
Michael Bloomberg harmadszor is New York polgármestere lehet; a városi tanács helyi idő szerint csütörtöki szavazásán lehetővé tette, hogy a milliárdos üzletember 2000 és 2004 után újabb négy évre megpályázza a tisztséget.
A testület heves vita után, 29-22 arányban fogadta el a korábban két népszavazáson megerősített kétmandátumos tilalmat felülbíráló indítványt, így a polgármester harmadízben is indulhat a választáson.
Bloomberg korábban azt mondta, azért akar harmadszor is polgármester lenni, mert ő rendelkezik a megfelelő üzleti tapasztalattal ahhoz, hogy kivezesse a várost a pénzügyi válságból.
A városi tanács csütörtökön tehát "kiigazította" a mandátumok korlátozásáról szóló szabályozást. A lépés ellenzői korábban azt hangoztatták: egy ilyen, a nép szavát, vagyis a referendumokon elfogadott tiltást felülbíráló döntés egy banánköztársaságbeli demokrácia szintjének felel meg.
Bloomberg, akinek a második mandátuma idén év végén jár le, a felmérések szerint továbbra is rendkívül népszerű. A Quinnipiac Egyetem friss felmérése szerint a New York-iak 89 százaléka azonban úgy gondolja, hogy a harmadik mandátum ügyében a népszavazás, nem pedig a városi tanács szava a döntő.
A városi tanács szavazásának eredménye nemcsak Bloomberg, hanem a városi tanács kétmandátumos tagjai számára is lehetővé teszi, hogy novemberben megpályázzák a harmadik időszakot. A tanács mintegy kétharmada ilyen politikusokból áll, akiknek egyébként végleg távozniuk kellett volna hivatalukból.
William Thompson városi számvevő élesen bírálta a döntést, kijelentette, hogy a népszavazásokon elfogadott szabályozás megmásítása "sértés a New York-iakkal szemben". "Elszomorító, hogy a polgármesterünk és a városi tanács többsége a személyeket az elvek fölé helyezi" - mondta.
Anthony Weiner, Queens és Brooklyn képviselője úgy fogalmazott: "szomorú nap ez a New York-i demokrácia számára, csalódott vagyok". A szavazási eredmény kihirdetésekor olyan bekiabálás hallatszott a városi tanácsban: "A város eladó, szégyen!" - olvasható a The New York Times tudósításában.
A legnagyobb amerikai város élén eddig összesen három ember tudott három periódusra polgármester maradni, Fiorello La Guardia, Robert F. Wagner, valamint Edward L. Koch; a harmadik időszak mindegyikük esetében kevésbé volt sikeres, mint az első kettő. A harmadik mandátum megszerzése Rudolph Giulianinak sem sikerült, aki a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek után, a mostanihoz hasonló rendkívüli időkben szintén arra hivatkozott, hogy a nagy válság kezeléséhez folytonosságra és tapasztalatra van szükség.
hirado
2008.10.24. 10:24