> A szlovákokat sokkolta a magyar lépés - Fico szerint Göncz ultimátumot adott
"A leghatározottabban visszautasítjuk, hogy a magyar miniszterelnököt, Gyurcsány Ferencet Szlovákiába invitáló, jellemzően szívélyes szlovák meghívásunkra Göncz Kinga magyar külügyminiszter ultimátummal válaszolt" - jelentette ki váratlanul megtartott sajtótájékoztatóján Robert Fico szlovák kormányfő. Pénteken bekérették a szlovák külügyminisztériumba Váradi Lajost, a pozsonyi magyar nagykövetség ügyvivőjét. A szlovák fél lépése válasz arra, hogy Göncz Kinga magyar külügyminiszter a feszültségek miatt előző nap magához kérette Szlovákia budapesti nagykövetét. Ez a pozsonyi nagykövet szerint sokkolta a szlovákokat. Közben Göncz Kinga külügyminiszter bejelentette: az unióhoz fordul Magyarország, ha bebizonyosodik, hogy a felvidéki magyar iskolák kevesebbet kapnak az uniós támogatásokból, mint a szlovákok.
A szlovák kormányfő tűrhetetlennek nevezte, hogy Csáky Pál, a szlovák parlament képviselője, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke "a magyar kormány védelmét élvezze". Fico szerint Göncz Kinga azt üzente Pozsonynak, "ha nem fogadtok szót, majd meglátjátok, milyen diplomáciai poklot zúdítunk rátok". "A válaszom erre az, hogy nagyon kategorikusan nemet mondok." Nyilván a müncheni paktumra utalva "külön szomorú időszerűséget" tulajdonított annak, hogy a magyar külügyminiszter "ultimátuma egybeesik egy másik, hetven évvel ezelőtti ultimátum évfordulójával".
Pénteken bekérették a szlovák külügyminisztériumba Váradi Lajost, a pozsonyi magyar nagykövetség ügyvivőjét. Az MTI hivatalosan meg nem megerősített értesülése szerint a szlovák fél lépése válasz arra, hogy Göncz Kinga magyar külügyminiszter a szlovák-magyar viszonyban fennálló feszültségek miatt előző nap magához kérette Juraj Migast, Szlovákia budapesti nagykövetét.
Pozsony már csütörtökön este nyilatkozatban utasította vissza a magyar fél felvetéseit, Robert Fico kormányfő pedig azt mondta, hogy a magyar fél provokál. Pénteken Dusan Caplovic szlovák miniszterelnök-helyettes arra szólította fel Göncz Kingát, hogy ne avatkozzzon be a szlovák belügyekbe.
Csütörtökön a magyar külügyminiszter a szlovák nagykövettel való rövid találkozó során magyarázatot kért azokra az elmúlt hetekben elhangzott szlovák megnyilvánulásokra, amelyek "elfogadhatatlanok és érthetetlenek" két demokratikus értékrendet valló, szomszédos EU- és NATO-tagállam viszonyában. A magyar külügyminiszter azt kérte, hogy a szlovák kormány foglaljon állást.
Pozsony ingerülten reagált a történtekre. Noha Göncz Kinga "lehetőleg a jövő hétre" kérte a szlovák partner magyarázatát, a szlovák partner már pénteken bekérette a szabadságát töltő pozsonyi magyar nagykövet, Heizer Antal teendőit ellátó ügyvivőt, Váradi Lajost.
A szlovák felet sokkolta
"A szlovák felet sokkolta - ezt a szót használta a szlovák szakállamtitkár -, hogy Juraj Migas nagykövetet miniszteri szinten fogadták" - számolt be a Pozsonyban elhangzottakról Heizer Antal pozsonyi nagykövet Budapesten az MTI-nek.
A szlovák szakállamtitkár szerint a szlovákiai magyar tankönyvek földrajzi névhasználata összhangban van a szlovák nyelvtörvénnyel. A magyar álláspont szerint azonban a mostani gyakorlat ellentétes a szlovák-magyar alapszerződéssel és más szlovák törvénnyel is - mondta a Budapesten tartózkodó nagykövet.
A felvidéki magyar iskolák támogatásával kapcsolatban azt a választ kapta a magyar ügyvivő, hogy a tizenegy pályázatból eddig még csak négy sorsa dőlt el, így korai még következtetéseket levonni - tette hozzá Heizer Antal. A szlovák álláspont szerint Göncz Kinga beleavatkozott a szlovák belügyekbe azzal, hogy megvédte a Magyar Koalíció Pártjának elnökét, Csáky Pált. A magyar álláspont az, hogy nem lehet korlátozni az anyaország kapcsolattartását a határon túli kisebbségekkel - hangsúlyozta a nagykövet.
Uniós szintre kerülhet a szlovákiai magyar iskolák ügye
Az Európai Unióhoz fordul Magyarország, ha bebizonyosodik, hogy a felvidéki magyar iskolák kevesebbet kapnak az uniós támogatásokból, mint a szlovákok - mondta Göncz Kinga külügyminiszter pénteken az MTI-nek. A szlovák és a magyar külügyminiszter az MTI információja szerint október 15-én tárgyal a kialakult helyzetről.
Mindenekelőtt pontos adatokra van szükség. Azonban ha bebizonyosodik, hogy a magyar iskolák kevesebbet kapnak az uniós támogatásokból, akkor "kötelességünk az európai intézményekhez fordulni" - mondta Göncz Kinga. Magyarország úgy látja, hogy az európai uniós források elosztásánál a felvidéki magyar iskolák támogatása mintha messze elmaradna a szlovákokétól. Az európai uniós források elosztásánál ugyanakkor az elsődleges szempont a diszkriminációmentesség - tette hozzá a magyar diplomácia vezetője.
A tárcavezető szerint korábban úgy tűnt, hogy az utolsó néhány hónapban nyugvópontra kerültek a magyar-szlovák viszonyt terhelő kérdések, s el lehet kezdeni az építkezést. Szlovákiában azonban az elmúlt egy-két hétben ismét előkerült a magyarellenesség - fűzte hozzá. A két ország viszonyában az egyik fontos kérdés, hogy Szlovákiában lehetnek-e magyar nyelvű tankönyvek az iskolában, illetve az, hogy lehet-e a magyar helységneveket használni - hangsúlyozta a miniszter az MTI-nek nyilatkozva.
Az elmúlt hetek magyarellenes kijelentései ellenére folytatódnak az informális miniszterelnöki tárgyalások és a külügyminiszteri egyeztetések is. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a kormányfők mikor találkoznak legközelebb, külügyminiszter kollégájával azonban egy-két héten belül tárgyalhatnak - tette hozzá Göncz Kinga.
hirado
2008.10.04. 10:51