HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Izrael behatolt Gázába - offenzíva percről-percre

t: 1122

Izrael behatolt Gázába - offenzíva percről-percre

Izraeli katonák benyomultak a Gázai övezet területére - közölte szombaton az izraeli hadsereg szóvivője.

Ehud Olmert izraeli ügyvezető miniszterelnök kormánya bejelentette, hogy tartalékosok ezreit mozgósítják az offenzíva sikere érdekében.

A bevonuló alakulatok megszállnak néhány olyan körzetet, ahonnan palesztin fegyveresek rakétákat lőnek ki izraeli területre - mondta Avi Benajahu szóvivő. A szárazföldi offenzíva a Gázai övezet elleni hadművelet második szakasza. E szakasz célja szétrombolni a Hamász "terrorista infrastruktúráját" a hadműveleti övezetben - tette hozzá.

Nagyszámú katona vesz részt a (Gázai övezet elleni) hadműveletnek ebben a szakaszában, köztük gyalogosok, harckocsizók, műszaki alakulatok, tüzérek és felderítők - folytatta, hozzátéve, hogy a légierő és a haditengerészet folyamatos támogatást nyújt a szárazföldi erőknek a Hamász által uralt területen végrehajtott műveleteikhez. Szavai szerint "sok napig fog tartani" a szárazföldi offenzíva.

Az események percről-percre (magyar idő szerint) , folyamatosan frissítve:

18:34: Legkevesebb 500 halott, köztük 87 gyerek, a gázai támadásokban

Negyvenhét palesztin vesztette életét vasárnap az izraeli csapatok szárazföldi támadásában a Gázai övezetben, a december 27. óta tartó, légitámadásokkal kezdődött offenzíva áldozatainak összesített száma pedig már meghaladja az ötszázat - közölték palesztin források. Muvija Hasszanien palesztin orvos szerint a félezer halott között van 87 gyerek, a sebesültek száma pedig több mint 2450.

Simon Peresz izraeli elnök közben vasárnap elutasította a tűzszünetre vonatkozó külföldi felhívásokat. Leszögezte, hogy Izrael nem akarja megszállni a Gázai övezetet, és nem a Hamászra, hanem a terrorra akar csapást mérni. "A Hamásznak szüksége van egy valódi és komoly leckére. Most kapják meg" - mondta.

16:58: Éjfél óta 40 palesztin halott

Az izraeli hadsereg vasárnap nulla óra óta a legfrissebb adatok szerint 40 palesztint ölt meg a műveletben (többségüket az övezet északi részén), közülük legalább 22 polgári személy - jelentették palesztin egészségügyi források. Velük 485-re nőtt a december 27-én légitámadásokkal indított izraeli offenzíva áldozatainak összesített száma a Gázai övezetben. A szombat éjfél óta megsebesültek száma több mint 200, a december 27-e óta megsebesülteké pedig mintegy 2500 - tették hozzá.

A vasárnapi halálos áldozatok között van egy öttagú család, amely autóval utazott Gáza város közelében, amikor a gépkocsit eltalálta egy harckocsilövedék.

A heves izraeli támadás ellenére palesztin fegyveresek 32 rakétát vagy aknagránátot lőttek ki vasárnap izraeli területre. Az egyik ilyen támadásban könnyebben megsebesült egy nő - közölte egy katonai szóvivő.

Megfigyelők emlékeztetnek, hogy a légi offenzíva nagy támogatást élvezett az izraeli közvéleményben, de e támogatás gyorsan a töredékére csökkenhet, ha a hadsereg sok katonáját veszíti el a szárazföldi műveletben. Egy csütörtökön ismertetett közvélemény-kutatási eredmény szerint az izraeliek 52 százaléka volt a légitámadások folytatása mellett, de az izraeli vérveszteség elkerülése érdekében az ellen, hogy szárazföldi támadást is indítsanak. Csak a felmérésben részt vevők 19 százaléka támogatta, hogy szárazföldi támadást is indítsanak.

16:20: Abbász: Brutális agresszió

Brutális agressziónak nevezte vasárnap Izrael gázai szárazföldi offenzíváját Mahmúd Abbász palesztin elnök, az Európai Unió vezetői pedig tűzszünetre szólították a szembenállókat.

