
Öt százalékpontra olvadt Barack Obama amerikai demokrata párti elnökjelölt népszerűségbeli fölénye republikánus párti vetélytársával, John McCainnel szemben - derült ki egy vasárnap közölt közvélemény-kutatásból.
A Reuters/C-SPAN/Zogby közös - 2,9 százalékpontos hibahatárral készült, és a napi változásokat nyomon követő - felmérése szerint a november 4-i választáson valószínűleg részt vevő amerikaiak 49 százaléka szavazna Obamára, 44 százalékuk pedig McCainre. Obama csütörtökön még 12 százalékponttal vezetett vetélytársával szemben.
Zogby szerint McCain felzárkózása vélhetően közvetlenül összefügg azzal, hogy a republikánus párti jelölt kampányában elkezdett gazdasági kérdésekről beszélni.
Obama népszerűségbeli fölénye továbbra is biztosnak mondható - vagy csak enyhén csökkent - két olyan fontos társadalmi csoportnál, amelynek döntő szerepe lehet az elnökválasztás kimenetelében: a független szavazók körében népszerűségi mutatója 14 százalékponttal haladja meg vetélytársáét, a nők esetében pedig 14 százalékpontos a különbség Obama javára.
A republikánus elnök- és alelnökjelölt bizalmasai között zajló feszültségről számolt be szombaton az amerikai média. A McCain-kampányban dolgozó bennfentesek szerint Sarah Palin alelnökjelölt egyre kevésbé bízik a kampányt irányító emberekben, és saját útját kezdi járni.
A Politico című híroldal négy, Palinhez közel álló republikánust szólaltatott meg, akik azt közölték, hogy az alaszkai kormányzó egyre inkább figyelmen kívül hagyja a kampányt irányító emberek tanácsait, miután elvesztette bizalmát bennük. A kiválasztása előtt gyakorlatilag teljesen ismeretlen republikánus alelnökjelölt a tanácsadókat hibáztatja rosszul sikerült bemutatásáért, és a róla kialakult negatív képért.
A másik oldal szerint azonban az alaszkai kormányzó egész egyszerűen nem volt eléggé felkészülve az alelnökjelöltségre. A középen álló bennfentesek szerint pedig ugyan Palin alapvetően rossz választás volt, de a félresikerült kampányszervezés csak kiemelte hibáit.
McCain-tanácsadók a Politicónak és a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva "dívának" nevezeték Palint, aki nem fogad el tanácsot senkitől, és nem bízik senkiben, még saját családjában sem. Palin már a saját jövőjére gondol, és a párt új vezetőjeként látja magát - közölte egy McCain-tanácsadó.
A McCain-kampány egy másik magas rangú tanácsadójának elmondása szerint ez történik, ha egy választási hadjárat vesztésre áll: kihozza a legrosszabbat az emberekből, és megkezdődik a bűnbakkeresés és az ujjal mutogatás.
hirado.hu
2008.10.26. 11:49