Az előzetes számítások szerint 27 milliárd tonnára becsülik a térségben fellelhető tartalékokat.
Óriási, mintegy 3 millió tonna szenet tartalmazó lelőhelyre bukkantak kínai geológusok az északnyugati Hszincsiang-Ujgur autonóm területen.
A Holt-tenger után a világ második legmélyebben fekvő szárazföldi területének számító Turfáni-mélyedésnél feltárt lelőhely egy 10-szer 16 kilométeres területen, a földfelszín alatt 10-22 méter mélyen található.
A geológusok februárban kezdték felmérni a tengerszint alatt 154,31 méteren található Ajting-tó környékét. Az ország legmélyebb pontjának számító 152 négyzetkilométeres tó alatt húzódó szénvagyon csak egy töredéke a térségben fellelhető tartalékoknak, amelyet a kutatók az előzetes számítások szerint 27 milliárd tonnára becsülnek.
Kína jelenleg a világ legnagyobb szénfogyasztója, az ázsiai ország tavalyi szénfelhasználása 2,74 milliárd tonna volt, amely 3 százalékos növekedést jelent 2007-hez képest. A távol-keleti országban 2008-ban összesen 23,11 milliárd tonnányi széntartalékot tártak fel, azaz 43 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
A kínai széntüzelésű erőműveket az év elejétől kezdve arra ösztönzik, hogy a szenet külföldről szerezzék be. A kínai Nemzeti Energiaügyi Hivatal szerint a lépés a helyi bányavállalatoknak veszteséget okozhat, de segít megvédeni az ország erőforrásait, miközben fellendítik az energiaexportáló országok gazdaságait.
hirado
2009.04.09. 10:34