Mahmúd Abbász minden eddiginél élesebb hangon ítélte el az izraeli támadást, "brutális agressziónak" nevezte az offenzívát, miután Ciszjordániában találkozott a Palesztinai Felszabadítási Szervezet vezetőivel. Abbász ismételten hatalommegosztási tárgyalásokat ajánlott a Hamásznak. Mint mondta: a helyzet elviselhetetlenné vált, és a nemzeti egység megteremtése lenne a legfontosabb a palesztinok számára.

A múlt héten a Hamász még nem vett tudomást Abbász hasonló tartalmú felhívásáról, vasárnap azonban Mohammed Nazzal, az iszlamista szervezet Damaszkuszban élő magas rangú tisztségviselője közölte, hogy a szervezet kész feltételek nélkül részt venni egy palesztinközi párbeszédben. Nazzal leszögezte, hogy a párbeszédnek csak egy témája lehet: miként lehet szembeszállni az izraeli agresszióval.

Az Európai Unió vezető politikusai - a többi között Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Benita Ferrero-Waldner külügyi biztos, Karel Schwarzenberg, az uniós soros elnök Csehország külügyminisztere, valamint Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter és Werner Faymann osztrák kancellár - egyként az erőszak beszüntetésére és tűzszünetre szólították a palesztinokat és az izraelieket. Solana biztosította a szembenállókat arról, hogy az EU kész hozzájárulását adni egy nemzetközi megfigyelői misszió létrejöttéhez, amely felügyelné a béke betartását a térségben. Tűzszünetre hívta a szembenállókat Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök is, de közölte, hogy az izraeli offenzíva elítélése hiábavaló mindaddig, amíg a Hamász folytatja rakétatámadásait Izrael ellen.

Schwarzenberg vezetésével vasárnap utazik Közel-Keletre az EU trojkája, a küldöttség felkeresi Kairót, Jeruzsálemet, Rámalláhot és Ammánt. A cseh külügyminiszter szerint az EU vezetői megpróbálnak megnyitni minden lehetséges utat a palesztinoknak szánt a humanitárius segélyek előtt, és tárgyalni kíván arról, hogy milyen feltételek mellett hozható tető alá a tűzszünet. Az elutazás előtt Schwarzenberg közölte, hogy a gázai helyzet nagyon súlyos, s mindenki tisztában van azzal, hogy a küldöttség nehéz feladatra vállalkozik.

Az EU vezetőihez hasonlóan Moszkva is tűzszünetre szólította a szembenállókat. Andrej Neszterenko orosz külügyi szóvivő szerint haladéktalanul véget kell vetni a polgári lakosság szenvedéseinek mindkét oldalon, s meg kell állítani a vérontást. A szóvivő közölte: vasárnap a térségbe repült Alekszandr Szaltanov helyettes külügyminiszter, az orosz elnök különmegbízottja.

Ahmed Ujahia algériai miniszterelnök közölte, hogy országa "erélyesen elítéli" Izraelt a gázai lakosság ellen elkövetett emberiség elleni bűncselekményei miatt.


16:11: Izrael elismerte egy katonája halálát

Az izraeli hadsereg közölte vasárnap, hogy a Gázai övezet elleni szárazföldi hadműveletben meghalt egy katonája. Ezzel megerősítette az al-Dzsazíra arab hírtelevízió értesülését.

A szóban forgó katonát aknagránát ölte meg vasárnap hajnalban. Ő a szombaton elindított szárazföldi támadás első izraeli halottja.

Az izraeli hadsereg vasárnap nulla óra óta 35 palesztint ölt meg a műveletben, közülük legalább 22 polgári személy - jelentették palesztin egészségügyi források. Velük 485-re nőtt a december 27-én légitámadásokkal indított izraeli offenzíva áldozatainak összesített száma a Gázai övezetben. A szombat éjfél óta megsebesültek száma több mint 200 - tették hozzá.


13:40 Világszerte tüntetések zajlottak le vasárnap

A ciszjordániai Kalkilíjában izraeli katonák lelőttek egy palesztin tüntetőt egy összecsapás során, ahol a tiltakozók kövekkel dobálták a katonákat. Bejrútban a rendőrség vízágyúval és könnygázzal oszlatta szét azt a mintegy 250 fős tüntető csoportot, amely a libanoni főváros északi részén fekvő amerikai nagykövetség épületéhez akart eljutni.

Sydneyben több ezren tüntettek a városközpontban, követelve, hogy az ausztrál kormány ítélje el a támadást és "állítsa meg a gázai holokausztot". Ugyancsak több ezres megmozdulás volt Melbourne-ben, ahol a tüntetők vérző gyermekekről készült fotókat emeltek a magasba. Jakartában indonéz iszlamisták, a Hizb-ut-Tahrir (Felszabadulás Pártja) tagjai felszólították a kormányt: küldjenek katonákat a Gázai övezetbe, hogy harcoljanak az izraeliek ellen.

Ankarában és Isztambulban vasárnapra virradóra izraeli és ENSZ-képviseletek előtt tüntettek, és a CNN-Türk hírcsatorna szerint követelték az izraeli nagykövetség bezárását. A nagykövetség előtt a tiltakozók egy része Korán-szutrákat olvasott fel a palesztin áldozatok emlékére.

13:17 XVI. Benedek: a háború és a gyűlölet nem oldja meg a Szentföld problémáit

A háború és a gyűlölet nem oldja meg a Szentföld problémáit - hangsúlyozta XVI. Benedek pápa vasárnap a római Szent Péter bazilika erkélyéről a hagyományos Úrangyala imádság utáni prédikációjában.

A katolikus egyházfő elítélte a gázai harcokat és a párbeszéd elutasítását, amelyek "ismét kimondhatatlan szenvedést okoznak a háború és a gyűlölet áldozatává vált lakosságnak".

A pápa felszólította híveit, hogy vele együtt csatlakozzanak a szentföldi keresztény egyházak vezetőihez és közösségeihez: imádkozzanak a gázai konfliktus befejezéséért, az igazságért és a békéért. Emlékeztetett arra, hogy az izraeli és a palesztin lakosság nagy részének szívében békevágy él, de "ezt ismét veszélybe sodorták a tömeges erőszakos cselekmények, amelyek a Gázai övezetben törtek ki, más erőszakok akciókra válaszul."

XVI. Benedek felszólította a szembenálló feleket: sürgősen találják meg a megoldást, hogy véget vessenek a jelenlegi tragikus helyzetnek.

12:49 Az izraeli szárazföldi csapatok három részre osztották a Gázai övezetet - jelentette vasárnap az izraeli média.

Az izraeli erők többek között az egykori zsidó település, Necarim körzetében tartózkodnak, körülbelül három kilométerre Gázavárostól. A körzetben húzódik a Gázai övezet fő észak-déli közlekedési útvonala, és a hadsereg így akarja korlátozni azoknak a palesztin fegyvereseknek a szabad mozgását, akik rakétákat lőnek ki Izraelre.

Az izraeli hadsereg egyik szóvivője elmondta: a szárazföldi alakulatokat elsősorban a Gázai övezet északi részén vetik be, hogy lerombolják a rakéta-kilövőállásokat. Az offenzíva célja, hogy a minimálisra csökkentsék az Izrael elleni rakétatámadásokat, teljes leállításukat azonban "irreálisnak" nevezte.

A szárazföldi csapatok - a tüzérség, a légierő és a haditengerészet támogatásával - a palesztin terület több szektorában is mélyen előrenyomultak. Az izraeli harckocsik közeledtére Necarim körzetéből családok tucatjai menekülnek személy- és teherautókon dél felé - közölték szemtanúk. Harckocsik vágtak ketté egy fontos közlekedési útvonalat Dzsabalíja és Beit Lahíja közelében is, a Gázai övezet északi részén. A két település körzetében voltak a leghevesebb összecsapások az izraeli katonák és a palesztin fegyveresek között, akiknek többsége Hamász-harcos.

"A hadművelet gyorsabban halad, mint gondoltuk" - közölte Avi Benjahu tábornok, a hadsereg szóvivője.

Nevük elhallgatását kérő izraeli katonai források szerint az izraeli erők jelenleg a vártnál gyengébb ellenállásba ütköznek. "Nincs közelharc, az ellenállás fő formáját az akna- és tüzérségi lövedékek jelentik" - mondta egy magas rangú izraeli katonai illetékes újságíróknak. "Lehetséges, hogy egy bizonyos ideig ellenőrzésünk alatt kell tartani egyes szektorokat, ahonnan rakétákat lőttek ki, de nem célunk a Gázai övezet visszafoglalása" - tette hozzá.

Az egyik Hamász-vezető, Musir al-Maszri viszont úgy nyilatkozott, hogy az "ellenségnek nem sikerült elérni céljait, és az ellenállás, a rendelkezésre álló kevés eszközzel, meglepetést okozott neki".

