HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Liberman kész tárgyalni Szíriával, de csak előfeltételek nélkül

t: 613

Liberman kész tárgyalni Szíriával, de csak előfeltételek nélkül

Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter késznek mondta magát béketárgyalásokat kezdeni Szíriával, de csak előfeltételek nélkül. Ugyanakkor Ehud Barak védelmi miniszter szerint Izraelnek fontos érdeke a Szíriához fűződő kapcsolatok normalizálása.

Liberman vasárnap az izraeli közrádióban tette e kijelentést, reagálva arra a szíriai ajánlatra, hogy újítsák fel a két ország közötti közvetett béketárgyalásokat, amelyek tavaly az előrehozott izraeli választások kiírása után félbeszakadtak. Damaszkusz követelésének középpontjában a Golán-fennsíkról való teljes izraeli kivonulás áll."Azt mondják, vonuljunk vissza az 1967-es határok mögé és adjuk fel a Golánt. Ha ebbe beleegyezünk, akkor miről tárgyaljunk?" - tette fel a kérdést az izraeli külügyminiszter.

Izrael és Szíria tavaly többször is tárgyalt Törökország közvetítésével. Ezeken a zsidó állam azt követelte, hogy Damaszkusz hagyjon fel az Izrael létét fenyegető libanoni és palesztin fegyveres csoportok támogatásával. Liberman az osztrák Kleine Zeitung című lapban a hét végén megjelent interjúban úgy vélekedett, hogy Szíria nem tekinthető hiteles partnernek a megállapodáshoz az Iránhoz fűződő kapcsolatok és a fegyveres csoportok támogatása miatt.

Az izraeli külügyminiszter egy másik, a katonai rádiónak adott interjúban arról is beszélt, hogy nincs értelme a palesztinokkal való végleges megállapodásról tárgyalni, mivel nem képesek megfékezni a szélsőségeseket. "A politikai folyamatot az elején kell kezdeni, nem a végén" - mondta Liberman, aki szerint az Izrael által eddig tett engedmények csak az erőszak fokozódását hozták.

A Netanjahu-kormányon belüli ellentéteket mutatja, hogy Ehud Barak védelmi miniszter a vasárnapi kabinetülést megelőzően újságírók előtt úgy nyilatkozott, hogy "Izraelnek fontos érdeke a Szíriához fűződő kapcsolatok normalizálása, ugyanakkor meg kell védenie alapvető érdekeit", a Golán-fennsíkról való kivonulásról pedig úgy vélekedett, hogy a kérdést "nyitott megközelítésben" kell tárgyalni.

hirado

2009.04.26. 10:20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek