Damian McBride, a kormányfő jobbkeze tippeket adott, hogy az ellenzéki politikusokat hogyan lehet kikezdeni a tavasszal esedékes parlamenti választások előtt.
Gordon Brown brit kormányfő egyik legközelebbi munkatársa lejáratókampányt tervezett az ellenzéki Konzervatív Párt vezető politikusainak lejáratására. A történtek után Damian McBride lemondott, a miniszterlenök elítélte a tervet.
Damian McBride, Brown stratégiai és tervezési stábjának vezetője volt. A Downing Street-i miniszterelnöki hivatal email-címéről küldte el kampányötleteit a kormányzó Munkáspárthoz közelálló egyik politikai blog szerkesztőjének. Még arra is javaslatot tett, hogy a pikáns történeteket milyen ütemezésekkel kell közölni a sajtóban a nagyobb hatás érdekében.
Az utóbbi időszak legnagyobb belpolitikai botránya
McBride már előző este lemondott tisztségéről, miután az ügyre fény derült, ám a toryk elleni lejárató hadjárathoz kidolgozott email-sztorik vasárnap kerültek nyilvánosságra teljes részletességgel.
Az elektronikus üzenetek ugyanis, nem tudni miért, de eljutottak egy másik blogszerkesztőhöz is, akinek internetes naplója viszont a Konzervatív Párthoz áll közel és ő a vasárnapi brit sajtóhoz eljuttatta az emaileket.
Célkeresztben a szex
McBride elsősorban szexuális kicsapongásokkal javasolta kapcsolatba hozni a tory vezetőket. Az egyik sztori például arról szólt volna, hogy George Osborne, a konzervatív árnyékkormány pénzügyminiszter-jelöltje drogozott és prostituáltakat látogatott.
Ha ez nem elég, jöhet a pletyka. El kellett volna terjeszteni egy olyan hírt, amely szerint Osborne-ről "igen kellemetlen" - a politikust női alsóneműben ábrázoló - fotók léteznek.
Egy másik javasolt történet arról szólt volna, hogy David Cameronnak, a toryk vezérének és miniszterelnök-jelöltjének "kínos, nemi úton terjedő betegsége" volt. Az elterjesztésre szánt pletykák között szerepelt az is, hogy az egyik konzervatív alsóházi képviselőnőnek "egyéjszakás kalandja" volt egy nős képviselőtársával, és szállodai hálószobájukban véletlenül hátrahagytak egy "szexuális segédeszközt".
Magyarázatot követelnek
A toryk nevében nyilatkozó Chris Grayling, a konzervatív árnyékkormány belügyminiszter-jelöltje vasárnap "kivételesen súlyos ügynek" nevezte az esetet, és magyarázatot követelt a miniszterelnöktől.
A Downing Street szóvivője ugyanakkor már előző nap közölte, hogy a kormányfői hivatal "gyerekesnek és helytelennek" tartja a McBride által küldött üzeneteket. A szóvivő kijelentette, Gordon Brown miniszterelnök is úgy gondolja, a politikában nincs helye az ilyen jellegű anyagok terjesztésének vagy közzétételének.
A brit sajtó szerint senki sem sajnálja McBride távozását. Amikor ugyanis Tony Blair előző kormányfő két éve lemondott, McBride "kíméletlen módszerekkel taposott el" mindenkit, aki veszélyeztethette volna Gordon Brown esélyeit az utódlásra.
hirado
2009.04.13. 11:20