HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Leleplezik Mao múltját

t: 190

Leleplezik Mao múltját

Kétséges, eljut-e valaha hozzájuk, de ha igen, minden bizonnyal hitetlenkedve olvassák majd a kínaiak a Mao: egy ismeretlen történet című leleplező könyvet. Az elfogultsággal okkal vádolható - ám azt visszautasító - szerző, Jung Chang ugyanis élesen támadja Maót, a Nagy kormányost”. Chang, akinek szüleit a kulturális forradalom idején osztályárulónak bélyegezték, apját megkínozták, majd egy munkatáborban halálra dolgoztatták, mindezek ellenére azt mondja, nem a bosszú vezérelte, amikor véreskezű, gátlástalan zsarnoknak írta le Maót. Állítása szerint hiteles forrásokból dolgozott, naplókat, titkosszolgálati jelentéseket, diplomáciai üzeneteket használt fel, és beszélt a néhai vezér munkatársaival is.

A végeredmény megdöbbentő. A könyv lerombolja azt a mítoszt, hogy Mao a Vörös Hadsereg nagy menetelése idején maga mentette meg az egység még életben lévő tagjait a nacionalisták bosszúja elől. Sőt - írja - a sereg sorozatos rossz döntései miatt megtizedelődött. Cáfolja azt is, hogy Mao hősiességének köszönhetően élte túl a viharos éveket. A valóság - a kötet alapján - az, hogy a nacionalisták vezére, Csang Kaj-sek megegyezett Sztálinnal abban: futni hagyja a vörösöket, ha cserében szabadon engedik Moszkvában fogva tartott fiát. A leírtak szerint Mao megalkuvóan viselkedett, amikor a II. világháborúban nem vette fel a harcot a japánokkal.

Chang azzal is megvádolja Maót, hogy ópiumkereskedelemből finanszírozta az 1940-es években hadserege újjáélesztését. Volt olyan év, hogy 60 millió dollárt kasszírozott kábítószerekből. S végül egy egészen megdöbbentő állítás: 1958-61 közt, amikor mintegy 38 millió kínai éhezett, Mao az országban termett gabona zömét a Szovjetunióba szállíttatta - fegyvertechnológia fejében. - Lehet, hogy a kínaiak fele belepusztul, de végig kell csinálni - mondta a korabeli feljegyzések szerint.

A kötetben számos egyéb, leleplezőnek szánt megállapítás is szerepel, de ezek zöme már nem jelent újdonságot. Ilyen például, hogy a Nagy kormányos” imádta a nőket, a jó ételeket és italokat, vagy azt, hogy sohasem szeretett fürödni és fogat mosni.

Arra a kérdésre, hogy ha a felsoroltak mind igazak, akkor miért tisztelik máig hősként a kínaiak Maót, Chang azt válaszolta: az általános agymosás az oka, ugyanis az iskolában, a televízióban vagy a családban is a vezér dicséretét zengik. Ilyen körülmények közt pedig szinte lehetetlen ledönteni nimbuszát, amelyet mi sem bizonyít jobban, mint hogy bebalzsamozott testét naponta látogatók ezrei keresik fel Pekingben.

blikk

2005.06.09. 12:22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek