
A gazdasági és pénzügyi válság fényében a szolidaritás fontosságát hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke a közép- és kelet-európai országokkal, de szerinte maguk a térség országai nem akarnak közös csomagot. Az uniós alapokból az új tagok 7,5 milliárd eurót hamarabb hivhatnak le.
José Manuel Durao Barroso az osztrák kancellárral folytatott megbeszélése után közölte, hogy az érintett államok azon a véleményen vannak: mindegyikükben más-más helyzet alakult ki, következésképpen minden egyes esetet önállóan kell szemlélni és kezelni. Köszönetet mondott Ausztriának, hogy a térség megtámogatására irányuló kezdeményezésével mindazonáltal felhívta a figyelmet a problémára.
Werner Faymann osztrák kancellár arról beszélt, hogy ő eddig kedvező visszhangot tapasztalt Bécs javaslatát illetően, bárhol tárgyalt is - Párizsban, Budapesten, vagy most a bizottsági elnökkel. Európa stabilitása, az, hogy a földrész ne szakadjon ketté, és a közös felelősség mindenütt egyetértésre talált - hangoztatta.
Az osztrák kormány vezetői a közelmúltban több állomást felölelő lobbikörútat tettek egy olyan nemzetközi stabilizációs alap tervével a tarsolyukban, amely a bajba jutott közép- és kelet-európai (KKE) gazdaságok pénzügyi megsegítését, elsősorban is a térség bankszektora fölé húzandó védőháló megvalósítását szolgálná.
Barroso lényegesnek tartotta, hogy az unió tagországai közös álláspontot alakítsanak ki a pénzügyi és gazdasági válság leküzdésének módjáról. Mind ő, mind Faymann amellett érveltek, hogy nem szabad túlságosan is borúlátó jóslásokba bocsátkozni, igaz, a kockázatok lekicsinylése sem megengedhető.
Előzőleg Barroso egy prágai konferencián jelentette be, hogy több mint 7 és fél milliárd eurót hívhatnak le idő előtt az EU pénzalapjaiból az "új" uniós tagok, mely pénzt rendesen az alapokból (strukturális és kohéziós) 2013-ig költhetik el.
Az EU bizottságának elnöke az összeg említése kapcsán emlékeztetett, hogy a gazdasági válságra tekintettel határozta el a bizottság nem olyan rég a gyorsabb lehívási lehetőséget, mert meggyőződése, hogy az lendületet ad a gazdaságoknak és munkahelyeket őriz meg.
Az előre hozott lehetőséggel az idén lehívható összeg az uniós alapokból összesen 11,2 milliárd euró - tette hozzá Barroso.
Korábbi tudósítások szerint Magyarország 325 millió eurós előrehozott kifizetés lehetőségét kapta erre az évre, Prágában Danuta Hübner, a bizottság regionális ügyekért felelős biztosa úgy számolt, hogy Csehország a gyorsított lehívás keretében 350 millió eurónyi pluszpénzhez juthat az idén.
hirado
2009.03.07. 10:32