Számos tanulmányban mutatták ki a legutóbbi években az úgynevezett Omega 3 telítetlen zsírsavaknak a hasznosságát - a szívbetegségek megelõzésétõl az érelmeszesedés megakadályozásáig. Kiderült, hogy még a depresszió is kapcsolatba hozható azzal, ha a táplálékból hiányzanak ezek a bizonyos zsírsavak.
A depressziónak ezt a foszfolipid elméletét támasztja alá az a kutatás is, amelyben kiderült, hogy a depressziós betegek vérében alacsonyabb ezeknek a zsírsavaknak a szintje, mint a kontrollcsoportban. Az elmélet kidolgozói feltételezik, hogy a depresszió kialakulásáért felelõs lehet az Omega 3 zsírsavak alacsony szintje az agyban.
Bár emberben közvetlenül nehéz vizsgálni az agyszövetet, ezt a nehézséget áthidalták egy állati modell segítségével. Kiderült azonban, hogy a depressziós és normális patkányok agya között a fõ különbség az, hogy magasabb az úgynevezett Omega 6 zsírsavak mennyisége a depressziós állatok agyában. Az viszont már korábban ismert volt, hogy az Omega hármas zsírsavak bevitelével csökkenthetõ az utóbbiak mennyisége az agyban. Ami azt jelenti, hogyha megváltoztatják ezeknek a zsírsavaknak az arányát a táplálékban, az segíthet a depresszió tüneteinek az enyhítésében.
forrás: hirtv.net
2005.05.29. 13:13