> Tóásó ügyvédje bürokráciára panaszkodik, Morales vagyonelkobzással fenygetőzik
Evo Morales bolíviai államfő rendeletet készíttet elő, amelynek alapján elkobozzák azoknak a vállalkozóknak a vagyonát, akikről kiderül, hogy szoros kapcsolatban álltak a Rózsa Flores Eduardo által vezetett feltételezett terrorista csoporttal - derül ki a La Razón című bolíviai napilap internetes oldalán vasárnap közzétett cikkből. Közben még mindig nem találtak tolmácsot a La Paz-i San Pedro börtönben fogva tartott Tóásó Elődnek, akinek ügyvédje, továbbra is bürokratikus akadályokra panaszkodik.
Az államfő a kormányzó Mozgalom a Szocializmusért Pártot (MAS) támogató társadalmi mozgalmak vezetőinek tanácskozásán kitartott azon állítása mellett, hogy Rózsa Flores Eduardo és társai terroristák és az ő életére törtek. Morales szerint "téves hozzáállást tanúsítanak a magyarokat és íreket védelmező hatóságok". Közölte, hogy tájékozódnak a csoport tagjainak előéletéről. Arra a kérdésre válaszolva, hogy Magyarország nemzetközi hatóságok elé viheti-e Tóásó Előd feltételezett bántalmazásának ügyét, Morales azzal fenyegetőzött, hogy fel fognak lépni a magyar hatóságok ellen is.
Isaac Ávalos, a bolíviai földművesek vezetője azzal vádolta a horvát származású bolíviai Branko Marinkovicot, a Santa Cruz-i polgári bizottság befolyásos volt elnökét, hogy ő bérelte fel Rózsa Florest és társait. Ugyanakkor elismerte, hogy nincsenek bizonyítékai ennek az állításnak az alátámasztására. Hozzáfűzte azonban, hogy több földműves látta Rózsa Florest olyan eseményeken, ahol Brankovic is jelen volt.
Az ellenzék a nyomozásba való beavatkozásként értékelte Morales bejelentését a vagyonelkobzást kilátásba helyező rendeletről. Gabriel Dabdoub, a Bolíviai Vállalkozók Szövetségének elnöke megkérdőjelezte az államfő lépésének helyességét, mondván, hogy az a felelős magatartás, ha hagyják dolgozni az ügyészséget és a bíróságot.
Az El Deber című Santa Cruz-i újságnak Fernando Untoja politikai elemző kifejtette, hogy a feltételezett terroristák és az államfő elleni állítólagos merénylettervezet ügyének átpolitizálásával a MAS két fontos dolgot is elért. Egyrészt a párt újra egységessé vált, az elégedetlenkedő belső frakciók felsorakoztak Morales mellett. Másrészt az államfő az áldozat szerepében lépett fel a világ előtt, és a nemzetek közössége ismét támogatásáról biztosította, mint a változások folyamatát előrevivő indián vezetőt.
Morales közben megerősítette, Alfredo Rada, a kormányzati ügyek minisztere továbbra is élvezi bizalmát, nem távolítják el a kormányból. Komoly felzúdulást váltott ki és gyakorlatilag a köznevetség tárgyává tette Radát egy, a hét közepén nyilvánosságra hozott fénykép, amelyen állítása szerint terroristák láthatóak. Órákon belül kiderült azonban, hogy valójában nyolc sportoló látható a fotón, akik a paintballhoz hasonló airsoft játékot gyakoroltak az erdőben.
Alfredo Rada, a kormányzati ügyek minisztere vasárnap bejelentette, hogy megerősítették az államfő, az alelnök, a miniszterek, valamint az ügyet vizsgáló nyomozók és az ügyészek biztonsági védelmét. A videófelvétel megtekintése után Rada tanácskozott a rendőrség vezérkarával, és azt kérte, hogy erősítsék meg a biztonsági intézkedéseket.
Tóásó ügyvédje panaszkodik
A munkáját nehezítő bürokratikus akadályokra panaszkodott a La Paz-i San Pedro börtönben fogva tartott Tóásó Előd ügyvédje, Rigoberto Paredes Ayllón.
