Az oligarchák a rendszerváltás utáni Oroszországban tűntek fel: az orosz gazdaság mintegy egyharmadát tartják ellenőrzésük alatt, és mindegyikük dollármilliárdos. Megjelenésüket a Jegor Gajdar miniszterelnök által bevezetett privatizáció tette lehetővé: akkortájt vált meghatározó közéleti szereplővé Vlagyimir Guszinszkij és Borisz Berezovszkij, a jelcini kor két emblematikus figurája.
Putyin 2002-ben üzent hadat azoknak az oligarcháknak, akik politikai álmokat is dédelgettek. Emiatt távozott az országból Vlagyimir Guszinszkij, médiatulajdonos, Borisz Berezovszkij, Jelcin egykori kulcsfontosságú támogatója és Roman Abramovics, volt csukcsföldi kormányzó, a Chelsea többségi tulajdnosa. Mihail Hodorkovszkijnak ez nem sikerült, 2003 októberében ugyanis letartóztatták. Hodorkovszkij azért került börtönbe, mert nyíltan szembeszállt az orosz elnökkel és támogatta a Jabloko pártot.
Putyinnak ugyanakkor sokan felróják, hogy a vezető pozíciókból eltüntette az orosz zsidóság olyan prominens figuráit, mint Guszinszkij és Berezovszkij, vagy Anatolij Csubajsz, Jelcin korábbi pénzügyminisztere, aki ellen nemrégiben kíséreltek meg merényletet.
hirtv
2005.05.18. 10:40