Az izraeliek három - dandár-nagyságú - alakulattal, összesen több ezer katonával nyomultak be a Gázai övezetbe. Az izraeli hadművelet az övezet északi részére összpontosul, mert a legtöbb rakétát onnan lőtték ki Izrael területére, de délen is legalább egy benyomulás történt - a Hamász ugyanis titkos alakulatokon próbál fegyvereket becsempészni Egyiptomból. Az izraeli csapatok egyelőre nem hatoltak be a nagyobb gázai városokba. A Jediót Ahronót izraeli napilap szerint a hadművelet alapelve az, hogy hatalmas túlerőt kell alkalmazni, s mindent megtenni a saját katonák védelmére - még akkor is, ha ez polgári személyek életébe kerül.

Palesztin orvosi források szerint 23 palesztin vesztette életét éjfél óta az izraeli szárazföldi hadműveletben. Gázavárosban legalább öt polgári személy meghalt és további 40 megsebesült a belvárosi üzletnegyedet ért vasárnapi tüzérségi támadásban.

Az Izrael elleni palesztin rakétatámadások vasárnap is folytatódtak: 25 rakéta csapódott be a zsidó állam területén - közölte a hadsereg. Az egyik lövedék Szderótban eltalált egy házat, egy nő könnyebben megsérült. Netivot városból is jelentettek rakétabecsapódásokat.

A kilenc napja tartó izraeli offenzívában csaknem 500 palesztin halt meg, a palesztin rakétatámadások négy izraeli életét oltották ki. Izraeli illetékesek szerint az offenzíva még napokig eltarthat.

12:30 Az izraeli sajtó támogatja a hadműveletet, az arab sajtó az Egyesült Államokat bírálja

A vasárnapi izraeli sajtó támogatja a hadsereg gázai offenzíváját, ugyanakkor az arab világ jelentősebb lapjai az Egyesült Államokat bírálják az izraeli támadás kapcsán.

A nagy példányszámú izraeli Jediót Ahronót a hadműveletet olyan háborúnak nevezi, amelynek célja megvédeni az izraeliek életét és házait. Ugyanakkor úgy véli, hogy a zsidó állam túlzott remények nélkül vágott bele az offenzívába, csak korlátozott célokat, mindenekelőtt az Izrael elleni rakétatámadások leállítását tűzte ki, s a hadműveletnek épp azért van esélye a sikerre, mert - mint a lap véli - Izraelt nem kísértette meg egy még ambíciózusabb cél, a Hamász-rendszer megdöntése.

A Maariv, amely öthasábos címmel (Háború) kommentálta az eseményeket, hangsúlyozza: Izrael "várhatóan költséges, de mindenképpen igazságos háborúba kezdett", amely addig tart, amíg sikerül a Hamászt szétzúzni.

"A cél: megtörni a Hamászt" - ezzel a szalagcímmel jelent meg a Háárec. A liberális izraeli lap emlékeztet arra, hogy Izrael rendkívül kedvező nemzetközi légkörben cselekszik az Egyesült Államok nyílt és egyes európai országok hallgatólagos támogatásával. A lap szerint azért volt szükség a szárazföldi offenzívára, mert a légitámadások, bármennyi áldozatot követeltek is, nem okoztak komoly kárt a Hamász katonai potenciáljában. Ennek ellenére a Háárec vezércikkírója felhívja a figyelmet: nem szabad az offenzívát túl hosszúra nyújtani, mert az megakadályozza annak gyors leállítását, ezért eljött a diplomácia ideje.

A washingtoni politika bírálata áll az offenzívával foglalkozó arab lapok kommentárjainak középpontjában. A szaúdi ar-Rijád szerint George Bush amerikai elnök "a palesztin vér kiontását üdvözölve távozik hivatalából". A szintén szaúdi al-Medinat is a gázai mészárlással köti össze a Fehér Ház távozó urának nevét, míg az al-Joám arra figyelmeztet: az izraeli hadművelet csupán arra jó, hogy erősítse a libanoni síita Hezbollah népszerűségét, és a Hamászt támogató Irán befolyását a térségben. "A konfliktus gyengíti a diplomáciai kapcsolatokkal Izraelhez kötődő országok pozícióit és kényelmetlen helyzetbe hozza a Palesztin Hatóságot" - írja az al-Joám.

"Az egész világ az Egyesült Államokra vár, de Bush Amerikája támogatja az izraeli agressziót, míg a január 20-i hivatalba lépésre váró Obama Amerikája hallgat" - írja a libanoni al-Anvar, amely szerint Izrael csapdába került: elkezdett egy háborút és nem tudja, hogyan fejezze be, fél, hogy megismétlődik a 2006-os libanoni háború forgatókönyve. A Szíria-ellenes állásfoglalásairól ismert an-Nahar viszont attól tart, hogy egy elhúzódó háborúnak "szörnyű következményei lehetnek", akár Libanonra, akár az egész térségre nézve. A lap hozzáteszi, hogy "egyes regionális hatalmaknak érdekükben állhat a háború elhúzódása, mert az idő jobb tárgyalási feltételeket biztosítana számukra."

11:54 Hárommillió eurós segély az Uniótól

Az Európai Bizottság (EB) vasárnap fölszólította Izraelt, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközi jogokat, és nyisson utat a "szenvedő és haldokló" gázai lakosok megsegítése előtt. Az EB úgy döntött, hogy újabb hárommillió eurós (792 millió forintos) segélyt küld a Gázai-övezetbe.

"Másfél millió ember zsúfolódott egy akkora földdarabra, amely alig nagyobb, mint Belgium területének egy százaléka. Rá vannak utalva a kívülről érkező segélyre, helyzetük napról-napra romlik" - fogalmazott állásfoglalásában az Európai Unió segélyügyi biztosa, Louis Michel.

Az Európai Uniós segélyt a lehető leggyorsabban eljuttatják az izraeli légicsapások és legújabban a szárazföldi hadművelet által sújtott civil lakosságnak. Az Európai Unió nyújtja a legtöbb humanitárius segélyt a palesztinoknak.

11:33 Felhívások tűzszünetre, humanitárius segítségre

Tűzszüneti felhívások, a humanitárius katasztrófára való figyelmeztetések hangzottak el világszerte vasárnap, egy nappal az izraeli hadseregnek a Gázai övezet elleni offenzívájának megindulása után.

Az Európai Unió bizottsága felszólította Izraelt, hogy biztosítsák egy "humanitárius folyosón" keresztül a segélyek bejutását az övezetbe. "Megakadályozni azoknak az embereknek a megközelítését, akik szenvednek és haldokolnak, egyet jelent a humanitárius jog megsértésével" - figyelmeztetett Louis Michel, a fejlesztések és humanitárius segélyek európai biztosa. Michel, aki 3 millió eurós pótlólagos segélyt jelentett be a Gázai övezet számára, emlékeztetett arra, hogy a területen élő másfél millió ember élete a külső szállításoktól függ, és helyzetük napról napra kétségbeejtőbb lesz. Az új segély összegét elsősorban élelmiszerekre, gyógyszerekre és ideiglenes lakhelyek felállítására kívánják felhasználni.

Az azonnali tűzszünetre szólított fel Gordon Brown brit miniszterelnök. Brown a BBC tv-nek adott interjúban hangsúlyozta: olyan fegyvernyugvási megállapodást kell kötni, amelyben Izrael biztosítékot kap a területe elleni rakétatámadások megszűntetésére. A brit kormány vezetője szerint nagyon veszélyes a helyzet, éppen ezért a nemzetek közösségének is többet kell tennie az eddigieknél a tűzszünet létrejöttéért.

Elítélte az izraeli támadást Egyiptom és Jordánia, az a két ország, amely az arab világban békeszerződést kötött a zsidó állammal. Hoszni Mubarak egyiptomi elnök hivatala közleményében figyelmeztette Izraelt az invázió következményeire, egyben Izraelre hárította a felelősséget a civil áldozatokért. II. Abdalláh jordániai király ismét felszólította Izraelt a Gázai övezet elleni támadások leállítására. A Petra hivatalos jordániai hírügynökség jelentése szerint az uralkodó Tony Blairrel, a közel-keleti "kvartett" békemegbízottjával folytatott telefonbeszélgetés során leszögezte: Izrael nem tudja megteremteni biztonságát agresszió által.

Kína külügyi szóvivője útján "mély aggodalmának" adott hangot a harcok, a fegyveres konfliktus eszkalálódása miatt és azonnali tűzszünetre szólította fel a feleket.

11:19 Az al-Dzsazíra szerint egy izraeli katona meghalt a támadásban

Egy izraeli katona meghalt a gázai övezetben indított szárazföldi támadásban - jelentette be vasárnap az al-Dzsazíra arab hírtelevízió, de további részleteket egyelőre nem közölt.

10:36 Olmert: Izrael nem hagyja, hogy humanitárius katasztrófa alakuljon ki

Izrael nem fogja hagyni, hogy humanitárius katasztrófa alakuljon ki a Gázai-övezetben, jelentette ki Ehud Olmert vasárnap délelőtt. Az izraeli miniszterelnök hozzátette: "Mi nem a palesztin nép ellen harcolunk, hanem azon terroristák ellen, akik őket is elnyomják". Ezzel egyértelműen a Hamász radikális palesztin szervezetre utalt, amely másfél éve uralja a Gázai-övezetet.

Olmert azt mondta, hogy "segíteni fogják élelmiszer és gyógyszerek eljuttatását a gázai lakosokhoz". Az izraeli kormányfő hozzátette, hogy a szárazföldi támadás megindítása "elkerülhetetlen" volt.

10:00 Izrael cáfolja, hogy elfogták két katonáját a Gázai övezetben

Az izraeli hadseregnek nincs tudomása arról, hogy akár egyetlen katonája is fogságba esett volna vasárnap a gázai övezeti harcok során - közölte egy magas rangú izraeli katonai tisztségviselő.

"A mi ismereteink szerint a hír nem igaz" - mondta újságíróknak a hadsereg illetékese azután, hogy a Hamász palesztin iszlamista szervezet bejelentette: foglyul ejtett két izraeli katonát a Gázai övezetben.

09:33 Barak: az izraeli offenzíva olyan széleskörű lesz, amennyire szükséges

Olyan széleskörű lesz a Gázai övezet elleni offenzíva, amennyire az szükséges - jelentette ki vasárnap Ehud Barak izraeli védelmi miniszter a kormányülés kezdete előtt.

"A hadművelet nem lesz könnyű. Olyan széleskörű és olyan intenzív lesz, mint azt a helyzet megkívánja" - mondta a miniszter újságírók előtt.

Az izraeli kormány ülését Tel-Avivban, a védelmi minisztérium épületében tartják. A tanácskozás elején Ehud Olmert miniszterelnök megismételte minisztere előző esti szavait, mely szerint Izraelnek nem érdeke újabb frontot nyitni az ország északi határán, miközben délen folyik a gázai offenzíva. Olmert hozzátette: utasította a védelmi minisztérium illetékeseit, hogy készüljenek fel minden lehetőségre abban az esetben, "ha valaki azt gondolná: hasznot húzhat abból, hogy Izrael déli hadműveleteivel van elfoglalva".

A miniszterelnök, mint korábban Barak, a Hezbollah libanoni síita fegyveres csoportra célzott, amely nyíltan támogatja a Gázai övezetet ellenőrzése alatt tartó Hamász palesztin iszlamista szervezetet.

09:24 Az al-Arábíja szerint két izraeli katonát ejtett foglyul a Hamász a Gázai övezetben

A Hamász katonai szárnya két izraeli katonát ejtett foglyul a Gázai övezetben - közölte vasárnap délelőtt a dubaji központú al-Arábíja hírtelevízió.

Hasonló hírt közölt a térség első számú műholdas tv-adója, az al-Dzsazíra, gázai stúdiójának értesülésére hivatkozva.

E bejelentés akkor hangzott el, amikor szemtanúk szerint már Gáza város külső területein folynak az összecsapások az izraeli hadsereg és a Hamász palesztin iszlamista szervezet harcosai között.

09:16 Laridzsáni "temetőt" jósol, a pakisztáni külügyminiszter tűzszünetre szólít fel

"A cionisták temetője lesz a Gázai övezet" - jelentette ki vasárnap Ali Laridzsáni, az iráni parlament elnöke az izraeli offenzíva megindulását követően.

Laridzsáni, akinek szavait az IRNA iráni hírügynökség idézte, úgy vélekedett, hogy "szerencsére a cionisták bátor palesztinok erős védelmébe ütköztek és súlyos csapást szenvedtek el".

Irán, Izrael esküdt ellensége, pénzzel támogatja a Hamász palesztin iszlamista szervezetet, de Teherán mindig tagadta azokat az izraeli vádakat, melyek szerint fegyverrel is ellátja a mozgalmat.

