A baleset állítólag február elején történt és senki sem sérült meg benne.
Összeütközött az Atlanti-óceán mélyén egy brit és egy francia atomtengeralattjáró - írta haditengerészeti forrásokra hivatkozva a hétfői The Sun.
A legnagyobb brit tömeglap értesülése szerint a balesetben, amely "február 3-án vagy 4-én történt", a Vanguard nevű brit és a Le Triomphant francia tengeralattjáró ütközött egymással. Mindkét hajó nukleáris meghajtású, és atomfegyvereket hordoz.
A beszámoló szerint mindazonáltal sugárzó anyag nem szivárgott ki egyik tengeralattjáróról sem, és személyi sérülés sem történt.
A hajók egymással össze nem függő küldetéseket teljesítettek, és a The Sun brit haditengerészeti forrásai szerint "több millió az egyhez" volt az esélye annak, hogy az Atlanti-óceán ugyanazon pontján találkozzanak.
A hadihajók hangradarral - szonárral - vannak felszerelve, amely lehetővé teszi más tengeralattjárók helyzetének azonosítását, azonban az e felderítő berendezések ellen kidolgozott korszerű védelmi eszközök olyan hatékonyak, hogy a két tengeralattjáró esetleg nem "látta" egymást - áll a brit lap ismertetésében.
Az idézett haditengerészeti forrás szerint az "nagyon valószínűtlen" volt, hogy nukleáris robbanás következzék be, de a radioaktív szivárgás a lehetséges következmények között volt. Még rosszabb esetben odaveszhetett volna a legénység és a Vanguard atomfegyver-arzenálja, ami "nemzeti katasztrófával ért volna fel".
A beszámoló szerint a brit tengeralattjárót a skóciai Faslane kikötőjébe vontatták, a francia hadihajó Brest felé "vánszorgott"; mindkét hajón jól láthatók voltak az ütközés okozta sérülések.
A brit atomütőerőt megtestesítő, Trident típusú ballisztikus rakétákat négy nukleáris tengeralattjáró hordozza. A hajók mindegyikét 16, egyenként nyolc robbanófejes rakétával lehet felszerelni.
A brit atomtengeralattjárók folyamatosan járőröznek az óceánok mélyén, de a kormány soha nem fedi fel, hogy merre járnak. A brit védelmi minisztérium a The Sun által hétfőn ismertetett balesethez is csak annyit fűzött hozzá, hogy a tengeralattjárók tevékenységét nem kommentálja.
A jelenlegi brit Trident-flotta első egységét 1992-ben bocsátották vízre, és a kötelék élettartama 2022-ig szól.
A kormányzó Munkáspárt alsóházi padsoraiban is igen népszerűtlen, két éve komoly kormánypárti lázadás közepette elfogadtatott terv alapján azonban már 2020-ig négy új Trident osztályú tengeralattjárót kapna a brit királyi haditengerészet; a csere 20 milliárd fontba kerülne.
hirado
2009.02.16. 11:06