
Az orosz Fekete-tengeri Flotta a vonatkozó szerződés 2017-ben esedékes lejárta után távozik az Ukrajnához tartozó Krímben lévő Szevasztopolból, ha az akkori ukrán kormány is ezt akarja majd - mondta Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes.
A BBC brit műsorszórónak adott, és a BBC orosz oldalán vasárnap reggel közzétett exkluzív interjúban hangsúlyozta, hogy Oroszország természetesen a bérleti szerződés meghosszabbítására törekszik majd, de azokat az állításokat, miszerint Moszkva megpróbálja majd megszerezni Szervasztopolt, "a hidegháborút idéző stílusú propagandának" minősítette.
A nemzeti érzületű oroszok és Szevasztopol lakosainak többsége a várost orosznak tekinti, és kételyeket hangoztat az Ukrajnának 1954-ben történt átadás törvényes voltát illetően. A Fekete-tengeri Flotta 225 évvel ezelőtti megalapításától kezdve Szevasztopolban állomásozik.
Az augusztusi grúz-dél-oszét fegyveres konfliktus kapcsán - amelyben Kijev Grúziát támogatta - mind Ukrajnában, mind nyugaton felmerült, hogy Oroszország esetleg megpróbálja majd elszakítani Ukrajnától Szevasztopolt, vagy éppen az egész Krím félszigetet, de Ivanov az interjúban ezt határozottan cáfolta.
"Oroszország még 1991-ben elismerte az összes volt szovjet köztársaság területi épségét, vagyis Moszkva nem támaszt területi követeléseket egyetlen posztszovjet állammal szemben sem. Nem szándékozunk háborút kezdeményezni, vagy bárkit megtámadni. Oroszország jelenleg egyetlen háborút sem folytat, ellentétben például az Egyesült Államokkal vagy Nagy-Britanniával" - mondta.
A politikus kiállt Oroszország augusztusi kaukázusi fellépése mellett, bírálta a NATO keleti irányú terjeszkedését és az amerikai rakétapajzs elemei kelet-európai telepítésére vonatkozó terveket.
Ugyanakkor ostobaságnak nevezte azokat a feltételezéseket, hogy Oroszország esetleg rakétacsapást mérhet a rakétapajzs elemeit befogadó Csehországra, vagy Lengyelországra, noha a lehetőséget az utóbbi időben nyilvánosan vitatták meg orosz katonai vezetők.
Az amerikai rakétapajzs elemeinek megjelenésére "Oroszország természetesen reagálni fog, mert nem teheti meg, hogy ne lépjen, de ez nem jelenti azt, hogy nukleáris csapásokat tervez Csehország, vagy Lengyelország ellen, ez ostobaság" - mondta.
Ivanov úgy vélte, hogy a világban még mindig túl sokan gondolkodnak a hidegháborús időszak követelményei szerint, túl sok brit és amerikai hiszi azt, hogy "az oroszok részeges, sötét alakok, akik csakis azon törik a fejüket, hogy hogyan támadjanak a Nyugatra.
hirado
2008.10.19. 10:56