A pakisztáni külügyminiszter vasárnap azonnali tűzszünetre szólította fel a szembenálló feleket a Gázai övezetben. Mehmud Kuresi Multan városában tartott sajtókonferenciáján egyúttal leszögezte: az izraeli hadsereg offenzívája igazolhatatlan és Iszlámábád elítéli azt. Aszif Ali Zardari pakisztáni elnök már a múlt hét elején felszólította Izraelt, hogy szüntesse be a kívánttal ellentétes hatást kiváltó légitámadásait a Gázai övezet ellen és a békés rendezés elősegítését sürgette a nemzetközi diplomácia eszközeivel.

08:27 A Hamász szerint "vicc", ami az ENSZ-ben folyik

A Hamász palesztin iszlamista mozgalom "viccnek" nevezte vasárnap, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai képtelenek voltak megállapodni a Gázai övezetben zajló harcok beszüntetésére vonatkozó felhívás szövegében.

Favzi Barhum Hamász szóvivő szerint az, ami a BT-ben történt, olyan "vicc", amely megmutatja, milyen mértékben uralja a testület döntését az Egyesült Államok és a "cionista megszálló".

"A Biztonsági Tanács megerősítette elkötelezettségét a megszálló álláspontja mellett és lehetőséget adott számára, hogy folytassa gázai öldöklését" - áll a szóvivő közleményében.

Barhum egyúttal elítélt az Európai Unió soros elnökségét betöltő Cseh Köztársaság állásfoglalását, amelyet "részrehajlónak" nevezett. A cseh EU-elnökség ugyanis úgy vélekedett szombat esti nyilatkozatában, hogy az izraeli hadművelet "inkább védekező, mint támadó jellegű".

08:10 Izrael felkészült minden lehetőségre libanoni határán

Izrael felkészült minden lehetőségre északi, libanoni határán - jelentette ki szombat este Ehud Barak izraeli védelmi miniszter, a Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezetnek szánt alig burkolt figyelmeztetéssel.

"Reméljük, hogy az északi front nyugodt marad, de felkészültünk minden eshetőségre. Nem keressük a konfrontációt az északi fronton" - hangsúlyozta a miniszter, aki néhány órával korábban több ezer izraeli tartalékos mozgósítását rendelte el.

Barak nyilatkozatának előzménye, hogy a Hezbollah vezetője, Haszán Naszralláh Bejrút déli külvárosában több ezer ember előtt óriás kivetítőn sugárzott beszédében arra szólította fel a Hamász palesztin iszlamista szervezetet, hogy "a lehető legnagyobb veszteségeket" okozza Izraelnek. A Hezbollah, amely ellen Izrael 2006 nyarán háborút viselt Libanon területén, az elmúlt hetekben megsokszorozta a Hamász melletti támogató nyilatkozatait, de egyelőre nem volt szó arról, hogy fegyveres segítséget is nyújt neki.

A Hezbollah és a Hamász egyaránt az Izrael elleni fegyveres harcot hirdeti. Az Egyesült Államok mindkettőt "terrorista szervezetnek" tekinti.

07:50 London és Madrid az azonnali tűzszünet mellett

Az azonnali tűzszünet mellett foglalt állást az izraeli hadsereg gázai övezeti offenzívája miatt a brit és a spanyol külügyminiszter.

David Miliband szombat esti nyilatkozatában úgy vélekedett: az offenzíva megmutatta, hogy sürgősen meg kell kötni az újabb tűzszünetet Izrael és a Hamász palesztin iszlamista mozgalom között. A brit külügyminiszter szerint a tűzszüneti megállapodásnak tartalmaznia kell a Gázai övezetbe irányuló fegyvercsempészet leállítását, és az átkelőhelyek megnyitását is. Miliband egyúttal megismételte: az egyetlen járható út, amely biztonságot és igazságot hoz izraelieknek és palesztinoknak egyaránt, az izraeli és a palesztin állam békés egymás mellett élése, az egész régió támogatásával.

Miguel Moratinos spanyol külügyminiszter szombaton este telefonon beszélt Mahmúd Abbász palesztin elnökkel, szolidaritásáról és támogatásáról biztosítva őt. Mint a spanyol állami rádióban hangsúlyozta: a nemzetek közösségének továbbra is "az azonnali és tartós tűzszünetet" kell követelnie Izrael és a Hamász között.

07:37 Harminc izraeli katona sebesült meg a szárazföldi hadműveletben

A galéria megtekintéséhez kattintson ide
Harminc izraeli katona sebesült meg, köztük kettő súlyosan azóta, hogy a hadsereg szombat este elindította a szárazföldi hadműveletet a Gázai övezet ellen.