A Los Tiempos című bolíviai újságnak adott interjújában Paredes rámutatott, hogy a nyelvi nehézségek mellett - még mindig nem találtak tolmácsot - adminisztratív akadályok sokaságát kell legyőznie a börtönben, hogy láthassa védencét és beszélhessen vele. Az ügyvéd elmondta, hogy Tóásó Előd egy fiatal szakember, aki munka reményében érkezett Bolíviába tavaly novemberben. A családja által küldött pénzből élt, emellett bizonyos informatikai munkát végzett egy hölgynél, akinek a személyazonosságát a kellő időpontban meg is nevezi. Kijelentette, hogy Tóásó bizonyítottan nem kapott kiképzést fegyverek használatából, és dolgozni hívták Bolíviába. Az ügyvéd arról nem kívánt nyilatkozni, hogy ki fizette ki Tóásó Előd szállodai tartózkodásának költségeit.
A La Razón című újság arról írt, hogy Roger Valverde bíró vette át az ügyet Betty Yaníquez bírótól, akit Tóásó Előd védőügyvédje alkalmatlanságra hivatkozva elutasított. Paredes arra hivatkozott, hogy nem kapott értesítést és védencét nélküle vitték a szombatra összehívott tárgyalásra, amelyen meghallgatták volna azt a személyt, aki videofelvételt készített a Rózsa Flores Eduardo vezette állítólagos terrorista sejtről. Az ügyészség szerint ez a három perces felvétel is bizonyítja a terrorizmus vádját.
Eközben Marcelo Sosa, az ügyben illetékes ügyész elzárkózott attól, hogy részleteket közöljön a rossz hangminőségű videofelvétel készítőjéről. Korábban annyit mondott, hogy idős és nagyon beteg emberről van szó, aki mielőbb szeretne vallomást tenni a bíróságon. Paredes kételkedik, s ezért kérelmezni fogja az ügyészségi tanú egészségügyi kivizsgálását. A Los Tiempos beszámolója szerint péntek reggel adta át a felvételt az említett személy, aki jelenleg rendőrségi védelem alatt áll. A nevét nem árulták el, mert az ügyészség attól tart, hogy "akár meg is ölhetik, csakhogy ne tegyen vallomást". Hétfőn vagy kedden hallgatja meg a bíróság, s utána is védőőrizet alatt marad.
Santa Cruzba érkezett a magyar nagykövet
A magyar nagykövet átadta a Magyarosi Árpád holttestének elszállításához szükséges személyi okmányokat és engedélyt vasárnap Santa Cruz városban, így néhány napon belül Budapestre érkezhet a holttest, amennyiben az anyagi fedezet biztosított lesz.
Józsa Mátyás, Magyarország argentínai nagykövete, aki a Külügyminisztérium megbízásából tájékozódik a Bolíviában lelőtt, illetve börtönbe került magyar állampolgárok ügyéről, vasárnap a román külügyminisztérium tanácsosával együtt utazott La Pazból az onnan 900 kilométerre keletre fekvő Santa Cruz városba.
Magyarosi Árpád földi maradványait Santa Cruzban a San Juan de Dios nevű kórház halottasházában őrzik. Józsa Mátyás elmondta, hogy amennyiben a holttest elszállításának lebonyolításával megbízott ügyvédnek sikerül hétfőn megállapodnia a magyar céggel, akkor két-három napon belül el is intézhetik az ügyet. Gondot okoz azonban, hogy a költségek - a holttest tárolása, az iratok beszerzése, az ügyvédi díjazás és a szállítás - fedezéséhez szükséges összeg még nem áll rendelkezésre.
A nagykövet még az elutazása előtt, La Pazban adott nyilatkozatában figyelmeztetett arra, hogy a hazaszállíttatás anyagi fedezetének előteremtéséről az érintetteknek mielőbb megállapodásra kéne jutniuk, mert enélkül elhúzódhat az ügy. "A szülők vállalták, hogy a költségeket fedezik, de nekik nincs meg a pénzük. Itt bekapcsolódott a Magyar Vöröskereszt, amely gyűjtést rendez, de nem tudom, hogy az hogy áll. Információim szerint a magyar kormány nem vállalja az anyagi fedezetet, és a román kormány sem" - mondta.
hirado
2009.04.27. 10:10