
Kedden délután két órakor összedőlt a levéltár épülete, magával rántva még két épület egyes részeit.
A legfrissebb hírek szerint nem kilenc, hanem hat embert keresnek a kedden romba dőlt kölni épület romjainál. A német város hatóságai először azt közölték, hogy szinte mindenkinek sikerült kimenekülnie, de kilenc embert nem találnak, szerdán viszont módosították ezt a számot.
Az 1971-ben megnyílt modern épületben lakások és játéktermek is voltak.
A tanúk először egyre erősödő zajokat, morajlást hallottak, azután vibrálásokat érzékeltek.
A bent lévők rosszat sejtettek, ezért kimenekültek a szabadba, majd röviddel később az épület romba dőlt.
A kölni hatóságok egyelőre nem tudják, hogy pontosan hányan lehettek az épületben.
Florian Hacke, az egyik tanú két épülettel távolabb lakik a volt levéltártól. Ő azt mesélte, hogy olyan rázkódást érzett, mintha földrengés lenne és a lakásában széthasadt a mennyezet.
Eberhard Illner, aki sokáig levéltárosként dolgozott, azt mondta a német közrádiónak, hogy tavaly komoly repedéseket fedezett fel az épület földszinti részén és jelentette is az illetékeseknek.
A német nagyvárosban több mint kétszáz tűzoltó és mentő dolgozik a katasztrófa helyszínén. Munkájukat számos mentőkutya is segíti.
A katasztrófa oka egyelőre ismeretlen, mindössze annyit tudni, hogy a közelben nemrég metróépítési munkálatok kezdődtek.
A szakértők azonban egyelőre nem jelentették ki, hogy az épület emiatt omlott volna össze.
Tény viszont, hogy 2004-ben az egyik közeli templom tornya egy métert dőlt oldalra és akkori a szakértői vizsgálat azt állította, hogy ennek a metróépítés az oka.
A levéltárnak felbecsülhetetlen értű történelmi gyűjteménye volt. Több évszázados levelek, dokumentumok, köztük Karl Marx és Friedrich Engels kézírásos levelei, vagy éppen a Nobel-díjas német, író, Heinrich Böll anyagai.
hirado
2009.03.04. 10:28