vallás - derül ki egy csütörtökön közzétett felmérésből.
A Gallup intézet által 27 országban, mintegy tízezer ember megkérdezésével készített közvélemény-kutatás az egyik legátfogóbb felmérés a muzulmánok európai és amerikai társadalmi beilleszkedéséről a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások óta.
A muzulmán szélsőségesek által elkövetett említett terrortámadások, valamint a szintén szélsőséges iszlamisták által végrehajtott londoni és madridi merényletek vitát keltettek arról, hogy a muszlimoknak a nyugati társadalmakba történő beilleszkedését kísérő kudarcok elősegítették-e a szélsőséges nézetek terjedését, és törésvonalat eredményeztek-e a (többségi és kisebbségi) társadalmi közösségek között.
A Gallup felméréséből az tűnik ki, hogy a nyugati társadalmakban élő nem muzulmánok félreértették a muszlimok viselkedését, állásfoglalásait. A muzulmánoknak ugyanis erősebbek a hazafias érzelmeik, toleránsabbak, és nagyobb valószínűséggel utasítják el az erőszakot, mint azt a társadalom többi része gondolja róluk - állítja a tanulmány.
A kutatásból kiderült, hogy a Nagy-Britanniában élő muzulmánok mindössze tíz százaléka érzi úgy, hogy beilleszkedett a társadalomba, míg Franciaországban és Németországban 46, illetve 35 százalékos ez az arány. A megkérdezett brit muszlimok 38 százalékának van munkája - az összes megkérdezettet tekintve 62 százalék volt a brit átlag -, míg a Németországban élő muzulmánoknak az 53 százaléka, Franciaországban pedig a 45 százaléka rendelkezett állással.
Dalia Mogahed, a Gallup - egyiptomi-amerikai - ügyvezető igazgatója szerint a munkanélküliség és az oktatásban való részvétel kulcsfontosságú tényező a muzulmánok elszigetelődésében Nyugaton. Különösen Nagy-Britanniában és Franciaországban háttérbe szorítva érzik magukat, mert nehezebben találnak munkát, mint a nem muzulmánok, és jellemzően alacsonyabb a jövedelmük.
A felmérés egy másik fontos megállapítása, hogy a muszlimok vallásos hitüket nem helyezik hazafias érzelmeik elébe. A nagy-britanniai muzulmánok 77 százalékának erős a brit azonosságtudata, az országban élő más, nem muzulmán lakosság körében viszont csak 50 százalékos e mutató.
hirado
2009.05.08. 08:52