Délután a holland népszavazás részvételi aránya átlépte a 30 százalékos határt. Ennyi kellett ahhoz, hogy a nem ügydöntő, hanem véleménynyilvánító referendum végeredményét a parlament kötelezőnek ismerje el. Ha az előrejelzések beigazolódnak, a hollandok is nemet mondtak az uniós alkotmányra.
A vasárnapi francia elutasítás után Európa lélegzetvisszafojtva várja a holland eredményt. Az előzetes felmérések a nemek 10-15 százalékos többségét jósolták. A holland kormányfő Rotterdam közelében adta le voksát, s még bízott az igenek győzelmében.
"Ha előrelépést szeretnénk Európában, akkor igenre van szükségünk. Természetesen tisztában vagyok vele, hogy vannak bírálatok, és hogy az emberek időnként tartanak attól, hogy egy szuperállam alakul Brüsszelben" - fogalmazott a holland miniszterelnök.
Balkenende szerint az alkotmány biztosítaná a 25 tagúvá bővült EU intézményi reformját, de a terrorizmus elleni harc is csak összeurópai szinten oldható meg. Az ellenzék azonban a bevándorlástól és a gazdasági recessziótól való félelmeket lovagolta meg.
Geert Wilders, jobboldali vezető: "Azt hiszem, ha az EU két alapító állama egy hét leforgása alatt nemet mond egy referendumon, akkor az az európai alkotmány végét jelenti. Egy olyan kezdeményezés végét, amely egy politikai elit ötlete alapján nemcsak gazdasági együttműködést, hanem valamiféle szuperállamot is létre akar hozni"
A hollandok többsége félti az ország szuverenitását, és elhamarkodottnak tartja az EU bővítését.
Mások attól tartanak, hogy az alkotmány bevezetésével véget érne a holland aranyvilág - vagyis a drogok, a prostitúció, az abortusz és az eutanázia liberális szabályozása:
"Szerintem a legtöbb ember azért szavaz nemmel, mert korábban nem voksolhatott az euró bevezetésével kapcsolatban. Szerintem most azért mennek az emberek, hogy végre valamit megakadályozhassanak"
Az újkori holland történelem első népszavazásán a választók este 9 óráig járulhanak az urnákhoz, hogy döntsenek az egyesült Európa sorsáról.
hirtv.net
2005.06.01. 20:42