A 100 napja hivatalba lépett Barack Obama amerikai elnök szerda esti sajtótájékoztatóján úgy értékelte: kormánya jól kezdte munkáját, büszke az eddigi eredményekre, de még sok feladatot kell elvégezni, amihez időre lesz szükség. "Az Egyesült Államok jobb napokat is meg fog élni, újra felépítünk egy erősebb nemzetet" - fogalmazott.
Kormányának eddigi tevékenységét értékelve kifejtette, hogy a recesszióból kilábalva a növekedés új alapjait kell megteremteni, amelyek erőssé és versenyképessé teszik Amerikát a XXI. században. Hangsúlyozta, hogy ezt szolgálják az új oktatási fejlesztések, a megújulóenergia-ipari beruházások és az egészségügy reformja.
Elmondta, hogy millióknak nincsen munkája és otthona, és a recesszió vége előtt újabb állások fognak megszűnni, a hiteláramlás még nem megfelelő, a tervezett államháztartási hiány magas. Az Egyesült Államoknak még mindig szembe kell néznie a terrorizmus és az atomfegyverek elterjedésének fenyegetésével, és most már a sertésinfluenza veszélyével is. Azt mondta, kormánya elszánt, határozott lépéseket fog tenni a jólét és a biztonság növelésére.
Az amerikai elnökök működésének értékelése a Fehér Házban eltöltött első száz nap elteltével Franklin D. Roosevelt óta szokás: ő volt az, aki történelmet írt, amikor hivatalba lépése után villámgyorsan életbe léptette a New Deal intézkedéscsomagját a "nagy depresszió" leküzdésére.
A fő műsoridőben tartott fehér házi tájékoztatón a mexikói influenza kapcsán kifejtette: a helyzet nagy aggodalomra ad okot, de nem pánikra, és egyelőre nem javasolt a mexikói határ lezárása. Mindenkitől éberséget és elővigyázatosságot kért. Leszögezte, hogy kormánya minden tőle telhetőt megtesz a helyzetet kezelendő. Azért kért erre a célra 1,5 milliárd dollárt a kongresszustól, hogy "minden a helyén legyen".
Obama egy kérdés kapcsán megerősítette, hogy a vízbe fojtást szimuláló vallatási módszert kínzásnak tartja, és tévesnek ítél minden olyan jogi indoklást, amely annak alkalmazását lehetővé tette. Azt mondta, nincs bizonyság arra, hogy e vallatási technikának köszönhetően Amerika biztonságosabb lett, illetve, hogy emberéleteket tudtak megmenteni. Winston Churchill egykori brit miniszterelnököt méltatta, aki a második világháború alatt, London bombázása idején nem engedélyezte a foglyok kínzását.
Arra is kitért, hogy szerinte Pakisztán nukleáris arzenálja biztonságban van, de mélyen aggódik az ottani kormány gyenge helyzete miatt.
hirado
2009.04.30. 10:52