Az izraeli hadsereg vasárnap kiadott közleményében azt is tudatta, hogy a légierő 45 célpontra mért csapást, köztük fegyvercsempészek által kivájt alagutakra, fegyverraktárakra és aknavető ütegekre. Az éjszakai tűzpárbajokban a Hamász palesztin iszlamista mozgalom több tucat fegyveresét ölték meg, vagy sebesítették meg - áll a kommünikében.

A Hamász korábban azt állította, hogy legalább kilenc izraeli katonával végeztek a harcokban, ezt azonban az izraeli hadsereg kategorikusan cáfolta. A palesztin szervezet nem tett közzé adatokat veszteségeiről.

Helyi lakosok elmondása szerint az izraeli csapatok a vasárnap hajnali órákban állásokat vettek fel a Gázai övezet északi részén, amely területet a Hamász fegyveresei gyakran használtak Izrael elleni rakétatámadásokra. Az izraeli hadsereg Béit Hanun, Béit Lahíja és Dzsabalíja körzetét tartja ellenőrzése alatt. Az izraeli rádió arról számolt be, hogy a hadsereg "nagy körültekintéssel" halad előre, miközben a Hamász fegyveresei folyamatosan támadják az izraeli katonákat. Közben a CNN amerikai hírtelevízió közölte, hogy a palesztinok folytatták az izraeli területek elleni rakétatámadásokat is.

06:02 Eredménytelenül végződött az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülése

A testület a zárt ajtók mögött tartott tanácskozáson áttekintette a Gázai övezetben kialakult helyzetet, de nem sikerült megállapodásra jutnia az ellenségeskedések leállítására felszólító dokumentum szövegéről - jelentette be Jean-Maurice Ripert, a soros BT-elnök Franciaország ENSZ-nagykövete a több óráig tartó alkudozások után.

A december 27-én kezdődött légicsapás-sorozatok után Izrael szombat este, helyi idő szerint fél tízkor indította el a szárazföldi hadműveletet a Hamász palesztin iszlamista szervezet által kormányzott Gázai övezet ellen. Egyetlen arab tagja, Líbia kezdeményezésére a Biztonsági Tanács néhány órával később - helyi idő szerint este hét órakor - ült össze rendkívüli ülésre New Yorkban, immár harmadik alkalommal kevesebb mint egy hét leforgása alatt.

Az arab országok álláspontjával összhangban Líbia azt javasolta, hogy a Biztonsági Tanács elnöki nyilatkozatban adjon hangot komoly nyugtalanságának a helyzet kiéleződése miatt, és szólítsa fel azonnali tűzszünetre Izraelt és a palesztinokat. A még szerdán benyújtott indítvány sorsát azonban megpecsételte az Egyesült Államok elutasítása, ugyanis az elnöki nyilatkozat elfogadásához egyhangú döntés szükséges.

Névtelenül nyilatkozó diplomaták szavaiból az derült ki, hogy Washingtonnak sem a líbiai szövegjavaslat nem tetszett, sem annak formája. Az Egyesült Államok például ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen nyilatkozat vagy határozat mondja ki, hogy a Hamász egy terrorista szervezet, amely kicsavarta a hatalmat a legitim Palesztin Hatóság kezéből a Gázai övezetben.

Az Egyesült Államok hűséges szövetségesként nap mint nap támogatásáról biztosította Izraelt a Gázai övezet elleni támadások megindítása óta. George Bush amerikai elnök pénteken világosan jelezte előre, hogy Washington nem ítélne el egy szárazföldi akciót, mert Izraelnek joga van védekezni a Hamász ellen. Egyetlen kikötésként azt hangoztatta, hogy Izrael igyekezzen elkerülni a polgári áldozatokat.

Az izraeli légierő december 27-e óta több mint hétszáz légitámadást intézett gázai övezeti célpontok ellen, míg a palesztinok ez idő alatt több mint 450 rakétát és aknagránátot lőttek ki Izrael területére. Szombat estig legalább 437 palesztin életét oltották ki az izraeli légitámadások, és további 2300-nak okoztak sérüléseket. Izraeli oldalon négy volt a halálos áldozatok száma. Emiatt az izraeli kormány éles bírálatok kereszttüzébe került, mondván aránytalanul alkalmazza az erőt.

hirado

2009.01.04. 19:39

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek